Tofaş’ını milyonlara satmadı

 

7’den 70’e her kesimin kullandığı ve halk arasında kuş serisi olarak adlandırılan Murat 124, Serçe, Şahin, Kartal ve Doğan model otomobiller, şu anda üretimde olmasa da Karasulu 12. sınıf öğrencisi Nuri Soyçiçek yapmış olduğu maket araçlar tarihe tanıklık ediyor. Yaptığı Tofaş’lar ile defalarca dereceye giren Soyçiçek, araçlarını satmaya kıyamıyor.

 

EL YAPIMI TOFAŞ

Küçük yaşta Tofaş tutkusuna kapılan Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Nuri Soyçiçek, 7’den 70’e her kesimin kullandığı ve halk arasında kuş serisi olarak adlandırılan Murat 124, Serçe, Şahin, Kartal ve Doğan model otomobilleri maket olarak üreterek tarihe tanıklık ediyor. Tofaş’ın kuşlarını gelecek nesillere aktarmak için sevdasının çok küçük yaşta başladığını belirten Soyçiçek, “Tofaş kuş serisine olan sevdam çok küçük yaşta başladı. İlk arabamı 4. sınıfta yaptım ve zamanla kendimi geliştirerek tüm serilerini tamamen el yapımı olarak üretmeye başladım. Bu sebepten dolayı ilkokulda öğretmenlerim adımı Tofaşcı Nuri olarak değiştirdiler” ifadelerini kullandı.

BAŞARISI TESCİLLENDİ

Maket Tofaş’ları günümüzdeki Tofaş’lar gibi modifiyeli hale getirdiğini ve tüm özelliklerinin birebir aynı olduğunu belirten Soyçiçek, “Zamanla kendimi geliştirmek istedim ve maket araçlara ateş eden abartı egzoz, arkadan çekişli turbolu motor, sinyal lambalarını, ön farlarını tasarladım. Tüm özelliklerin yanı sıra kapıları ve kaputları açılan maket araçlara Tofaş’cılar tarafından biranda ilgi arttı. İki kez TUBİTAK yarışmalarına bir kez ise TOYOTO Bilim Fuarı’na katılarak derece almaya hak kazandım. Yarışmaların ardından sosyal medyada paylaştığım araçlara milyonlarca lira teklif geldi. Fakat günlerce emek verdiğim araçları satmaya kıyamadım” şeklinde açıklamalarda bulundu.

HAYALİMDEN VAZGEÇMEM

En büyük hayalinin modifiye dükkanı açmak olduğunu belirten 19 yaşındaki lise öğrencisi Soyçiçek, “En büyük hayalim bir dükkan açmak. Belki o zaman maket değil de orijinal kullanılabilecek Tofaş kuş serisi üretme imkanım olur. Hayalimden asla vaz geçmeyeceğim. Araçlarla aramda çok büyük bir bağ olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de milyonlarca kişinin tutkusu olan ve günümüzde modern bir görünüme sahip olan Tofaş’ları gelecek nesillere tanıtmak için maket çalışmalarıma devam edeceğim. Tofaş’ın yanı sıra kamyon tır gibi büyük araçlar üzerinde de maket çalışmalarım devam ediyor. Şimdiden gelecek dönem yapılacak olan yarışmalara hazırlık yapıyorum” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.