Karasu

Söküm yok, devredilecek

 

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre Karasu’da yatırımdan vazgeçen BMC’nin Yönetim Kurulu yeni Başkanı Fuat Tosyalı’nın arsayı devretmek için bakanlığa talepte bulunduğu belirtildi. BMC CEO’su Murat Yalçıntaş ise, kamuoyuna yansıyan ‘Fabrikayı söküyorlar’ bilgisinin doğru olmadığını belirterek, “Fabrikayı sökmek, yıkmak söz konusu değil” dedi.

 

ARAZİYİ İADE

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre Karasu’da yatırımdan vazgeçen BMC’nin Yönetim Kurulu yeni Başkanı Fuat Tosyalı’nın arsayı devretmek için bakanlığa talepte bulunduğu belirtildi. BMC CEO’su Murat Yalçıntaş,Karasu’da başlayan yatırım BMC açısından uygun değil. Orada, yani yakın çevrede bir savunma sanayi kümelenmesi yok. Dolayısıyla Karasu’da üretimin maliyeti yüksek olur. Kararımızın  hemen ardından araziyi iade süreci için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuruda bulunduk” ifadelerini kullandı.

 

YENİ YATIRIMCI

Kamuoyuna yansıyan haberlerdeki “Fabrikayı söküyorlar” bilgisinin doğru olmadığını da belirten Yalçıntaş, “Biz oradan sadece inşaatın devamında kullanılmak üzere bekleyen malzemeleri ve orada bekleyen makinelerimizi taşıyoruz. Fabrikayı sökmek, yıkmak söz konusu değil. Biz Karasu’da yatırımdan vazgeçince Bakanlık da yeni yatırımcı arayışına girdi. Bildiğim kadarıyla şu anda büyük bir sanayi kuruluşu Bakanlığa müracaat etmiş durumda. Sanıyorum yakında izni çıkar ve yatırıma başlanır” sözlerini kullandı.