Siyaset

Süt: Ek bütçenin kaynağı net olarak paylaşılmalı

 

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, geçtiğimiz hafta yapılan Karasu Belediyesi Meclis toplantısında gündeme gelen ek bütçe ile ilgili açıklamada bulundu. Süt, “Ek bütçenin kaynağı net olarak kamuoyu ile paylaşılmalı. Eğer ek bütçe plansızlık sonucu oluştuysa ve bütçeyi denkleştirmek için yapılıyorsa bunun siyaseten hesabı ağır olur” dedi.

 

AÇIKÇA SÖYLENMELİ

Geçtiğimiz hafta yapılan Karasu Belediyesi Meclis toplantısında gündeme gelen 45 milyonluk ek bütçe konusu ile ilgili CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, açıklamada bulundu. Süt, “Ek bütçenin kaynağı net olarak kamuoyu ile paylaşılmalı. Neye göre yüzde 45 artış oldu söylenmeli. Ek bütçe harcama yetkisi olduğuna göre paranın da nereden geldiği açık açık belirtilmeli. Bu para İller Bankası’ndan mı yoksa arsa satışlarından mı elde edilecek? Bu net bir şekilde ifade edilmeli” dedi. Başkan Süt, “Ek bütçe plansızlık sonucu oluştuysa ve bütçeyi denkleştirmek için yapılıyorsa bu hem siyasi hesap konusu olur hem de hesabı ağır olur” dedi.

 

İTİRAF ETTİ

Başkan Aykut Süt, “Belediye Başkanı İshak Sarı, 46 milyonluk kredi ötelemesinde çok akıllıca bir iş yaptıklarını söyleyerek devleti zarara uğrattığını açıkça itiraf etti. Bu borçlar vatandaşın tamamının üzerine bırakıldı. Ak Parti belediyeciliğinin geçmişte Karasu ve Karasu halkı üzerine bıraktığı kambur, siyasi iktidarın kötü ekonomi yönetiminin sonrasında 80 milyonun üzerine kaldı” dedi. “Başkan Sarı’nın borç ötelemenin maharet gibi sunması düşündürücü” diyen Süt, “İrdelenmesi gereken daha vahim durum ise, borcu ötelediği zaman İshak Sarı, acaba ekonominin bu kadar kötü yönetileceğini mi öngörmüştü?” ifadelerini kullandı.

 

KANAL PROJESİ

Meclis’te yine gündeme gelen Kanal Projesi ile ilgili de konuşan CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Bu proje Karasu’da uzun zamandır çözüm bekleyen bir sorundu. Gerek sağlık açısından gerek görüntü acısından derhal düzenleme gerektiren bir konu. Başkan İshak Sarı, açıklama yaparken maliyetlerin yüksekliğinden bahsetti. Bu denli yüksek maliyetin olduğu işlerde belediyeden beklentimiz işin bir sefere mahsus kalıcı ve planlı yapılmasıdır. Hatta buradaki proje için mutlaka vatandaşında fikri alınmalı, gerekirse talepler daha güzel Karasu için masaya yatırılarak değerlendirilmelidir” sözlerini kullandı.