Karasu

Tapu’da yeni düzenleme

 

Karasu Tapu ve Sicil Müdürü Erol Çakmak, Tapu müdürlüklerince yetki alanı dışında kayıtlı bulunan taşınmazlara ilişkin yeni düzenleme yapıldığını belirtti. Çakmak, “Yeni yılla birlikte tapu işlemlerinde taraflar farklı birimlerde bulunsalar dahi satış, bağış ve mal değişim işlemlerini yapılabilecek” dedi.

 

Karasu’da başladı

Yeni yılla birlikte gayrimenkul değerleme sistemiyle konut alım satımı ve tapuda yeni dönem başladığını belirten Karasu Tapu ve Sicil Müdürü Erol Çakmak, “Geçtiğimiz günlerde pilot bölge olarak seçilen illerde uygulanan sistem artık Karasu Tapu Müdürlüğü’nde de uygulanmaya başladı. Taraflar farklı birimlerde bulunsalar dahi satış, bağış ve mal değişim işlemleri gerçekleştirilebilecek. Ancak, tarafların aynı il sınırları içinde farklı birimlerdeki işlem talepleri ise karşılanmayacak. Mülkiyeti devreden tarafın birden fazla olması halinde taraflarca başvurunun aynı birime yapılması, mülkiyeti devralan tarafların tamamının da aynı birimde bulunmaları gerekecek. Ancak, devralan taraflardan birinin veya birkaçının devreden ile aynı birimde bulunması mümkün olabilecek” diye konuştu.

İKİ TARAF BAŞVURABİLECEK

Mal değişim işleminde taraflar aynı anda devreden ve devralan durumunda olduğundan, her iki tarafın da başvurusunun alınabileceğini belirten Çakmak, “Resmi senet, ilk başvurunun yapıldığı birimce hazırlanacak ve bu birim devredenin bulunduğu birim olarak kabul edilecek. Satış-ipotek işlemlerinde ise alıcı ve ipotek lehtarının aynı birimde bulunması koşuluyla, satış-ipotek talebi tek işlem olarak gerçekleştirilebilecek. İşlemin gerçekleştirilmesi için gerekli belgeler eksiksiz olarak başvurulan birime sunulacak. Her iki tarafa ilişkin tanık veya tercüman bulundurulmasının gerekmesi halinde ise tanık ve tercümana ilişkin belgelerin de başvuru anında ibrazı gerekecek. İşleme konu taşınmazın, başvuru yapılan birimden farklı bir tapu müdürlüğünün yetki alanında olması halinde ise bu yönetmeliğin yetki alınmasına ilişkin hükümleri kapsamında ilgili tapu müdürlüğünden yetki istenecek” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir