Köşe Yazıları

Tabelaları eşitleyin

 

Bizim gazetedeki haber ve grafik işini tamamlayıp baskıya hazır hale getirdiğimiz ve bizim için haftanın en önemli günü Pazartesi. Ve ilçelerimizin içerik açısından da en dolu olduğu günlerden biri. Hafta boyunca toplanan haberler en son Pazartesi gelenlerle harmanlanır. Rötuşları yapılır gece boyu grafiği yapılır ve baskıya hazır hale getirilir. Benim Kocaali’deki planım da merkeze uygun şekilde 12 yıldır bozulmadan devam ediyor. Gazete için son turumu Pazartesi gün içinde atıp akşam saatlerinde de kendime ait sayfaları baskı için merkeze gönderiyorum. İşin başına oturduğumda telefon ve yazışma trafiğim biraz yoğun oluyor. Bazı metinleri tamamlamak için eksik bilgileri almak adına birçok görüşme ve yazışma yapıyorum. Bu Pazartesi de ilçemizdeki güzel bir etkinliğin detayları hakkında yetkili bir dostumla uzunca bir süre konuştuk. Konu ile ilgili detayları aldım sohbet bitti vedalaştık kapattık. Aradan kısa bir süre geçti geçmedi bir link gönderdi. Altına da “Valilik faaliyetlerimizi ele geçirmiş” diye bir not düştü. Vakit kaybetmeden gittim baktım. Sakarya Valiliği Kocaali’de yapılan etkinliği kendine ait resmi sosyal medya hesabından paylaşmış. İki tane sosyal içerikli etiketleme yapılmış. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım bir de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu etiketlenmiş. Üstüne de anlamlı bir not yazılıp paylaşılmış. Ama ilginç olan ne notta ne de etiketlerde Kocaali’nin yer almaması. Koskoca valilik bütün işi kendi yapmış gibi lanse etmiş. Kocaali’deki asıl emek verenleri es geçmiş. Ya tamam, kurum valiliğin himayesinde olabilir ama sen yiğidi öldürsen de hakkını vereceksin. Zira bu ilçedeki birkaç kişiyi veya kurumu değil aslında o ilçenin bütününü onura etmektir.

 

Sadece bu değil tabi. Şimdiye dek aynı şekilde Kocaali’nin adının boş bırakıldığı yüzlerce habere ve paylaşıma denk geldim. İyi güzel bir şey yapıldığında özellikle merkezdeki kurumlar buradaki alt kurumlarını görmezden gelerek yapılan işe sahip çıkıyor. Yani iyi bir şey olduğunda sahiplenme yarışı var da konu az pürüzlü olduğu zaman kimse görmüyor. Yakın geçmişte de şahit olduk. En ufak bir iddiada bile şayet Kocaali’nin adını kötüye çıkaracaksa hemen büyük puntolarla “KOCAALİ” adı ekleniyor. Herkesin elinde akıllı telefon var hemen herkesin bilgisayarı var. Şimdi girin internet araması kısmına ‘Kocaali’ yazın ilçeye faydası olan bir tane habere denk gelemezsiniz. Üstelik insani yardım, yardımlaşma ve dayanışma konusunda en ileri ilçelerden biri olduğu halde.

 

Benim son dönemlerde muzdarip olduğum konulardan biri de bu bizim yüksekokul ile ilgili. SUBU’nun Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu konusundaki tutumu. İş ve icraat olarak tek kelime bir şey söylenemez. Çünkü yeni bir kurum olmasına rağmen gerçekten iyi işler yapıyor, iyi işbirlikleri yapıyor, hem öğrencilerine hem de geleceğe çok güzel yatırım, uzun soluklu projeler yapıyorlar. Gerçekten hayranlıkla ve heyecanla takip ediyorum. Elimden geldiği kadar da yer vermeye çalışıyorum ama Denizcilik Meslek Yüksekokulu’ndan bahsederken Kocaali adını kullanmamaları hem tuhafıma hem de ağırıma gidiyor. Üstelik örneği de olduğu halde. Hani kurumun aldığı bir karar doğrultusunda olsa hepsine aynı muamele yapılıyor olsa eyvallah. Hani mesleki duruma özel bir tabir olsa ona da eyvallah. Ama öyle değil.

 

SUBU’nun bünyesinde şu an 12 tane meslek yüksekokulu var. Arifiye MYO, Ferizli MYO, Geyve MYO, Hendek MYO, Karasu MYO, Pamukova MYO, Sakarya MYO, Sapanca MYO bunlar ilçeye özel kullanılan isimler. Şimdi de diğerlerine bakalım. Akyazı da Sağlık Hizmetleri MYO var ama okulun adı Akyazı Sağlık Hizmetleri MYO. Kaynarca’da Seyfettin Selim MYO var ve okulun adı Kaynarca Seyfettin Selim MYO. Sapanca’da MYO’dan ayrı bir tane de Turizm MYO var ve o okulun adı da Sapanca Turizm MYO. Gelelim Kocaali’ye. İlçemiz yirmi yılı aşkın süre bu okulun hasretiyle yanıp tutuştu. Milyonlarca lira para harcandı. Sade vatandaşından valisine, dernek üyesinden bakanına kadar binlerce insan emek harcadı ve yirmi küsur yılın sonunda ilçe bu hayaline kavuştu. Ve sonunda Kocaali’de Denizcilik Meslek Yüksekokulu kuruldu. Ama okulumuzun adında maalesef Kocaali yok. Diğer 11 ilçedeki meslek yüksekokulları, Sağlık Hizmetleri MYO, Seyfettin Selim MYO ve Turizm MYO bulundukları ilçenin adı ile anılıyorken Kocaali Denzicilik Meslek Yüksekokulunda Kocaali’nin adı yok. Hani tabelasında veya resmi adında yok ama SUBU, Kocaali DMYO ile ilgili haberlerde de okulun adını kullanırken Kocaali’nin adını kullanmıyor. Burada bu ilçeye hem haksızlık hem de emek harcayan yüzlerce, binlerce insanın mücadelesinin görmezden gelinmesi gibi bir durum var. Bunun bir şekilde dengelenmesi lazım diye düşünüyorum. Ben kullandığım bütün haberlerde okulumuzun adını Kocaali DMYO olarak kullanıyorum ve bu şekilde devam edecek. Bir ayrımcılık gibi görünen bu durumun ortadan kalkması için tabelaların eşitlenmesi lazım. Ya diğerlerinden de ilçe isimlerini kaldırın veya tabelasında ilçesinin adı olmayan Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun adını Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu olarak değiştirin. Zaten diğerlerinden isimleri kaldıramayacağınıza göre yapabileceğiniz en iyi dengeleme de bu şekilde olacaktır. Ve olması şarttır. Çünkü kendi okulunda kendi adı olmayan tek ilçe Kocaali. Sağlıkla kalın…