KarasuMagazin

Süslü kadınlar yolları renklendirdi

 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun dördüncüsü Pazar günü Karasu’da gerçekleştirildi. Hatice Kaya organizatörlüğünde düzenlenen bisiklet turuna Karasu’dan çok sayıda katılım oldu. Kadınlar gönüllerince pedalları çevirdi.

 

HER KADIN ÖZELDİR

Pazar günü Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun dördüncüsü geniş katılımla Karasu’da gerçekleştirildi. Atatürk Bulvarı’nda başlayan kadınların bisiklet turu Aziziye Mahallesi’nden devam ederek Sahil Park’ta sona erdi. Organizatör Hatice Kaya, “Turumuza tarlada çapa yapan kadın da, memur olanda, ev hanımı olan da katılabilir. Burada önemli olan, nasıl ki kadınlar bir düğüne giderken süsleniyor ve özeniyorsa bu turada aynı özenle katılmalarıdır. Bu organizasyonda ki asıl amacımız ise tüm kadınları bisiklet sürmeye teşvik etmektir. Çünkü her kadın özeldir ve özel olmak zorundadır” dedi.

 

DOĞA DOSTU

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun 2013 yılında İzmir’de başladığını söyleyen Kaya, “7 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmişti. Turumuz bu yıl  yaklaşık 200 şehirde, 30 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, bu yüzden de gururluyuz” dedi. Hatice Kaya, “Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Dünyanın gündeminde de yer alan iklim değişikliğinin, çevreyi, doğayı kirletmemizin nedeni biz insanlarız. Doğanın dengesini bozduk ve şimdi bunu nasıl durduracağımızı düşünmemiz gerekir. Bizim de bisiklete binerek buna bir katkımız olabilir” ifadelerini kullandı.

 

SÜSLENDİK VE YOLA ÇIKTIK

Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır” diyen Organizatör Hatice Kaya, “Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık” dedi. “Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak istiyoruz” diyen Kaya, “Bizler motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız” dedi.

 

BİSİKLETLİLERE SAYGI İSTİYORUZ

Sloganlarının ‘Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu’ sözü olduğunu söyleyen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Hatice Kaya, “Düzenlediğimiz organizasyonda yollarda araç gürültüsü değil bizim kahkahalarımız oldu” dedi. “Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değil” diyen Kaya, “Yollarda bisikletlilere de saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

 

KADIN GÖRÜNÜR OLMALI

Organizatör Hatice Kaya, “Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında var olmalı. Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz. Ve bu organizasyonları da özellikle bu yüzden yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi. Kaya, organizasyona katılan tüm kadınlara teşekkür ederek, günden güne çoğalarak büyüklerini de ifade etti.