EkonomiKarasu

Tavuk, kırmızı etle yarışıyor

 

Yazıcılar Kasap İşletmecisi Oktay Yazıcı, tavuk etine yapılan zamlardan dolayı hem kendilerinin hem de vatandaşın mağdur olduğunu söyledi. Yazıcı, “Tavuk eti fiyatları kırmızı et ile yarışmaya başladı” dedi.

 

ZAMMI DUYUNCA KAÇIYOR

Tavuk etine gelen zamlar vatandaşı ve esnafı mağdur ediyor. Konuyla alakalı açıklamada bulunan Yazıcılar Kasap işletmecisi Oktay Yazıcı, “Zam gelince uygulamak zorunda kalıyoruz. İnsanlar vücut direncini yüksek tutmak için gıda tüketiminde eti, tavuğu ve sakatatı tercih ediyor. Tabi tavuk, müşterilerimizin ilk talebi oluyor. Ama sürekli zamlar olunca bizim de satışlarımız etkileniyor. Biz fiyatların sabit olmasını ya da sürekli değişiklik olmamasını talep ediyoruz. Müşteri artık zam fiyatlarını duyunca kaçıyor. Sabit müşterilerimizi bile kaybetmeye başladık” dedi.

VATANDAŞA ANLATAMIYORUZ

Kasap olarak fiyat artışlarından mustarip olduğunu söyleyen Oktay Yazıcı, “Biz ülke olarak zenginliğimizi doyuramadık. 25 yıllık meslek hayatımda çok şey gördüm yaşadım bu kadar fırsatçılığın yaşandığı yılları görmedim. Ramazan ayı gelir gıdada rant yapılır, Kurban Bayramı gelir kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda rant yaşanır. Büyükbaş hayvan piyasasının yükselmesi tavuk piyasasını da yükseltiyor. Vatandaş kırmızı et pahalı diye almaktan vazgeçip tavuk almak istiyor. Bu seferde tavuk eti kırmızı ete paralel olarak yükseldiği için vatandaş dükkandan eli boş çıkıyor. Et ve tavuk ürünlerine iki üç günde bir zam yapmak zorunda kalıyoruz. Bu durumu da vatandaşa anlatamıyoruz” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)