Sivilcelerimiz kontrol altında

 

Bugün işyerimde de bana sürekli sorulan aslında birçoğumuzun zaman zaman savaştığı, bazılarımızın ne yazık ki sürekli olarak uğraştığı bir cilt probleminden bahsetmek istiyorum. Sivilceli cilt her zaman ekstra özen gösterilmesi gereken bir cilt sorunudur. Koronavirüs salgınından dolayı evde karantinada olduğunuz şu günlerde sivilcelerinizde artış yaşanması çok yoğun karşılaştığım bir durum. Peki, ne yapabiliriz? Her zaman bu tarz işlemlerde bir uzmandan yardım alınması gerektiğini söylesem de, ülkece maddi olarak da zor bir dönemden geçtiğimizi göz önünde bulundurduğumuzda, en azından çok kötü durumda olmayanlar için evde de uygulayıp fayda göreceklerini umduğum bazı öneriler, tarifler vermek istiyorum…

Öncelikle evdeyken sağlıklı beslenmeye önem vermelisiniz. Yağlı ve tuzlu yiyecekler sivilcenizi arttırır dolayısıyla aşırı zeytin, abur cuburlar, çekirdek, fast food tarzı atıştırmalıklar tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Sirkeli su cildin PH’ını dengelerken fazla yağ salgılamasının da önüne geçer. Sivilcelerin giderilmesinde etkili olan sirkeyi içme suyuyla karıştırarak bir pamuk yardımıyla sivilcelerinizin üzerine her gün uygulayın, kuruduktan sonra yıkayabilirsiniz.

Sivilceli ciltlerin bir numaralı favorisi çay ağacı yağıdır. Doğal bir yağ olan seçenek antibakteriyel özelliğe sahiptir. Temiz bir pamuğa 2-3 damla çay ağacı damlattıktan sonra sivilceli bölgeye sürün. Durulama gerektirmeyen bu yağı her gün uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağını aktarlarda bulabilirsiniz.

Aspirin sivilcelerinizi geçiren ve kızarıklığı önleyen özelliğe sahiptir. Ezerek toz haline getirdiğiniz aspirini biraz suyla karıştırıp macun kıvamına getirin, sonrasında sivilcelerinizin üzerine uygulayın. 20 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Soğuk her zaman ciltteki yağı dengeler, gözenekleri sıkılaştırır ve sivilceleri söndürür. Soğuk suyla yüzünüzü yıkamak ve buz küplerini bu bölgelere değdirmek etkilidir.

Ayrıca cilt bakım ürünlerinizin de sivilceli, yağlı ciltlere uygun olduğundan emin olun. Yastık kılıflarımızın temizliğine özen göstermeliyiz. Sivilceli cilde sahip kişiler yastıklarını başkalarına kullandırmamalı, havluları kendilerine özel olmalı. Sivilce bir cilt problemidir, cilt tipi değil. Yani bu durum sabırla ve dikkatle tedavi edildiğinde geçecektir. Sivilcelerinizden dolayı stres yapmak bunu gereğinden fazla kafanıza takmak sivilcelerinizi alevlendirecektir. İlk önce sakin ve sabırlı olup kendimize uygun bir yöntemi denemeyle başlayalım. Yukarıdaki tariflerden bir tanesini seçip bir düzen halinde uygulamaya başlayın, hepsini aynı anda yapmaya kalkışmak cilt dengenizi bozacaktır. Dikkat edelim sadece bir yöntemi deniyoruz. Beslenmemize, temizliğimize dikkat ederken bol bol su içmeyi de ihmal etmeyelim…

Haftaya yeni bir konuyla buluşmak üzere herkese mutlu haftalar diliyorum, hoşça kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.