KarasuSiyaset

Tarihin gördüğü en büyük zafer

 

CHP Karasu İlçe Örgütü, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Atatürk Büstü’ne çelenk bıraktı. İlçe Başkanı Aykut Süt, “26 Ağustos günü Büyük Taarruz ile atılan ilk adım, bundan tam 99 yıl önce, tarihin gördüğü en büyük zaferlerden biri ile taçlanmış, Anadolu toprakları egemen ve emperyalist güçlerin prangalarından kurtularak tam bağımsızlığa kavuşmuştur” dedi.

 

DÖNÜM NOKTASI

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü nedeniyle CHP Karasu İlçe Örgütü, Atatürk Bulvarı’nda bulunan Atatürk Büstü’ne çelenk bıraktı. CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Zaferden tam iki yıl sonra, 30 Ağustos 1924te, Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’nın temel atma törenine katılan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, büyük zaferi şu cümlelerle anlatmıştır. ‘Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Savaşı ve onun son parçası olan 30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, çok parlak zaferlerle doludur ama Türk ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil dünya tarihine yeni bir adım vermekte kesin etkili, bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbellidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır. Türk ulusu burada kazandığı zaferle, açığa vurduğu gücü ve istemiyle, bu belli gerçeği bir kere daha tarihin bağrına çelik kalemle koymuş bulunuyor’ sözlerini kullanmıştır” ifadelerini kullandı.

ENGELLER AŞILDI

Başkan Süt, “Ülkemizi işgal etmek isteyen düşman güçlerine karşı 99 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!’ emri ile mücadele başlamış, 4 gün süren ve bizzat Atatürk’ün komuta ettiği Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile emsali görülmemiş bir savaş ile emperyalist ülkelerin işgaline dur denilmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsunda başlatılan aydınlanma ve kurtuluş yürüyüşü, büyük bir destan yazılarak 30 Ağustosta tüm ezilen ve ezilmek istenen ülkelere örnek olacak eşsiz bir başarı ile sonuçlanmış ve Cumhuriyete giden yoldaki en büyük engel de aşılmıştır. Bugün bizlere düşen de kurulan Cumhuriyeti, demokrasi ile taçlandırarak ülkemizi kalkındırmanın yanı sıra, mazlum halklara da umut ışığı olmaktır. Suriyede, Irakta, Afganistanda yaşanan gelişmeler, İslam coğrafyasında bitmek bilmeyen kardeş kavgası, bu zorunluluğun en açık kanıtıdır. Bölgemizin huzura kavuşması, Türkiye Cumhuriyetinin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesine sıkı sıkıya bağlı olmasından geçmektedir. Demokrasi mücadelesi zor bir yolculuk olsa da hiç kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı yoktur” dedi.

COŞKUYLA KUTLAYACAĞIZ

Açıklamasına devam eden Süt, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk mücadele rotasını, Zafer, Zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise, başaracağım diye başlayarak sonunda başardım diyebilenindir’ sözüyle çizmişti. Kararlıyız, başaracağız! Cumhuriyetimizi, ne pahasına olursa olsun, demokrasi ile taçlandıracağız. İşte burada ve ülkemizin her köşesinde, önemini ve ulusumuzun gönlündekini yerini kavrayamamış olanlara, tarihteki başka zaferlerle eşdeğerde görenlere ve göstermek isteyenlere inat, coşku içinde büyük zaferi kutlayacağız ve ilelebet kutlamaya devam edeceğiz. Bugün yurdumuzda başımız dik, özgür ve bağımsız yaşamamızı, kanları ve canları pahasına bize armağan eden, özgürlük ve bağımsızlığı karakteri sayan, millet egemenliğine gönülden bağlı büyük önder Atatürk, İsmet Paşa, Karabekir Paşa ve isimleri silah arkadaşlarına, binlerce şehidimize, Anadolu’nun gerçek sahipleri fedakar analarımıza sonsuz şükran ve minnetimizi tekrarlıyor, rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun, ışıklar içinde uyusunlar” dedi. Süt açıklamasını, Nazım Hikmet’in Kuva-yi Milliye Destanı’nda yer alan Davet isimli şiirini seslendirerek sonlandırdı.