Karasu

Sarı açtı ağzını yumdu gözünü

 

BBP’li Mehmet Çatalbaş’ın katılmadığı Karasu Belediye Meclisi Mayıs Ayı Oturumu’nun açılışında Mehmet Çatalbaş’ın eleştirilerine yanıt veren Başkan İshak Sarı, oldukça sert ifadeler kullandı. Meclis’in başındaki 45 dakikayı Çatalbaş’a ayıran Sarı, Çatalbaş’ın seçim zamanında düzenlediği organizasyonun yemek faturasını bile kendilerinin ödediğini söyledi.

 

ÇATALBAŞ KATILMADI

Karasu Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı pazartesi günü iki oturum halinde yapıldı. Altı maddenin görüşüldüğü Meclis’e kararlar oy birliği ile alındı. Toplantının başında gündem dışı söz taleplerinin ardından söz alan Belediye Başkanı İshak Sarı, 45 dakikalık süreyi Mehmet Çatalbaş’a ayırdı. Sözlerine “Takım elbise giymekle adamlık olmuyor” diyerek başlayan İshak Sarı, Çatalbaş’ın Meclis’te olmadığına işaret ederek, “Kendince kucağımıza bombayı bırakıp gitti” dedi ve eleştirilere yanıtlarını sıralamaya başladı.

TORUN TORBA SAHİBİ

Bu arkadaşa ben huzurunuzda defalarca demediğimi bırakmadım” diyen Belediye Başkanı İshak Sarı, “Torun torba sahibi arkadaş. Bunların siyaset anlayışında siyasetçi dediğinde kızarmayan yüz, tükenmeyen söz, yorulmayan diz lazım. O devir çok geride kaldı” dedi. Mehmet Çatalbaş’ın üslubuna da değinen Sarı, “Kalkmış, Türkiye’yi ve Karasu’yu damatlar yönetiyor demiş. E hani siz Cumhur İttifakı ortağıydınız! Bu nasıl ittifak anlayışı” ifadelerini kullandı.

AİLE İÇİN SİYASET

Mehmet Çatalbaş’ın işten çıkarılan kişilerle alakalı olarak bir milletvekiline oradan da bir bakana ulaştığını, bakanın da kendilerine ulaştığını söyleyen Sarı, “Bu arkadaş bu siyaseti Karasu için yapmıyor. İşten atılan beş kişinin BBP’li olduğunu söylemiş. Biz de bize ulaşan bakana bu işte bir yanlışlık ya da kasıt olmadığını söyledik. Sonra bakınca bu işten atılan ve isimleri bize gönderilenlerin Çatalbaş’ın akrabası olduğunu gördük” şeklinde konuştu.

PARASINI BİZ ÖDEDİK

Malum yerde seçimden önce bir yemek verildi” diyen Başkan Sarı, “Bu yemeği Mehmet Çatalbaş organize etti. Dönemin Belediye Başkanı’ndan yardımcılık sözü aldı. Yemekler yendi. Peki, faturası ne oldu biliyor musunuz? Faturasını biz ödedik. Belediyeye fatura edilmiş. Bu arkadaşın yediği yemeğin faturası bile belediye tarafından ödendi” diye konuştu.

EN AZINDAN KARASU İÇİ

Karasu Sanayi Sitesi Kooperatifi’ne yapılan yağmur suyu hattının da SASKİ tarafından Karasu Belediyesi’ne fatura edildiğini sözlerine ekleyen Sarı, “Şimdi bizim büyükşehre ait yerlerde çalışma yaptığımız söyleniyor. Biz en azından Karasu içine çalışıyoruz. Bir önceki dönem Kirazlı’ya yapılan beton yollar ne olacak? Bu arkadaşın bunlardan haberi yok mu” şeklinde konuştu.

İHALELERİMİZ ŞEFFAF

İhalelerin internet üzerinden yapıldığını da sözlerine ekleyen Başkan Sarı, “İhalelerimize kaç kişinin girdiğini ya da gireceğini herkes görebilir. Karasulu arkadaşlara bu sisteme kaydolmalarını defalarca söyledik. Biz de Karasulu arkadaşlarla çalışmak isteriz. Ancak ihale sistemine kaydolmayan adama ben ne yapayım! Ayrıca aldığımız mal ve hizmetleri hangi fiyatlara aldığımız ya da verdiğimiz şeffaf olarak sergileniyor. Bunun üzerinden farklı amaçlarla açıklama yapmak doğru değil” dedi.

SÜPERVİZÖR İSTİYORLAR

Karasu Belediyesi’nin pek çok alanda örnek sayılacak işler yaptığını söyleyen Başkan Sarı, “Bize pek çok belediyeden süpervizör talebi geliyor. Örnek gösterilecek çalışmalarımız var. Tüm bunlar ortadayken bu şekilde saldırıların düzenlenmesini anlıyorum. Çünkü elle tutulur bir şeyimiz yok” dedi.

ELİNİ ÖPERİM

Bu arkadaş sıklıkla 6800 kişinin temsilcisi olduğunu söylüyor” diyen Başkan Sarı, “D’hondt diye bir hesaplama sistemi var. Sen 6800 kişiyi temsil ediyorsun da Ak Partili Belediye Meclis Üyeleri kaç kişiyi temsil ediyor? Ancak seçime bağımsız girersen aldığın oy senindir. Bağımsız girsin 6800 oy alsın ben onun ellerini öperim. Ama alamaz” ifadelerini kullandı.

YIPRATMA POLİTİKASI

Kendisi ile ilgili düzenli bir yıpratma politikası uygulandığını da sözlerine ekleyen Başkan Sarı, “Yıllar önce biz ilçe başkanı değilken zamanın icra müdürü ile davalık bir konu vardı. Bu konudan bizim davalık olmamıza neden olan savcı fetö’den alındı. Bizi yargılayan hakimlerin bazıları aynı örgüt kapsamında görevden alındı. ‘Bize bu noktadan saldırdılar’ demeyeceğim. Ama ona hakaretten ceza verildi bize de verildi. Bize tehditten ceza verildi. Ancak bunun üstünden yıllar geçti. Ben haklı olduğum noktada bir adım geri atmam” dedi.

FİLİSTİN’İN YANINDAYIZ

Toplantı öncesinde söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Genç, “Millet İttifakı olarak Filistin’de meydana gelen soykırımı kınıyoruz. Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzun da bilinmesini istiyoruz” dedi. Belediye Meclisi’nde Mustafa İngenç ve Şakir Şen de söz aldı. Şen şehrin içindeki kanalın son derece hassas bir konu olduğunu söylerken İngenç de Sarı’nın Çatalbaş ile ilgili iddialarını yargıya taşıması gerektiğini söyledi. Gülcan Elmalı