Karasu

Suç duyurusunda bulunacağız

Karasu Belediyesi Başkanı İshak Sarı, Salı günü Karasu Belediyesi adına Sakarya Valiliği’ne incelenmek üzere gönderilen 6 maddelik şikayet dilekçesi hakkında basın açıklamasında bulundu. Sarı, “Eğer bu iddialar doğru çıkmazsa şikayet eden hakkında iftiradan ve yalan beyanda bulunmaktan suç duyurusunda bulunacağız. Akabinde tazminat davası açacağız” dedi.

 

6 MADDELİK ŞİKAYET DİLEKÇESİ

Salı günü Karasu Belediyesi Başkanı İshak Sarı ve Avukatı Ömer Faruk Kaya, Karasu Belediyesi adına Sakarya Valiliği’ne incelenmek üzere 6 maddelik şikayet dilekçesi gönderildiğini belirterek konu hakkında basın açıklamasında bulundu. Sarı, “İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na sunulan ve incelenmek üzere Sakarya Valiliği’ne iletilen dilekçede 6 maddede iddia ve şikayette bulunulmuş. Dilekçede benim İller Bankası’na 52 bin TL borçlandığım ve bunun içinde meclisten yetki, İçişleri Bakanlığı’ndan olur almadığım yer almış. Yine Karasu Sahili’nde kıyı kenar çizgisi içerisinde bulunan yapılar hakkında herhangi bir işlem yapmadığımız, bu yapı sahiplerinin imar affı için müracaat ettikleri, müracaatları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından reddedildiği, Karasu Belediyesi’nin, Akkum mevkiinde kıyı kenarında kalan bölümde beton duvar örüldüğü” yer almış.

 

YEŞİL ALANI KALDIRDI

Maddeleri saymaya devam eden Sarı, “Bizim, Karasu sahil bandında kalan 2019 yılında turizm bölgesinden çıkarılan yeşil alan ve ibadet yerlerini para karşılığında kaldırttığımız, bu işlemleri meclise girmeden yaptığımız, Akkum bölgesi Yalı Kent Sitesi içerisinde bulunan yeşil alanı kaldırarak belediye meclis üyesinin akrabasına inşaat yaptırdığımı, Karasulu eski futbolcunun arsasındaki ibadet yerini 360 bin TL alarak kaldırdığımız da belirtilmiş. Devamında şahsımın ve yardımcımın Manavpınarı Mahallesi’nden 10’ar dönüm yer aldığı, Karasu’da imarın 3 katlı olmasına rağmen TOKİ konutların arkasında 4 kat ruhsat verdiğimiz de belirtilmiş. Sakarya 09.07.2019 günü saat 10.00’da yaklaşık maliyeti 237.142 TL olan mal, pazarlık usulü ile ihale yapıldığı, maliyetin çok üstünde ihale edilerek bir firmaya verildiği de iddia olarak dilekçede yer almış” diye belirtti.

 

KREDİ KULLANMADIM

Başkan Sarı, “6 maddelik deli saçmalıkları siyasi malzeme haline getirmek için hazırlanmış ve İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliğe gönderilmiş. Mahkemeden ve savcılıktan bu konuların araştırılmasını istiyorum. Eğer bu iddialar doğru çıkmazsa şikayet eden hakkında iftiradan ve yalan beyanda bulunmaktan suç duyurusunda bulunacağız. Akabinde tazminat davası açacağız” dedi. Sarı, “Ben göreve geldiğimden beri 1 TL dahi kredi kullanmadım. 2 ve 5 milyonluk kredi kullanma yetkisi aldım ama bu kredileri kullanmadım. Ben bu güne kadar geçmiş dönemin 20 milyonun üzerinde olan borcunu ödedim. Karasu Belediyesi’ni kıymeti harbiyesi olan kurumsal kimliğe haiz bir belediye haline dönüştürdük. Ekonomik darboğaz ve göreve başlarken ki borç yüküyle beraber Karasu’da neler yapıldığını herkes görüyor” dedi.

