Karasu’da tatil Altınkum’da başlar

 

Karasu’nun eşsiz doğası ve şifalı kumu ile ön plana çıkarılması gerektiğini söyleyen Altınkum Otel işletmecisi Fatma Uğur Dağıstanlı, “Karasu, potansiyeli fazla olan ancak turizm alanında istediği noktaya ulaşamamış bir ilçe. Biz hem Karasu’yu hem de Karasu’nun eşsiz doğasını ön plana çıkarmak istiyoruz. Sloganımız da, Karasu’da tatil Altınkum Otel’de başlar” dedi.

 

SİZİ KISACA TANIYABİLİR MİYİZ?

Ben Fatma Uğur Dağıstanlı. İlk ve orta öğrenimimi Karasu’da tamamladım. Liseyi Edirne’de üniversiteyi Marmara Üniversitesi’nde okudum. Türk Hava Yolları’nın yolcu hizmet memuru olarak göreve başladım. 20 yıllık görev süremi 2007’de tamamladım. Emekli olduktan sonra Beyoğlu ve Fatih Belediyelerinde eski evlerin restorasyonuna başladım. Bu şekilde inşaat sektörüne adım attım. Buradaki çalışmalarımın ardından kendi firmamı kurdum. Yap-işlet-devret modeli ile ilk binamı Esenyurt’ta inşa ettim. Daha sonra Milas, Aydın, Kars, Çanakkale ve Zeytinburnu’nda binalar yaptım ve aynı şekilde devrettim. Son çalışmamı da doğduğum yer olan Karasu’da yaptım. 2016 yılında başladığımız projemizi bu yılın başında resmi olarak tamamladık ve faaliyet geçtik. Bunun dışında evli ve iki çocuk annesiyim.

 

TURİZM ALANINDAKİ GEÇMİŞİNİZ NEDİR?

Memurluk hayatım turizmin içinde geçti. Apronda, uçak altında, trafikte, contuar, kayıp eşya bölümlerimizde sürekli turistlerle iç içeydik. Daha önce çeşitli illerde inşa ettiğimiz ve devrettiğimiz binalar arasında restoran, kafeterya ve iş merkezi de vardı. Bunun için bu sektörün içinde etkin olduğumuzu söylemek mümkün.

KARASU’YA YATIRIM YAPMA FİKRİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Aslında hep içimizde doğduğumuz ilçede bir iş yapma özlemi vardı. Karasu’nun denizinden daha önce kumu tanıtılmalı. Karasu ile irtibatlı olan pek çok uçak yolcusu bana Karasu’nun kumunu anlattı durdu. Ben de bu anlamda Karasu’nun kumuna ilişkin bir şey yapılması gerektiği fikri ağır basmaya başladı. Yurtdışı gezilerimde bile sürekli Karasu’nun kumundan bahseden insanlarla karşılaştım. 2010’lu yıllarda bu fikir artık plana dönüşmeye başladı ve sonunda da Altınkum Otel ortaya çıktı. Bence güzel de oldu.

BİZE KISACA OTELİ ANLATIR MISINIZ? ODA SAYISI, MİSAFİR KAPASİTESİ, HAVUZ VE YEMEK İMKANLARI NE DURUMDA?

Otelimiz 59 oda 147 yataklı bir yapıda. 43 odası misafirlerimize açık diğer odalar ortak alan olarak kullanılıyor. Ayrıca otelin altında 4 dükkan bulunuyor. Türk hamamı, fitness ve havuz çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki sezon bu imkanlarımız da olacak ve misafirlerimizi daha kaliteli bir mekanda ağırlama şansı bulacağız. Misafir planlamamız oda-kahvaltı şeklinde. Bunun yanında misafirlerimiz dilerse öğlen ve akşam yemeklerimizde restoranımızdan istifade edebiliyor. Ayrıca terasımızda düğün ve toplantı yapılması için uygun bir ortamda dizayn ettik. 400 metrekare alan içinde 200 kişilik butik organizasyon ve toplantı imkanı sunuyoruz.

BU OTELİN DEVREMÜLKE UYGUN TAPULANDIRILDIĞINI BİLİYORUZ. BU KONUDA BİRAZ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Ben bu yapının kısa ömürlü olmasını değil Karasu’da kalıcı bir yatırım olmasını istiyorum. Bunun için farklı işletme şekillerine imkan sağlayacak şekilde planladık. Bu alanın sadece yazlık değil sürekli kullanılmasına da fırsat verecek alternatifler ürettik. Bunun için binadaki odalarımızı devremülke uygun olacak şekilde ayrı ayrı tapulandırdık. Yeni işletmeci eğer isterse bu alanları devremülk olarak satabilir ve bir yandan da işletmeye devam edebilir.

Karasu’da yeni sanayi kuruluşlarının kurulması ve büyük şantiyelerin oluşturulması söz konusu. Bu konuda bir öngörünüz var mı?

Karasu’ya yapılan her yatırım bizim için büyük önem taşıyor. Kendi adıma benim gelme sebeplerimden bir tanesi de şu: Bence emekli olan her insanın kendi doğduğu toprağa bir yatırım yapmalı. Bu yatırımcı firmaları desteklemek amacıyla yaptığımız binadan bir katı onların çalışanlarına tahsis olacak şekilde düzenledim. Burada 48 yatağımız mevcut. Ortak duş alanımız, bilordo ve fitnes salonu ile Türk hamamı sosyal alanlarını kullanabilecekler. Yine bu misafirlerimiz de diğer konuklarımız gibi otelimizin imkanlarından istifade edebilecek.

OTELDE KALAN ÖRNEĞİN BALAYI MİSAFİRLERİ İLE ŞANTİYE MİSAFİRLERİNİ NASIL AYIRT EDECEKSİNİZ?

Şantiye çalışanlarımız kendi müstakil katlarında kalıyor. Şantiye katı ile diğerlerinin birbirini etkilemesi ya da rahatsız etmesi mümkün değil.

 

ALTINKUM OTELİ’NDE NASIL BİR MÜŞTERİ BEKLENTİNİZ VAR?

Müşterilerin nasıl otel seçme hakkı varsa işletmelerin de müşteri beklentisi ve seçme hakkı mevcuttur. Biz burayı bir aile oteli olarak dizayn ettik. Bütün projemizi de buna göre yaptık. Şantiyede çalışacak misafirlerimizin girişini ayrı verip, terasın halka açık olması bunu açıklıyor. Dışarıdan kahvaltı veya organizasyon için gelen müşterilerimiz asansör ile yukarı alınmakta, konaklayan misafirin kahvaltı için gelen konuk ile karşılaşması engellenmektedir. Bu şekilde herkes amacına ve beklentisine uygun şekilde otelden faydalanabilecektir. Bizim her odamız kendine özgüdür. Dizaynı da hizmeti de buna göredir. Standart oda ile süit odanın dizaynı, fiyatı ve elbette hizmeti farklı. 9 ayrı oda konseptimiz mevcut. Bunlar mutfaklı, deniz manzaralı, bahçe manzaralı, hamile odası, yaşlı odası, engelli odası, kalabalık aile odası gibi seçenekli odalarımız mevcut. Tüm bunların beklentileri ve hizmetleri de ayrı olmakta.

MİSAFİRLERİNİZİ NASIL KARŞILIYORSUNUZ? BURADA BİR SAMİMİYET Mİ YOKSA RESMİYET Mİ VAR?

Buraya gelen insanlar öncelikle tatile geliyor. Bu ne demek? Dinlenecek, eğlenecek ve neşe içinde buradan ayrılacak. Resmiyet turizm sektöründe itici kalır. Ancak bir seviye olmadığında da iş kontrolden çıkar. Biz burada aile ortamı içinde bir samimiyet sunuyoruz. Misafirlerimizi lobide çay kahve ile karşılıyoruz. Odaları ve otelimiz hakkında bilgi verdikten sonra varsa çocuklarına oyuncak hediye ediyoruz. Bu şekilde çocuklar otele adım attıkları anda ısınmaya başlıyor. İlçede gidebilecekleri yerleri ve buranın imkanlarını anlatıyoruz. Telefon numaramız zaten kendilerinde olduğu için her durumda bizi arayabilecekleri güvenini veriyoruz. Tüm bu anlattıklarımız çerçevesinde otelimizi samimiyet içinde bir aile oteli olarak tanımlıyoruz.

MÜŞTERİLERİNİZE DİĞER OTELLERDEN FARKLI NE VAAT EDİYORSUNUZ?

