Köşe Yazıları

TFF’nin pişkinliği

 

Amatör futbola çok masraflı diyen, yok haftada şu kadar maç oynanıyor, yok bu kadar maç oynanıyor, onun için yol masrafı, test masrafı yok bilmem ne masrafı diye açıklamalar yapan, üstelikte bu açıklamaların yüzde doksan dokuz nokta dokuzu gerçek dışı beyanlarla dolu olan TFF’nin sadece İstanbul’da büro gideri yıllık tamı tamına 12 trilyon!

Şaka değil vallahi billahi rakam doğru.

Genel olarak yıllık gideri ise 126 trilyon evet evet yanlış okumadınız. 126 trilyon. Girin TFF’nin internet adresine göreceksiniz bu rakamları. Tabi gelen tepkilerden sonra utanıp kaldırmadılarsa.

Ve bir gerçek var ki orta da amatör camianın Riva’daki masanın üzerindeki kağıtları ve kalemleri kadar değerleri yok. Bu durum anlaşıldı artık vesselam.

TFF amatörlere tek bir kuruş ödenek ayırmadığı gibi üste birde katılım bedeli ve aktarma adı altın da ücretler alıyorlar kulüplerden. Diğer sair masraflarsa cabası. Yok sahaya giriş kartı ücreti, yok antrenör sözleşmesi, yok vize ücreti gibi daha neler neler. Ondan sonrada kalkıp pişkin pişkin gerçek dışı beyanlar veriyorlar medyaya.

Okuyanlar da ‘yahu adamlar haklı bu kadar parayı nereden bulacaklar’ diye lehlerin de konuşuyorlar, gerçekleri bilmeden etmeden.

Sormak lazım TFF’nin başkanına ve yetkililerine, bir sürü gereksiz harcamalar yaparken, 11 aydır başlatmadığınız amatör camianın içinde yer alan futbolcu hoca, malzemeci hakem, saha görevlileri evlerine tek kuruş götüremediler biliyor musunuz?

Benimki de sorumu yani. Tabi ki biliyorsunuz… Bildiğinizi anladık da şunu anlamadık! Amatör camiayla ne sorununuz var?

Yaptığınız o kadar gereksiz harcama size yük getirmezken, harcadığınız rakamın on da biri ile çözebileceğiniz amatör maçların masrafımı size yük oldu? Pes doğrusu

Bizde diyoruz ki, öyle bir yük olsun ki inşallah altın da kalırsınız genel kurul da emi!

Sadece Süper Lig’de 14 milyar TL civarında borçları oluşmuş üç büyüklerin. Diğer Anadolu takımlarının borcu ise 10 milyar TL’nin üzerinde. Buna rağmen yıllık 5-6 milyon Euro’ya transfer yapanlara sesinizi çıkaramıyorsunuz ama garibim amatör futbol camiası size yük oluyor öyle mi?

Sayın Nihat Özdemir, TFF’de olan bitenleri az çok biliyoruz tüm saklama çabalarınıza karşı. Biliyoruz bilmesini de bizim arkamız da yani amatör camianın arkasın da, sizin gibi siyasi güçlerimiz ve trilyonlarımız yok. Ama siz de şunu bilin bizimde en büyük dayanağımız ilahi adaletin tek sahibi yüce Tanrı’mız var…

Size nacizane tavsiyem şudur. Biraz kendi büro giderlerinizden, yanı sıra biraz kendi özel seyahatlerinizden, biraz Riva’daki ve diğer tesislerinizdeki özel harcamalarınızdan kısın ve binlerce amatör futbolcunun geleceğini ve hayallerini yaşatın olmaz mı?

Anlayamadığımız bir husus ise şudur. Sayın spordan sorumlu bakan Mehmet Baykan sanki bütün amatör branşların bakanı, bir tek futbolun değil.

Neden müdahil olmuyor anlamak çok zor. Birisi Sayın Bakana hatırlatsa iyi olur. Amatör futbol camiası diğer bütün spor branşlarının toplamının on katı. Yatırımı yapacak yerinizi ve adresini bilmiyorsunuz. Bilmemeye devam edin sonuçta kaybeden siz olacaksınız nasılsa.

Ha bu arada bir yalanınızı açık açık yüzünüze vurmak istiyorum. Sayın TFF Başkanı diyor ki o kadar kulübün seyahat masrafını nasıl karşılayalım diye. Hangi kulübün, hangi tarihte tek kuruş seyahat masrafını karşıladınız? Çok merak ettik o şanslı kulüp kim açıklayın da bilelim. Yahu bu kadar yalanı nasıl söylüyorsunuz anlamak mümkün değil. Seyahat masraflarını karşılayan belediyelere karşı ayıp olmuyor mu Sayın Başkan?

Bu güne kadar hiç bir amatör kulübe tek bir kuruş ödemeniz yok ama palavra atmaya sıra geldi mi yalanınız çok. Hiç kusura bakmayın ayıptır yazıktır günahtır. Maçları oynatmayacaksınız belli de bari bu kadar ucuz yalanların arkasına saklanmayın. BAL’daki seyahat ücretlerine sıra gelince onları zaten katılım bedeli adı altın da kulüplerden mahsup ediyorsunuz, eğer amatör kulüplere seyahat masrafından kastınız buysa yemezler efendim. Türk futbolu çok büyük bir kaosun içine girdi haberiniz olsun. Sebebi ise pandemi falan değil sizlerin basiretsiz ve haksız uygulamalarınız yüzündendir. Dost acı söyler derler niye? Bir an önce tedbirinizi alasınız diye. Ama görünen o ki siz de ne görecek göz ne tahmin edecek izan var.

Selam ve dua ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir