EğitimKarasu

Teknofest finaline kalan tek okul

 

Karasu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Maden Deresi takımı öğrencileri, “Duyan Zil” projeleri ile ilçede Teknofest finaline kalan tek okul oldu.

 

DUYAN ZİL

Karasu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Maden Deresi takımı öğrencileri, “Duyan Zil” projeleri ile ilçede Teknofest finaline kalan tek okul oldu. Projede Yasir Efe Al, Mücahit Safa Topaloğlu ve Muhammed Emin Bayraktar öğrencileri yer aldı. Proje Danışman Öğretmenliğini ise Soner Usta ve Fatih Mustafa Arslanoğlu üstlendi. Proje hakkında bilgi veren Danışman Öğretmen Soner Usta, “Duyan telefon projesi işitme engelli bireylerin kapısına gelen kişilerden haberdar olmasını amaçlayan bir projedir” ifadelerini kullandı.

 

PROBLEMLERDEN DOĞDU

Usta, “Bu projeyle kapı zilinin çalması halinde işitme engelli bireyin telefonuna titreşimli bildirim gelecek. Böylece kişinin kapıya gelen kişiden haberdar olmasını sağlayacak. Bu proje engelli bir bireyin yaşadığı sıkıntıyı öğrencilerimize aktarması sonucu ortaya çıktı. Sorun kapısına gelen kişiden haberdar olmaması, kargocu kuryelerin veya postacıların evde olmadıklarını düşünerek geri gitmesi probleminden doğdu. Projeyle kapı zili çaldığında kişinin telefonuna titreşimli bildirim gidecek ve böylece işitme engelli birey kapıda birinin olduğunu ve kapının çaldığını anlayacak” dedi.