Gündem

KIRGINLIK MI OLUR BİRLİK Mİ

Karasu Muhtarlar Derneği seçimi sonunda gerçekleşti. Seçildiği günden bu yana görevi bırakmak isteyen Türker Tetik, ilk günden bu yana Başkan olmak isteyen İsmail Hakkı Topaloğlu’na görevi devretmiş oldu. Topaloğlu’nun daha önce dernekten istifa etmiş olan Mustafa Çalık ve Mustafa Öztürk’ü derneğe almama tavrı devam edecek gibi. Yeni yönetim kurulu oluşturulurken de beklenti içinde olan bazı yeni muhtarların yönetime dahil edilmedikleri dedikodusu gündeme geldi. Umarız seçim sonrasında tüm kırgınlıklar sona erer de birlik ortamı yakalanır.

 

RÜZGAR ERKEN ESİYOR

Genel seçime 15 ay kala siyasette sular ısınmaya başladı. Seçim yasasının değişmesinin ardından siyasi partiler seçim çalışmalarına hız verdi. Yeni kurulan partilerin elinde anketler dışında bir veri yok. Haliyle kendi güçlerinin ne olduğu konusunda net bilgi sahibi değiller. Sahadaki etkinliklerini artırmak ve güçlerini hissettirmek zorundalar. Gelecek, Deva ve Yeniden Refah Partileri sahadaki etkinliklerini artırmak için daha fazla etkinlik düzenliyor. Var olan alanlarını ve seçmenlerini kaptırmak istemeyen Ak Parti, CHP, MHP, İyi Parti ve Saadet Partisi de sahadaki yerini kaptırmamak ve etkinliğini artırmak için gayret ediyor. Seçim rüzgarı bu dönem erken esmeye başlayacak gibi.

 

İSPİROĞLU YENİDEN SAHALARDA

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ısınma turlarına başladı. Başkanlığı döneminde kendisine en yakın basın mensubu olan Mustafa Sarı’nın ortağı Güven Hasbaş’a konuk olan İspiroğlu yeniden 46 milyonluk ihale ile ilgili konulara değindi. İspiroğlu’nun açıkça, önümüzdeki dönem yeniden aday olacağını ifade etmekten çekinmiyor. Ancak hangi partiden aday olacağı konusunda net bir ifade ortaya koymuyor. İspiroğlu halen Büyük Birlik Partisi’nin üyesi.

 

6’LI TOPLANTI KARASU’DA DA OLUR MU

Millet İttifakı’nın genişlemesi ile ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi, Deva ve Gelecek Partileri ile Demokrat Parti genel başkan düzeyinde görüşüyor. Bu şekilde önümüzdeki genel seçimde izlenecek yol haritası çıkarılmaya çalışılıyor. Bu durum henüz yerel bazda değerlendirilmeye başlanmadı. Ancak Karasu’daki parti temsilcilerinin bu konuda bir girişimde bulunmaya hazırlandığı ve yakın zamanda bir araya gelmeyi planladıkları öğrenildi.

 

TAHKİMAT ANLAŞMAZLIĞI

Karasu’da deniz aşındırması ile ilgili pek çok fikir ortaya konuluyor. Aşındırma için tahkimat konulup konulmaması konusu gündemde. Bilimsel yöntemler üzerinde bir durum daha var. O da kamuoyu baskısı. Karasu kamuoyu tahkimat yapılması konusunda hemfikir. Akçakoca kamuoyu ise ikiye bölünmüş durumda. Akçakoca’da da aşındırma yaşanıyor. O bölgeye de tahkimat (dalgakıran) yapılması gündemde. Ancak o bölgede tahkimatların kalıcı çözüm olmadığı fikri hakim. Karar vericiler de kamuoyunun görüşünü çok önemsiyor. Bakalım Karasu’da ve Akçakoca’da nasıl bir yöntem izlenecek ve sonunda hangi yöntem aşındırmaya karşı daha etkili olacak.