Siyaset

Yolda patates satılmaz

 

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, zincir marketlerin kaldırımları işgal ederek, sebze çuvalları ve meyve kasalarını koymasını eleştirdi. Kara, “Karasu, yola patates çuvalı koyabileceğiniz, satışı dükkanınızın içinde değil seyyar satıcı gibi yolda yapabileceğiniz bir yer değildir” dedi.

 

GÖZ YUMULMAMALI

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, haftalık olağan basın açıklamasında bulundu. Başkan Kara, “Özellikle pazartesi günleri zincir marketlerin kaldırımı hatta yolun park ve güvenlik şeritlerini işgal ederek, pazarcı esnafına nispet yapar gibi sebze çuvalları, meyve kasaları yığması konusu da ayrıca değerlendirilmelidir. Karasu, yola patates çuvalı koyabileceğiniz, satışı dükkanınızın içinde değil seyyar satıcı gibi yolda yapabileceğiniz bir yer değildir. Bu duruma göz yumanlara, yerel esnafa uyguladıklarını zincir marketlere de uygulamalarını öneririz” ifadelerini kullandı.

 

ESNAFIN HAKKI

Karasu esnafının hakkını korumak ancak ticaret dengesine adaletle yaklaşmak belediyenin asli görevleri arasında yer almaktadır” diyen Kara, “Önceki hafta dile getirdiğimiz, özellikle yağ spekülasyonu esnasında fiyat etiketlerini birden fazla kez güncelleyen zincir marketlerle ilgili hiçbir adım atılmadığını üzülerek görmekteyiz. Ürünlerin sadece kasa ile raf fiyatlarının karşılaştırılması sağlıklı bir denetim değildir. Ürünlerin giriş fiyatları ile satış fiyatları da karşılaştırılmalı, serbest piyasa kisvesi altında vatandaştan aşırı yararlanılması, gabinde bulunulması engellenmelidir. Serbest piyasa o kadar da serbest değildir. Sınırları hukuk ile çizilmiştir” sözlerini kullandı.

 

DİYALOG EKSİKLİĞİ

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “İlçemizde belediyemiz ile esnaf ve vatandaşlarımız arasında bir diyalog eksikliği göze çarpmaktadır. Ancak esnaf ve vatandaşımız, rahatsızlıklarını her ne olursa olsun belediyemize iletmeli, çözüm önerisinde bulunmalı ve çözüm konusunda ısrarcı olmalıdır. İllegal olmayan ve toplum yararını hedefleyen her adımın yanında yer aldığımızı, kişi ye da bir zümreye iltimas sağlamayı amaçlayan her girişimin karşısında, dün olduğu gibi bugün ve yarın da yer alacağımızı ifade etmek isteriz” diye belirtti.

 

NEVRUZ BAYRAMI

Başkan Kara, “Türk’ün Ergenekon’dan çıkışını, baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı’nı da tebrik ederim. Tabi Nevruz deyince insanın aklına yakın geçmişte yaşanan provokasyonlar da geliyor. Bölücü terör örgütü has be has bu toprakların değeri olan Nevruz’u kendi emellerine alet edebileceğini düşünmüş, Türklük simgelerinden oluşan renkleri Türklere karşı kullanabileceğini düşünmüştür. Ancak Türkleri kendi tarihlerine, değerlerine ve kültürlerine sahip çıktığı gerçeği bir kez daha yüzlerine tokat gibi çarpılmıştır. Yakın geçmişte Nevruz öncesi tedirgin edilmeye, huzursuz edilmeye çalışılan milletimiz bugün Nevruz coşkusu yaşamakta, kültürünü huzur ve coşku içinde yaşamaktadır” dedi.

 

TAKDİRE DEĞER

Geride kalan hafta bu vatan için canını seve seve feda ederek, çoğu çocuk denecek yaşta şehitlik mertebesine yükselen şehitlerimizi yad ettik” diyen Kara, “Yine 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümüne denk gelecek şekilde 1915 Çanakkale Şehitler Köprüsü, planlanandan bir buçuk yıl daha önce hizmete açıldı. Yaşanan tüm ekonomik sıkıntılar, tüm iç ve dış çekişmeler devam ederken yapılan yatırımlar takdire değer durumdadır. Eleştirilecek en küçük detaya ulaştıklarında mal bulmuş mağribi gibi saldıranlar başarıyı takdir etme noktasında, kör sağır ve lal kesilmektedir” dedi.

 

TÜRKİYE BELİRLEYİCİ OLACAK

Başkan Kara, “Ukrayna ile Rusya arasındaki krizde tüm dünyanın laf ürettiği bir ortamda Türkiye karakterini ortaya koymuş ve iki ülke arasındaki ilk yüz yüze görüşmeye ev sahipliği yapmıştır. Allah’ın izni ile bu iki ülke arasındaki krizin sona ermesi noktasında Türkiye belirleyici olacak, en adil ve kalıcı çözüme iki ülkeyi de tüm dünyayı da ikna edecektir. Tüm dünyayı ikna eden, iki ülkeyi bir araya getirip kan akmasını durduran Türkiye yine de muhalefetin takdirini kazanmayacak, onların övgüsünü görmeyecektir. Zira hiç kimse görmek istemeyenden daha kör, işitmek istemeyenden daha sağır değildir” ifadelerini kullandı.

 

SPEKÜLASYON YAPILMIŞTIR

Ülkemizde çıkarılmak istenen suni krizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da olacaktır” diyen Başkan Münir Ali Kara, “Yakın geçmişte yaşadığımız dolar krizinin ardından, önceki hafta da sıvı yağ konusunda spekülasyon yapılmıştır. İnsanlarımız provoke edilerek, devletimizin zaafa düşürülmesi hedeflenmiş, bu durum malum haber kaynakları tarafından körüklenmiş ve gündemde tutulmuştur. Ancak güçlü Türk devleti soruna anında müdahale etmiş, krizin geçici ve kalıcı tedbirlerini almıştır. Vatandaşlara tavsiyemiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devletimizin yanında yer alması ve provoke edenlere karşı teyakkuzda olmalarıdır. Provoke peşinde koşanlara ise söyleyecek sözümüz yoktur. Kendileri görevlerini layığı ile yerine getirmekte, taraflarının Türkiye Cumhuriyeti olmadığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bildikleri yolda yürümelerinde, efendilerine sadık hizmetkar olmalarında hiçbir sakınca yoktur” diyerek açıklamasını sonlandırdı.