Karasu

Süt’ten depremzedelere ziyaret

Süt’ten depremzedelere ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, yönetimi ile birlikte depremin yıktığı Kahramanmaraş ve Antakya’dan Karasu’ya gelen Goncagül ve Paksoy ailelerini ziyaret etti.

 

Aileleri ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt deprem sonrası Karasu’ya gelen ailelere ziyarette bulundu. Ailelerin durumları ile ilgili bilgi alan Süt’ün ilk konuk olduğu aile Paksoy Ailesi oldu. Ahmet ve Ayşegül Paksoy çifti Kahramanmaraş’ın 12 Şubat ilçesinden, biri 7’nci, diğeri 3’üncü sınıfa giden kızları ve 1,5 yaşındaki küçük oğulları ile Karasu’ya geldi. İlk depremde orta hasar alan binalarından çıkarak 12 Şubat’ın taziye evine sığınan aile, ikinci depremden sonra çoğu yerle bir olan memleketlerinden ayrılarak bir tanıdıkları vasıtası ile Karasu’ya gelmeye karar verdi.

Büyük bir yıkım

Kahramanmaraş merkezli depremin  bölgede çok büyük bir yıkıma neden olduğunu söyleyen ve yaşadıklarını anlatırken gözyaşları içinde kalan Anne Ayşegül Paksoy, “Çok büyük bir yıkım yaşadık. Televizyonlarda gördüklerinizden çok daha kötü. Yakınlarımızı kaybettik. Soğukta kaldık. Çevremiz yok oldu. Eşimin işyeri yıkıldı. Orada artık yaşamı tekrardan sürdürebileceğimiz, eski yaşantımıza dönebileceğimiz bir ortam olduğuna inanmıyorum. Burada televizyonda bile açmıyoruz o görüntüleri. Anlatmak çok zor” diye konuştu.

Dönmek isteriz

Depremzede olarak burada uzun süre kalmak yerine memleketine dönmek istediğini ifade eden Baba Ahmet Paksoy da , “Fakat yıkım çok büyük. Ne zaman düzelir bilemiyorum. Karasu Kaymakamlığı’na kayıt yaptırdık. Çocuklarımızın gidecekleri okullar belli oldu. Özel bir firmada muhasebe işi yapıyordum. Burada bu alanda bir iş bulup çalışmak istiyorum. Karasu’ya Çarşamba günü arkadaşım aracılığı ile geldik. Arkadaşım bize Karasu’da teyzesinin evinde kalabileceğimizi söyledi. Yaza kadar burada kalacağız. Geldiğiniz için sağ olun. Karasulular çok yardımsever insanlar. Yardımları için herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Akrabalarını kaybetti

Başkan Süt ve yönetim kurulu üyelerinin ikinci durağı Goncagül ailesi oldu. Antakya’dan gelen Muazzez ve Sabri Goncagül çifti ise depremde evlatlarını, torunlarını ve akrabalarını kaybetti. Burada yaşayan kızlarının yanına gelen çiftin, Antakya’da yaşayan 41 yaşındaki kızı Sabriye Bulut, 3 çocuğu ile birlikte enkazda kalarak hayatını kaybetti. 22 yaşındaki oğlundan haber alınamıyor. Enkazdan tek sağ çıkan Kerem bebek ise Sabriye Bulut’un torunu. Kerem bebek ülkede depremin umut olan isimlerinden oldu. Vefat eden annesinin yanında annesinin saçları avucunda, 60 saat sonra enkazdan sağ olarak çıkarılan 20 günlük Kerem bebek şimdi Kıbrıs’taki amcaları ile yaşıyor.

Enkazdan çıktılar

Muazzez ve Sabri Goncagül’ün oğlu Mahmut Goncagül de eşi ve çocukları ile enkazdan çıkarak Karasu’ya gelen depremzedelerden. Mahmut ve eşi Yıldız Goncagül, 6 ve 8 yaşında çocukları ve 4 aylık bebekleri ile enkazdan kendi imkânları ve komşularının yardımı ile çıkarak hayata tutundular. Mahmut Goncagül’ün omzu ve kolunda kırıklar var.  Şu anda 3 aile bir evde kalan Antakyalı depremzedeler, “İlk günlerde kendi imkânlarımızla yaralarımızı sarmaya, depremde göçük altında kalan yakınlarımızı çıkarmaya çalıştık. Vefat eden yakınlarımızı defnettik. Su yok, elektrik yok, benzin yok, hava çok soğuk. Şimdi Karasu’da bir yandan kayıplarımızın acısını yaşıyoruz bir yandan da çocuklarımız için bir düzen kurmaya çalışıyoruz’’ diye konuştular.

Yanınızdayız

Türkiye’nin çok ciddi bir yıkım yaşadığını ancak yaraları sarmak için var güçleri ile mücadele edeceklerini söyleyen CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt de, “Yaşanan yıkımın ve sıkıntıların farkındayız. Her türlü imkanımız ile maddi ve manevi olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Biz depremzedelerimize destek olmak için buradayız. El birliği ile bu acıları aşacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Aykut Süt ailelerin depremde yaşadıklarını dinledi.
Başkan Süt, depremzede ailelerin her daim yanında olduklarını söyledi.