Gündem

Alımı Fiskobirlik yapmalı

 

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, geçtiğimiz hafta katıldığı bir televizyon kanalında fındık üretimi ve sorunları hakkında açıklamada bulundu. “Üretimde bir numarayız” diyen Bayraktar, güçlü rakipleri olduklarını belirtti. Bayraktar, “Müdahale alımı Fiskobirlik tarafından yapılmalı” ifadelerini kullandı.

 

YÜZDE 70’İNİ TÜRKİYE ÜRETİYOR

Geçtiğimiz hafta bir televizyon programına katılan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık üretimi ve sorunları hakkında açıklamada bulundu. “Dünyadaki fındığın yaklaşık yüzde 70’ini Türkiye üretiyor” diyen Bayraktar, “Dünyanın büyük bir kısmının fındıktan haberi yok. Ana üretici ülke, Türkiye. Dolayısıyla fındığın tüketiminin artırılması, yan mamullerin yapılması, markalaşmaya gidilmesi Türkiye’nin sorunu. Maalesef Türkiye, yıllarca fındığı alan, aldığı gibi satan ülke konumuna düşmüş” diye belirtti.

 

KENDİ HALİNE BIRAKMAMALI

Müdahale alımının Fiskobirlik tarafından yapılması gerektiğini belirten Lütfi Bayraktar, “Uzun yıllar devlet, Fiskobirlik’i müdahale kurumu gibi görevlendirmiş ve fiili olarak 2004 yılına kadar Fiskobirlik devlet adına üreticiden fındığı alan, depolayan ve hükümetin tavsiyeleri doğrultusunda bazen satan, bazen yağ yapan aslında stok kurumu olarak kullanıldı. Devletin piyasayı kontrol mekanizmasını çok da kendi haline bırakmaması lazım. Devlet de müdahale alımı yapacaksa Fiskobirlik ile yapmalı” dedi.