Şarkı söyleyerek dünyayı geziyorlar

 

Arjantin ve Japonya’dan bisikletleri ile yıllar önce yola çıkan iki genç sokak sanatçılığı yaparak Karasu’ya ulaştı. Üç tekerlekli bisikletlerine yaptıkları evleri ile bir anda tüm dikkatleri üzerine toplayan gençler dünya turuna çıktıklarını belirterek sıfır birikimle hayallerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Sıfır birikim

Sadece gitarlarını ve bisikletlerini yanlarına alarak Arjantin ve Japonya’dan dünya turuna çıkan iki genç topladıkları para ile dünyayı geziyor. En büyük hayallerinin dünyayı gezmek olduğunu ve sıfır birikimle dünyayı gezmek için yola çıktıklarını belirten gençlerin yeni durak noktası Karasu oldu. Yaşamlarını sürdürmek amacı ile üç tekerlekleri bisikletin üzerine yaptıkları mini evleri ile dikkat çeken gençler Karasu Atatürk Bulvarı’nda muhteşem sesleri ile adeta vatandaşlara konser verdi. Bir anda tüm dikkatleri üzerlerine toplayan iki genç sesleri ile elde ettikleri gelirler ile yaşamlarını sürdürdüklerini ifade eden yazılarla dünya turuna çıkmak isteyen kişileri de heveslendirdi.

Yer sorunumuz yok

Gittiği yerlerde, diğer il veya ilçeye geçmeye yetecek kadar parayı kazanana kadar kaldığını dile getiren Japonyalı gezgin, “Arkadaşım ile birlikte çıktığım yolda tüm durak noktalarımızda insanlarla tanışıyorum, müziğimi yapıyorum. Seyahatlerime Arjantin ile başladım ve Türkiye’nin birçok noktasına ayak bastık. Gittiğimiz bölgelerde hiç zaman kalacak yer sorunu yaşamadık yaşayacağımızı da düşünmüyorum. Bazen sokakta müzik yaparken tanıştığım insanlar evine davet ediyor, çoğu zaman da bisikletimizin üzerinde taşıdığımız mini evde veya çantamda taşıdığım çadırı kurarak konaklıyoruz” dedi.

 

Her ilde bir gün

Türklerin en belirgin özelliklerinden biri olan misafirperverliğinin ve yöresel yemeklerinin güzelliğinden de bahseden Arjantinli gezgin, “Bizleri tanımadıkları halde dışlarda kaldığımızı düşünerek evlerine çağıran yüzlerce kişi var. Birçok kez kendi imkanlarımızla kalmayı tercih ediyoruz fakat iyi niyetlerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Sokak müziği yaparak kazandığım parayı, yemek, yol ve vize masrafları için kullanıyoruz. Şimdiye kadar herhangi bir zorlukla karşılaşmadım. Seyahatlere plan yapmadan çıkıyoruz, yeterince para kazandıktan sonra bir sonraki ülkeyi seçerek yola çıkıyoruz. Türkiye’den sonra gideceğimiz ülkeyi henüz belirlemedik” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.