Karasu

Sözler tutulmadı

 

Karasu ve çevre ilçelerde büyük umut yaratan Savunma Sanayi yatırımından vazgeçilmesi sonrasında ilgili arazinin ne olacağı merak ediliyor. Bugüne kadar bakanlıkça bir açıklama yapılmadı. Bölge halkı bu nedenle mağdur oldu.

 

BMC DEVRETTİ

Bilindiği üzere, 08.04.2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanı onayıyla Resmi Gazete’nin 11 Nisan 2015 tarih ve 29323 sayılı ilanında yer aldığı üzere Denizköy- İhsaniye arasında yer alan 222 hektar arazi Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilmiş ve sonrasında burası Savunma Sanayi araçları üretimi için BMC’ye tahsis edilmişti.

TOSYALI VAZGEÇTİ

Ethem Sancak ve ortağı Talip Öztürk’ün BMC hisselerini Tosyalı Holding’e devretmesiyle birlikte bölgede kurulması planlanan tesislerin akıbeti merak ediliyordu. Tosyalı Holding üst düzey yöneticileri ilgili alanda yaptıkları incelemede zeminin bu faaliyete uygun olmadığını gerekçe göstermiş ve yatırımdan vazgeçildiğini Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na bildirmişti.

BAKANLIK BEKLİYOR

İlgili arazinin yeniden Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na devredilmesi ile birlikte buraya hangi yatırımın geleceği konuşulmaya başlandı. BMC tesislerinin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 bin istihdam müjdesiyle umutlanan ve bu bölgeye yatırım yaparak mağdur olan vatandaşlar yeni bir yatırımın bir an önce gelmesini istiyor. Bugüne kadar bakanlıkça konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.