SEDAŞ sınıfta kaldı

 

Karasu’da Cumartesi akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle ilçenin birçok noktasında elektrik kesintisi yaşandı. Karasu’da yaklaşık 6 saat süren aralıklı kesintiler, kırsal mahallelerde 24 saati buldu. Mahalle sakinleri ise hem karanlıkta kaldı hem de soğuktan titredi.

 

24 SAATLİK KESİNTİ

Cumartesi akşam saatlerinde başlayan ve ilçe genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle yer yer olumsuzluklarla karşılaşan vatandaşlar en büyük darbeyi elektrik kesintilerinden aldı. Aralıklarla en az 6 saati bulan elektrik kesintisi Kuzuluk Mahallesi, Darıçayırı Mahallesi, Ortaköy Mahallesi, Yenidoğan Mahallesi gibi birçok yerde 24 saati geçti. Kesintiden en çok merkez mahalleleri etkilendi. Vatandaşlar hem karanlıkta kaldı hem de doğalgaz kombilerini çalıştıramadıkları için soğuktan titredi. Vatandaşlar ihbar için arama yaptıkları destek hattına yoğunluk nedeniyle ulaşamaması ise insanları ümitsizliğe sürükledi.

BÜYÜK DARBE

SEDAŞ’ın yaz döneminde yapması gereken yatırımı ve bakımı yapmadığını belirten Karasu Darıçayırı Mahalle Muhtarı Mustafa Kaya, “Beklenen kar yağışıyla birlikte yaşanan elektrik kesintileri vatandaşları isyan ettirdi. Yasaklı günlerde sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde evlerinde kalan vatandaşlara bir darbede SEDAŞ tarafından vuruldu. SEDAŞ sınıfta kalırken vatandaşlar zor anlar yaşadı. Her sene aynı sıkıntılarla karşı karşıya kalıyoruz. SEDAŞ peki neden zamanında mahallelere bakım yapmıyor. Eğer yaz döneminde bakım yapılsaydı onlarca insan mağdur olmazdı” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM BULAMADI

SEDAŞ’ın tahsilatta aslan, hizmet verirken kedi olduğunu belirten Karasu Ortaköy Mahalle Muhtarı İsmet Turan, “Yaklaşık 24 saat süren elektrik kesintisinden dolayı telefonlarımız susmadı. Defalarca SEDAŞ yetkililerini aramamıza rağmen uzun süre cevap alamadık. Elektrik faturasını bir gün geç ödense kesen SEDAŞ, maalesef mahallelerde yaşanan kesintiye çare olamadı. Yaz sezonunda defalarca sıkıntıları SEDAŞ’a iletmemize rağmen ısrarla bakım yapmamaları bizleri de çaresiz bıraktı. Yaz aylarında bakım yapılmayan elektrik hatlarının ilk kar yağışında çökmüş olduğunu halk olarak şahit olduk” dedi.

ÖNLEM ALINMALI

SEDAŞ’ın önlem alması gerektiğini belirten Karasu Yenidoğan Mahalle Muhtarı Osman Şahin, “SEDAŞ mahallelerde önlem almalı. Her sene kış sezonunda aynı durumla karşı karşıya kalıyoruz. Oysaki SEDAŞ erken önlem alsa ve bakım yapsa hem vatandaşlar mağdur olmayacak hem de SEDAŞ ekipleri bu kadar zan altında kalmayacak. Defalarca yetkilileri aramamıza rağmen olumlu sonuç alamamak mahalle sakinlerini çileden çıkardı. Sürekli bizleri arayan mahalle sakinlerine destek olmak amacı ile muhtarlarımızla bir araya geldik ve soruna çözüm bulmak amacı ile çare aradık” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.