 

BİZZAT BEN İSTEDİM

Açıklamasına devam eden Sarı, “Yapı kayıt belgesi alanların o kum üzerindeki yapı kayıtlarının iptalini Çevre Müdürlüğü’nden isteyen bizzat benim. Hem Sakarya Nehri kenarındaki hem kumun üzerindeki yapılarla ilgili Çevre Müdürlüğü’nün iptal etmemesi üzerine Çevre Bakanlığı’nda mahkemeye iptal edilmesi noktasında bizzat müracaat ederek davaları kazanan Karasu Belediyesi olarak bizzat yine benim. Konuya ilişkin 50 tane açılmış dava var. Açılan davaların yüzde 50’si kazanıldı. Bırakın bunlara ön açmayı, usulün uygulanması noktasında hareket ediyorum. Bu nasıl ahlaksızlık, nasıl bir haysiyetsizlik bu konuda şaşkınlık yaşıyorum” ifadelerini kullandı. Sarı, “Karasu’da üç yıldan beri geçmiş dönemin alışkanlıkları üzerine Karasu’yu sömüren, yiyip bitiren bir takım güruhun artık bunu elde edememesi üzerine gelecek hayal ve planlar kurması sebebiyle bu dilekçeyi gönderdiğini ve soruşturma başlatmak istediğini düşünüyorum” diye belirtti.

 

İDDİA SAHİBİYLE HESAPLAŞACAĞIZ

Tüm bunların beyhude bir çaba olduğunu belirten Başkan Sarı, “Ben de bu insanlara ‘buyurun’ diyorum. Bakalım er mi yaman bey mi yaman. Bizzat savcılığa başvuracağız. İddiaların aslı çıkmazsa bu şikayet edenle hesaplaşacağız. Şu an da ismini bilmiyoruz ama muhakkak öğreneceğiz” dedi. Sarı, “Yeşil alanların muhafazası için bizzat müdahale edenleri engelleyen benim. Yeşil alanların 675 sayılı parsellere kaydırılmaya çalışıldığını görünce müdahale edip dur diyenleriz. Bu karın ağrılarını önümüze çıkarmaya çalışıyorlar. 10’ar dönüm yer aldığım iddia edilmiş. 8 dönümlük bir yer aldım. Buda anamın ak sütü gibi kendi paramla alığım bir şey. Buraya cebi delik, bir kuruşsuz gelen biri değilim. Ben 13 sene bir fiil Karasu’da icra avukatı olarak tanınan biriyim” dedi. 4 katlı imar iddiasına konusuna da değinen Sarı, “İmar kaçağı ile ilgili en ciddi mücadeleyi veren Karasu Belediyesi’dir” ifadelerini kullandı.

 

BİRİLERİNİN CANI YANMIŞ

Bu iddialara bakılacak olursa birilerinin canı çok ciddi manada yanmış” diye belirten Sarı, “Kamu malına el uzatamadığı için bu deli saçmalıklarını yazma gereği duymuş. Bu iddialarda idari soruşturmaya bile gerek yok. Bunu direk savcılığa vereceğim. Bu iddiaların iftara olduğunu söyleyerek kişi ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağım” ifadelerini kullandı. Sarı, “Belediye Başkanı olunca hiç bir şey alamazsın, dımdızlak gezersin diye bir şey yok. Ben buraya bir ceket bir pantolonla gelen bir adam değilim. Hatta buraya gelince fakirleştim. Attan indik eşeğe bindik hesabı oldu. Ama ben buraya o niyetle gelmedim. Belediye başkanlığı meselesi bizim için farklı bir mesele. Bu iş bizim için gönül işidir” diye belirtti.

 

TAZMİNAT DAVASI

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “Belediye Başkanı olarak bu işe gönül verdim. Yaptığım işlerin Karasu halkı tarafından beğenilmesi benim için yeter. Bir ilçeyi inşa ediyorsunuz ve bunun onuru size yeter” dedi. Sarı, “İller Bankası’ndaki borçlanma ile ilgili tazminat davası açacağız. Bu paranın iade alınması ile ilgili işlem başlattık. Bu zamana kadar ceza yargılamasının yerel mahkemede bitmesini bekliyorduk. Yargılama bitti, dilekçeler hazır. Kredinin kullanılması ile ilgili, kredinin kesilmesinin durdurulması ve kesilenlerin Karasu Belediyesi’ne iadesiyle ilgili yasal yollara başvuruyoruz” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)