Köşe Yazıları

TFF yayın ihalesi ve ekonomik kriz

 

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Aras Kargo sponsorluk anlaşmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

1 Haziran 2019 tarihinde göreve gelmelerinin ardından sponsorluklara çok önem verdiklerini belirten Özdemir, “En önemli konularımızın başında sponsorluk anlaşmaları ve gelirlerin artırılması vardı. Bu konuda kayda değer atılımlar yaptık. Sponsorluk gelirlerimizi yıl bazında yüzde 40 artırdık. Bugün ki döviz kurlarını da düşündüğümüzde bu oranın daha da arttığını söyleyebiliriz. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın önemli markalarıyla sponsorluk anlaşmaları yapıp yeniledik ve yola devam ettik” dedi.

Sözlerine şöyle devam etti Sayın Başkan:

TFF’ye bizden önceki arkadaşlarımız bir okul yaptırmıştı. Bu okul hala ismiyle yaşamakta. İşte biz bu okulu da hakem lisesine çevirmek istiyoruz. Okulu yaptıran ailenin iznini almış durumdayız. Milli Eğitim Bakanlığı’yla görüşerek hakem lisesine çevirmek istiyoruz. Bizim için önemli ve bunun için her türlü çalışmayı sürdürüyoruz.”

Hemen bu konuda kendi fikrimi belirtmek istiyorum. Bu konuyu hallederlerse bana göre yapmış oldukları ve yapacakları tüm hizmetlerin en üzerinde bir olayı gerçekleştirmiş olacaklar. Yıllar yılı en büyük eksiklikti bana göre. Bunun yanı sıra bir futbol hakem lisesi de bir an önce açılmalı ve faaliyete geçirilmelidir.

Ana hedefimiz Katar’a gitmek falan diyerek biraz popülistlik yapsa da bunun son derece zor ve imkansız olduğunu bildiği halde yine de iş olsun torba dolsun türünden eklemeyi unutmadı. Daha sonra diğer konulara değinen TFF Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

“Yayın ihalesine büyük bir ilgi var. Milli aranın ardından takımlar hız kesmeden devam ediyor. Lige 1 hafta ara verildi ve takımlarımız bunu fırsat bilip kendilerini yenileme, kondisyonlarını artırmak için çalıştı. Sakatlıkları bulunan oyuncuların da iyileşme süreci oldu. Maçlar şimdi tüm hızıyla devam ediyor. Her ligdeki takımlar ya yukarıya çıkma ya da ligde kalmak için büyük mücadeleler vermekte” diye sözlerini sürdürdü.

Yapılacak olan naklen yayın ihalesiyle ilgili de konuşan Özdemir, “14 Şubat’ta yine bu salonda saat 14.00 civarında son teklifleri alacağız. İhale komisyonuna dün davet mektuplarını yolladım. 14 Şubat’ta saat 12.00’de burada buluşacağız ve akşama kadar da ihale sürecini yöneteceğiz. 8’in üzerinde ihale dosyası alan var. Birçok soru gönderiyorlar. İlginin iyi olduğunu söyleyebilirim. İnşallah iyi bir teklif gelecek. Sonunda da kazananla, önümüzdeki sezondan başlayıp 3 yıllık ya da 5 yıllık bir anlaşma imzalayarak yola devam edeceğiz. İyi bir teklif gelmesini bekliyoruz. Gerçekten Türk futbolunun en önemli gelir kalemlerinden birisi yayın geliridir. Bilhassa Anadolu takımlarımızın gelirlerinin neredeyse yüzde 80’i yayından geliyor. 4 büyüklerin yayın geliri, bütün bütçelerinde belki yüzde 40 civarında ama Anadolu’da yüzde 80 ve hatta daha üzerinde oluyor. Yayın ihalesinden ne kadar çok gelir elde edersek bütün takımlar için önemli olacak. Sadece Süper Lig değil, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig’den de puantaj sistemiyle paylarını almaktalar. İlgi güzel, inşallah iyi bir netice alacağız” dedi.

Özdemir, yayın ihalesinde beklediği bir rakamın olup olmadığı sorusuna ise, “Ben ihale komisyonu başkanıyım, böyle bir şey söylenemez. İnsanlar başka bir şey düşünmeye başlar. Görüşmelere açığız. Devamlı gidip geliyorlar. Bir yayın kuruluş bugün bizi ziyaret etti ve kafalarındaki sorulara cevap verdik. Teklifleri bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Merak konusu olan ise şu. Acaba gerçekten yayın ihalesine olan ilgi sayın başkanın açıklamalarında olduğu gibi üst düzeyde mi, yoksa tam tersi mi. Üç yıl önceki rakamları bir düşünün, sonrasında ise pandemi sürecinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki ekonomik kriz sonrası yayıncı kuruluşların fiyat indirimine gitmesi daha sonrasında ise ödemeleri gereken meblağı yarı yarıya düşürmeleri bütün kulüpleri çok zora sokmuştu.

Yayın ihalesi çok önemli yeni oluşan ekonomik kriz sürecindeki ihale rakamları çok önemli.14 Şubat tarihini bekleyip göreceğiz. Selam ve dua ile…

(NOT: Gazetemiz haftalık hazırlandığı için yazımı 13 Şubat’ta yazdım. Gelişmeleri bende sizinle takip edeceğim. Önümüzdeki haftalarda gelişmeleri köşemizden sizlerle paylaşacağım)