Kocaali

Tali ürün bedeli 55 TL

 

Kocaali’deki orman alanında kalan fındık arazilerinde bulunan fındık ürününün toplanmasına ilişkin Tali Ürün Bedeli istişare toplantısı geçtiğimiz hafta içi gerçekleştirildi. Tali ürün toplama bedeli dönüm başı 55 TL olarak açıklandı.

 

BİLGİLENDİRME YAPILDI

25.02.2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 302 sayılı tebliğ kapsamında kesinleşmiş orman kadastrosunda kalan fındık bahçeleri ve bu bahçelerde bulunan fındık ürününün toplanması ile ilgili tali ürün belirleme istişare ve bilgilendirme toplantısı geçtiğimiz hafta içi gerçekleştirildi. Kocaali Belediyesi Toplantı Salonu’nda Karasu Orman İşletme Müdürü Murat Çatalbaş’ın başkanlığında Müdür Yardımcısı Nihat Gündüz, Kocaali Orman İşletme Şefi Yunus Aktaş ve Kocaali İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıya Kocaali mahalle muhtarları katıldı. Toplantıda muhtarlara, tali ürün bedeli belirleme süreci, Kocaali’deki tali fındık ürününün bulunduğu alan ve araziler, ürünlerin toplanma süreci ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Ayrıca ilçe genelinde 12 Bin dönüm araziyi kapsayan alan ve bu alanda bulunan fındık ürününün toplanmasına ilişkin alınan kararların ilgili üreticilere tebliğ süreci ile ilgili değerlendirme ve istişarelerde bulunuldu. Kocaali’de tali ürün toplama bedeli 55 TL olarak belirlendi.

55 TL

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Kocaali Orman İşletme Şefi Yunus Aktaş ödenecek bedelin üreticiye arazi üzerinde herhangi bir hak sahipliği veya kiralama hakkı vermediğini söyledi. Aktaş ayrıca, yeni açmaların tespit edilmesi durumunda adli mercilere başvurulacağını belirterek mağduriyet yaşamamaları konusunda üreticileri uyardı. Aktaş açıklamasında “İlçe Tarım Müdürlüğü’müzün belirlemiş olduğu dönüm başı 116 Kg. rekolte başta olmak üzere bir çok kriter baz alınarak, müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışma neticesinde tali fındık ürünü toplama bedeli yine dönüm başı 55 TL. olarak kesinleşmiştir. Muhtarlarımızla gerçekleştirdiğimiz toplantıda bu konu ile ilgili bilgilendirmemizi yaptık ve genel durum üzerine istişare ettik. Alınan kararın üreticilere tebliği konusunda gerekli adımların atılmasına ilişkin planlamamızı tamamladık. Bu vesile ile kıymetli mahalle muhtarlarımıza katılım ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

ADLİ İŞLEM

Yeni açmaların tespiti halinde tutanak tutulup adli işlem başlatılacağını belirten Aktaş “Burada altı çizilmesi gereken nokta dönüm başı ödenecek olan 55 TL’lik bedel üreticiye arazi üzerinde herhangi bir hak sahipliği hakkı vermiyor olması. Yine kiralama ve benzeri gibi alan üzerinde hak sahipliği içeren bir durum söz konusu değil. Üreticinin dönüm başı 55 TL ücret ödemesi geçerli olduğu yıl için, ürünü tali ürün kapsamında sorunsuz bir şekilde toplaması anlamına geliyor. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Bu konuda bilgi almak isteyen üreticilerimiz şefliğimize müracaat edebilirler. Kocaali’mizde de bu gün itibariyle üzerinde ürün bulunan 12 Bin dönüm kesinleşmiş orman alanı var. Ve en büyük önceliğimiz bu alanın büyümemesi. Dolayısı ile üreticilerimizi yeni açma yapmamaları ve mağduriyet yaşamamaları konusunda uyarmak durumundayız. Yeni açmaların tespiti halinde tutanaklar tutulup suç duyurusunda bulunulacak ve ilgili mercilerce adli işlemler ivedilikle başlatılacak. Üreticilerimizi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.