SUBÜ deprem bölgesine kurulmamalı

 

Karasu Belediyesi CHP Meclis Üyesi Şakir Şen, Adapazarı’nın deprem bölgesi olduğunu Karasu’nun Adapazarı merkezine göre deprem riski az olan bir alan olduğunu belirtti. Şen, “SUBÜ’nün sahip olacağı geniş arazi şartları Karasu’da fazlasıyla var” dedi.

 

ÖNEMLİ OLAN ULAŞIM

Sakarya’da mevcut bir üniversite olduğunu ve Adapazarı’nın deprem bölgesi olduğunu belirten Karasu Belediyesi CHP Meclis Üyesi Şakir Şen, “Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin kampüsünün Karasu’ya kurulmasını gerektiren nedenlerin en önemlilerden biri ulaşım. Sakarya Karasu arasında duble yol mevcut ve Sakarya merkezden 25 dakikada Karasu’ya gelebilirler. 25 dakikalık yol kesinlikle uzun yol olarak kabul edilemez. SUBÜ’nün Sakarya’ya kurulmamasını gerektiren bir diğer nokta ise Adapazarı deprem bölgesi. Adapazarı’na göre Karasu’da deprem riski biraz daha az” ifadelerini kullandı.

DEPREM UNUTULMAMALI

Geçmişte yaşanan depremlerin Karasu’ya etkisinin çok az olduğunu belirten Şen, “1999 yılında 7. 5 şiddetindeki depremin Karasu’ya oluşturduğu etki, 1967 yılında meydana gelen depremin Adapazarı’nda yaptığı etkisinin üçte biri değil. Karasu sağlam bir zemine sahip. 99 depreminden sonra 20 yılı doldurduk. Sakarya’da 10 senede bir deprem oluyor. Depremin kısa süre sonra meydana gelmesi kuvvetle muhtemel. Bundan dolayı yaşanabilecek depremde kampüslerin de zarar göreceğini göz ardı etmemek gerekiyor. Karasu’da yapılan kampüsün zarar görmeyeceğini düşünüyorum. SUBÜ’ye Karasu’da tahsis edilen alan kumluk. Kumluk alanların depreme dayanıklı olmazlar tarafından belirtiliyor. Çünkü deprem dalgalarını kumluk alanlar izole eder” şeklinde açıklamada bulundu.

MİLLETVEKİLLERİ DEVREYE GİRMELİ

Sakarya’da Karasu’nun avantajlarına sahip arazi olmadığını belirten Şen, “Adapazarı’ndaki arazilere baktığımızda tarım arazileri devreye girecek ve Karasu kadar geniş araziye sahip değil. Karasu, Sakarya’nın Karadeniz’e açılan kapısı. SUBÜ uygulamalarının bir kısmında denizi ve OSB’yi değerlendirebilir. SUBÜ’nün Karasu’ya gelişini sağlamak için, bir vilayet içerisinde ilçe ve merkez kavgası yapmaktan çok, ‘hangisini yaparsak daha iyi olur’ düşüncesini yerleştirmek lazım. Bunun için de Karasu’daki mevcut iktidar, muhalefet, kaymakamlık, belediye ve Sakarya milletvekillerinin de böyle bir projede Karasu’nun yanında yer almaları ve bu bölgeye destek vermeleri daha doğru bir karar olacak” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.