Karasu

Hayvanlara büyük darbe

 

Karasu Belediyesi Veteriner Hekimi Hamza Ayar, koronavirüs salgını sürecinde hayvan sahiplenme oranının yüzde yüz arttığını belirtti. Ayar, “Pandemi sürecinde hayvan sahiplenip, salgının bitmesinin ardından sahiplendikleri bu hayvanları sokağa geri bırakırlarsa o hayvanlar için tam bir darbe olur” dedi.

 

SAHİPLENME ORANI ARTTI

Koronavürüs salgını döneminde artan hayvan sahiplenme oranının sonucunun felaketle bitmesinden korktuklarını belirten Karasu Belediyesi Veteriner Hekimi Hamza Ayar ‘hayvanları sokağa bırakmayın’ uyarısında bulundu. Koronavirüs salgınının başlamasıyla kedi-köpek başta olmak üzere hayvan sahiplenmelerinin iki katına çıktığını belirten Ayar, “Hayvan sahiplenme oranında ki artış bizleri sevindirse de en büyük kaygımız, pandemi sonrası hayvan sahiplenenlerin onları tekrar sokağa bırakması” diye konuştu.

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Salgının ilk döneminde evcil hayvandan koronavirüs bulaşır mı korkusuyla birlikte hayvan sahiplenmelerinde düşüş yaşanırken bu durum son aylarda tersine döndü” diyen Ayar, “İnsanlar özellikle kısıtlama süreçlerinde evlerinde karantinada oldukları için evcil hayvanlarla vakit geçirmeye yöneldi. Karasu Belediyesi rehabilitasyon merkezindeki hayvanları sahiplendirme oranımız her geçen gün artıyor” şeklinde açıklamada bulundu.

ONLARDAN VAZGEÇMEYİN

Sokak hayvanlarının bir aileye katılmasının onlar için en büyük mutluluk kaynağı olduğunu belirten Ayar, “Pandemi sürecinde hayvan sahiplenip, salgının bitmesinin ardından sahiplendikleri bu hayvanları sokağa geri bırakacak insanların olup olmadığı şüphesini taşıyoruz. Sahiplenen hayvanlar tekrar sokağa salınırsa o hayvanlar için tam bir darbe olur. Umarım hepsi bir aile olurlar ve umarım onlardan vazgeçmezler. Çünkü onların ömürlük yuvaya ihtiyacı var. Salgın sonrası ‘sıkıldım, vazgeçtim’ sebebiyle can dostlarımızın yuvalarından olduğunu görmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

KEDİLERE RAĞBET VAR

İnsanların bu süreçte evlerinde sıkıldıkları için evcil hayvan sahiplenmeye yöneldiğini belirten Ayar, “Kliniğe gün içinde birçok kişinin sahiplendikleri hayvanları tedavi ettirmek ya da aşılatmak için başvuruda bulunuyor. Evime almam diyenler bile sahiplenmeye başladı. İnsanlar kedi, köpek üzerinden sıkıntılarını gidermek istiyor. Tabi bunun kalıcı olmasını istiyoruz. Kedilere olan rağbet köpeklere göre baya önde. Sebebi ise onların bakımının daha kolay olması” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir