Talimat bekliyor

 

Kocaali Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz hafta içi belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi. Meclis üyelerinden gelen soru üzerine, İSKİ tarafından Kocaali’de yaptırılacak olan ve daha önce ihale aşamasına gelen Kocaali Belediye Hizmet Binası ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Ahmet Acar, İSKİ’ye talimat verilmesi halinde projenin hızlandırılabileceğini söyledi.

 

PROJE HAZIRLANDI

Kocaali Belediyesi’nin geçtiğimiz hafta içi gerçekleşen Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısında Meclis Üyesi Serdar Gül’den gelen soru üzerine İstanbul büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaali’de yapılacak olan İSKİ Melen Şube Müdürlüğü ve Kocaali Belediyesi Hizmet Binası Projesi ile ilgili açıklama yaptı. Sürece dair detayları paylaşan Belediye Başkanı Ahmet Acar yeni yönetimin projeyi önemli bulduğunu ancak ihale süreç ile ilgili herhangi bir adım atılmadığını söyledi Projenin Merhum Başkan Kadir Topbaş döneminde hızlı ilerlediğini belirten Başkan Acar “Melen Barajı ile ilgili çalışmalar başladığında biz Merhum Kadir Topbaş ile bir görüşme yapmıştık. Ona ‘Bir devlet projesi ile Kocaali’nin suyunu İstanbul’a taşıyorsunuz. Biz de böyle bir güzellik yapar mısınız?’ dediğimizde çok hızlı bir şekilde İSKİ’yi talimatlandırdı. Kocaali Belediyesi ile İSKİ protokoller yaptı, meclis ve yönetim kurulu kararları alındı, şu andaki bizim 6 dönümlük şantiye alanımız için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi mükemmel bir şekilde hazırlanan İSKİ Melen Şube Müdürlüğü ve Kocaali Belediyesi hizmet binası inşaat işinin ihale hazırlıkları da yapıldı. Ancak seçim süreci geldi. 2019 seçim sürecine denk geldi. Hal böyle olunca ‘Seçimlerden sonra bunu ihaleye çıkalım’ dediler. Biz de tamam dedik. Kadir Topbaş Bey o sırada görevden ayrılmıştı ama yerine gelenler ihaleye olumlu baktılar ama yetiştiremediler. Kadir Topbaş Bey olsa muhtemelen o zaman ihale edilmiş olacaktı” dedi.

 

TALİMAT GEREKİYOR

İhale aşamasında olan proje ile ilgili tüm evrakların kuruma iletildiğini, talimat gelmesi halinde İSKİ’nin süreci başlatabileceğini belirten Başkan Ahmet Acar “Seçimlerden sonra biz mevcut Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’yla da mevcut İSKİ Genel Müdür Vekiliyle gittik görüştük. Hatta Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu’yla görüşmemizde CHP Kocaali İlçe Başkanımız da vardı. Gerek İSKİ Genel Müdürü gerekse Büyükşehir Belediye Başkanımız olumlu baktılar.  ‘Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Kadir Bey doğru bir adım atmış. Biz bunun arkasındayız, sahip çıkacağız ve hızlıca adım atacağız. Ve bir danışman arkadaşımızı görevlendireceğiz dediler’. Fakat yaklaşık bir buçuk yıldır herhangi bir şey yok. Biz birkaç kez hatırlattık. Hatta geçen yıl katıldığımız fuarda, Büyükşehir Belediye Başkanının görevlendirdiği görevliler Kocaali Standını ziyaret ederek ‘Kocaali olarak İstanbul’dan bir talebiniz var mı? Büyükşehir belediyesinin sizler için yapabileceği bir şey var mı?’ deyince, bizim arkadaşlarımız hızlıca projeden bahsetmişler. Biz bütün dosyaları yeniden gönderdik. Geçmiş dönemde alınan kararları, yapılan protokolleri, hazırlanan projeyi her şeyi gönderdik. Zaten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili teknik biriminde bunlar var. Fakat İSKİ Genel Müdürü ‘Şu anda yapabileceğimiz bir şey yok. Makamdan talimat gelmeden ben hiçbir adım atamıyorum’ dedi. Makam da ‘Ben ilgileneceğim, bakacağım’ dedi ama henüz bir adım atılmadı. CHP ilçe başkanımızla konuyu takip ediyoruz. Biraz daha hızlandırmamız lazım. Yani en azından bir ihale edilse ve çalışmalar başlamış olsa, geride hem Kocaali Belediyesi hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi birlikte hoş bir iz bırakmış olur. Bunu biraz daha sıkı takip edelim hep birlikte” şeklinde konuştu.