Siyaset

Şiddete karşı sesimizi yükseltiyoruz

 

CHP Karasu Kadın Kolları Başkanı Sultan Cengiz Doğu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilgili açıklamada bulundu. Doğu, “Biz kadınlar dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. Kelebeklerin onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

KELEBEKLER MEŞALEYİ YAKTI

CHP Karasu Kadın Kolları Başkanı Sultan Cengiz Doğu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilgili yazılı açıklamada bulundu. Doğu, “Bugün dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü. Tarih sayfalarında bugünü özel kılan ve sorumluluk yükleyen onurlu bir mücadele hikayesi var. Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten diktatör, halka baskıyı, zulmü ve ölümü reva görüyordu. Ülkede insan hakları ve demokrasi askıya alınmıştı. Tarihe adını ‘kelebekler’ olarak yazdıracak üç kız kardeş, yaşananlara ‘Dur’ demek için mücadele meşalesini yaktı” dedi.

 

BÜYÜK BİR RÜZGARA DÖNÜŞTÜ

Doğu, “İşkencelerin ayyuka çıktığı bir süreçte, örgütlenmenin tek çözüm olduğunun bilinciyle hareket ettiler. Direnişin simgesi olan ‘Mirabal Kardeşler’ defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Diktatör tarafından açıkça hedef gösterilmelerinden 23 gün sonra, takvimler 25 Kasım 1960’ı gösterdiğinde; üç kız kardeşin arabası yolda durduruldu. Önce tecavüze uğradılar, sonra da öldürülüp uçurumdan aşağı atıldılar. Diktatör, kelebeklerden kurtulduğunu sandı. Oysaki onların uçurumun kenarında çırptığı kanatlar, büyük bir rüzgâra dönüştü ve diktatörlüğü yıktı. 1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti” ifadelerini kullandı.

 

ŞÜPHELİ KADIN CİNAYETİ YOK

Biz kadınlar dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz” diyen Başkan Doğu, “Kelebeklerin onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz. Ülkemizde yaşayan kadınlar, en temel hak olan yaşam hakkı için direniyor. Ak Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü. Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır” dedi.

 

KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURUN

Doğu, “Malatya’da 14 yaşındaki Elif Gültekin’in intihar ettiği öne sürüldü. Savcılık soruşturmayı yeniden başlattığında, Elif’in töre cinayetine kurban gittiği üç yıl sonra anlaşıldı. Eskişehir’de evinin bodrumunda ölü olarak bulunan 41 yaşındaki iki çocuk annesi Beyhan Biçer’in intihar etmediği, evli olduğu Ercan Biçer tarafından öldürüldüğü ise iki yıl sonra ortaya çıktı. Bizler ‘Kadın cinayetlerini durdurun!’ diye haykırırken, eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir’ demekle yetindi” diye konuştu.

 

HER KADIN BİR HAYATTIR

Çocuğa yönelik tecavüzde çocuğun rızasından bahseden Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı oldu” sözleriyle açıklamasını sürdüren Doğu, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, öldürülen kadınlardan sadece ‘sayı’ olarak bahsetmeye devam etti. Şimdiki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, ‘2021’in ilk 10 ayında 242 ve 2022’nin ilk 10 ayında 225 vaka var. 2022’de yüzde 7 bir azalış görülüyor’ dedi. Yanık’ın açıklamasına göre Kadın cinayetlerinin yüzde 8’i koruma kararı altında yaşanıyor diyebiliriz. Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete her kadın bir hayattır diyerek bir kez daha sesleniyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BİNLERCE KADIN KATLEDİLDİ

Edanur Demir, öldürüldüğünde 17 yaşındaydı” diyen Doğu, “Antalya’da bir kafede çalışıyordu. Semih Melih D. tarafından öldürüldü. Sanık ifadesinde ‘Tabanca ile şaka yapmak istedim’ dedi. Nasıl bir şakaysa, namluyu Edanur’un başına doğrultmuştu. Sıla Şentürk, öldürüldüğünde 16 yaşındaydı. Ailesinin defalarca karakola giderek şikayetçi olduğu, 10 ayrı suçtan sabıkası olan Hüseyin Can Gökçek tarafından öldürüldü. Hasret Dalkoparan, öldürüldüğünde 20 yaşındaydı, 1,5 yaşında çocuğu vardı ve 5 aylık hamileydi. Katili, dini nikahla birlikte olduğu Ozan Dum idi. İsimlerini tek tek saymanın günler süreceği binlerce kadın katledildi bu ülkede” dedi.

 

VAZGEÇMEYECEĞİZ

Bu kadınlar sayı değil” diyerek açıklamasına devam eden Doğu, “Bu kadınlar hayatın ta kendisi. Anne, evlat, abla, kız kardeş, arkadaş, öğretmen, doktor, mühendis, hemşire, karşı komşu idi. Yaşamdan koparılan kadınların arkasında gözü yaşlı anneler, babalar, çocuklar kaldı. Kimimiz öğretmenini, kimimiz doktorunu, kimimiz sırdaşını, kimimiz akrabasını sonsuzluğa uğurladı. O nedenle bugün 81 il, 973 ilçede kadın erkek tek ses olduk, haykırıyoruz, İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı, biz CHP olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

HAYATINA DOKUNDUK

İktidara geldiğimizde Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız” diyen Doğu, “İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir ‘Alo Şiddet’ hattı kurduk. ‘YaşamHak’ projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik” dedi.

 

YOL HARİTAMIZ HAZIR

CHP olarak, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladıklarını ifade eden Doğu, “İktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var. Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte geliyor gelmekte olan diyerek sesimizi yükselteceğiz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.