Köşe Yazıları

Şakir Şen, “REKABET VE DÜŞMANLIK”

REKABET VE DÜŞMANLIK

Toplumumuzda çok karıştırılan bu iki kavramı herkesin iyi öğrenmesi gerekiyor. Öyle ki! Bilenler bilmeyenlere iyi anlatmaz ise cehalet ile gelen aşırılık, yarım akıllıları da yanına alınca, herkesin zarar gördüğü ortam oluşuyor.
Öncelikle rekabette yarışma vardır. Yarışmada ise centilmenlik dostluk ve sevgi yoksa yarışmaya gerek de yoktur. Yarışmanın sevineni ve üzüleni hep olacaktır. Bunu hazmedemeyenler ise rekabet ortamından uzak duracaklardır.
Türkiye ligine dördüncü büyük olarak adını yazdıran, lig şampiyonlukları, kupa şampiyonlukları kazanan Trabzonspor ile Türk futbolunun olmazsa olmazı Fenerbahçe’nin çatışma ortamına çekilmeye çalışıldığını hayretle görüyorum. Bu kulüplere başkan olmak da öyle kolay işlerden değildir. Kongre üyelerinin oyunu almak, futboldan anlamak, ekonomik güce sahip olmak, toplumda kabul görmek sıradan işlerden değildir.
Önemli görevlere gelen liyakatsiz kişilerin bulundukları konumu, makamı nerelere sürükleyeceğine aklımız dahi yetmez. Ülke yönetiminde, kulüp yönetiminde birinci öncelik liyakatsizleri sistemin dışına atmaktır. Sorun, kulüp başkanlarında değil federasyon başkanındadır. Spor Bakanı, Futbol Federasyonu Başkanı, atama ile gelen, makamlarını dolduramayan, liyakatsizlik örneği veren kişilerdir. Yaşanan kötü olaylarda sorumluluklarının dahi farkında değillerdir.
Taraftarlık aşkı ile hareket edenler, ortalığı karıştırmak isteyenler için çok iyi malzemedir. Aşkın gözü maalesef kördür ve gerçekleri görmek için daha kıvrak bir zekâ gerekir. Her alanda olduğu gibi futbolda da sağduyu sahibi aklıselim insanların yönetime hâkim olması gerekir.
Yerel yönetim seçimlerine gidildiği şu günlerde en büyük keyif, cadde ve sokaklarda yaşadığımız tatlı bir rekabet ortamıdır. Bu günlere kolay gelmedik. Türk demokrasisi çok büyük bedeller ödedi.
Çok gerilimli seçim dönemlerinden sonra daha akıllı, daha saygılı seçim çalışmalarını görmek hepimiz için çok büyük bir kazançtır
Hangi ortamda olursak olalım, rekabeti düşmanlıkla karıştırmayalım.