Biz aile ağırlıklı hizmet sunuyoruz. Huzurun bozulmamasına özel önem gösteriyoruz. İnsanlar bize ailelerini emanet ediyor. İşletmeci olarak 24 saat buradayım ben. Gece saat 02:00’da çocuk rahatsızlanıyor. Onu doktora getiriyoruz. Geçtiğimiz gece bir müşterimiz ailesini bıraktı, gitti. Ailenin kredi kartı bloke olmuş. Bizi aradı. Biz tatil boyunca harcamalarını karşıladık. Müşterimiz hafta sonu gelip yaptığımız harcamayı ödedi. Bu şekilde ailenin mağdur olmasının da önüne geçmiş olduk. Özetle biz diğer otellerden farklı olarak samimiyet sunuyoruz.

FİYATLARINIZ NASIL?

Karasu şartlarında fiyat politikamız var. Aylara göre değişen bir fiyat politikamız var. Uzun süreli kalıcı olacakların aldıkları fiyat ile hafta sonu ailesi ile kalacakların fiyatının bir olması eşyanın tabiatına aykırı. Ekonomik sıkıntıların arttığı ortamda, kalitemizden ödün vermeden, karımızdan fedakarlık ederek fiyatlandırma yapıyoruz.

 

HER ODANIZIN FARKLI KONSEPTTE OLMASI FİKRİ NASIL ORTAYA ÇIKTI? BU DURUM MİSAFİRLERİNİZDE NASIL BİR ETKİ BIRAKIYOR?

Bu aslında benim turizm alanındaki gözlemlerimden kaynaklanıyor. Her odanın farklı konseptte olması her yıl Karasu’ya gelip misafirimiz olanların her defasında farklı bir yerde tatil yaptıkları hissi veriyor. Her yıl farklı odada kalan misafirlerimiz otelimizin her yıl kendini yenilediğini görmüş de oluyor. Bir yıl mavi odada, diğer yıl kırmızı odada kalan misafirimiz bile dekorasyondan etkileniyor ve aynı şartlarda yeni mekanda tatil yapmış oluyor.

BU YATIRIM KARASU’YA NE KATACAK?

Öncelikle bu yatırımın iş hayatında emekli olan tüm bayanlara cesaret vereceğini düşünüyorum. Sermaye ve tecrübelerinin olduğu yaşta iş hayatına girmelerine vesile olacağını düşünüyorum. Bulunduğumuz bölgede kadın girişimcilerin önünü açmak, onlara destek olmak ve fırsatların değerlendirilmesi noktasında yanlarında olduğumu gösterdiğimi düşünüyorum. Sadece bu açıdan bakıldığında bile bölge insanına çok değerli bir hizmette bulunduğumu düşünüyorum. Üretken nüfusun arttığı yerler hızla kalkınır. Altınkum Otel yatırımı ile özellikle hanım girişimcilerimizi cesaretlendirdiğimi düşünüyorum. Bunun yanında elbette otelimiz buradaki turizmin gelişmesi adına reklam ve tanıtım faaliyetlerinde bulunacaktır. Turizm yatırımları bulundukları yerlere değer katar ve bulundukları yerden değer alır. Biz otelin tanıtımını yaparken mutlaka önce Karasu’yu tanıtıyoruz. Biraz önce bahsettiğim eşsiz kumundan, kıymetli doğasından, denizinden, longozundan bahsediyoruz. Otelimizi tanıtmak için kullandığımız argümandan fazlasını ilçemizi tanıtmak için kullanıyoruz. Onun için bu yatırım hem ilçeden değer alan hem de ilçeye değer katan bir yapıdadır.

SON OLARAK OKURLARIMIZA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

İnsanların gözleri ile görmeleri gereken bir yatırım yaptığımızı düşünüyorum. Bizi ziyaret etmelerini tespit ettikleri eksikliklerimizi ve ilçenin eksikliklerini konuşabiliriz. Bulunduğumuz bölge çok kıymetli ve ciddi bir potansiyele sahip. Bunu değerlendirme noktasında görüş alışverişinde bulunmaya, istişareye ihtiyacımız var. Bu güzel yere yatırım yapılırken doğallığına sahip çıkılması gerekiyor. Bunun için tüm okurlarınızı kahvemizi içmeye bekliyoruz.