Köşe Yazıları

Şakir Şen, “Parti mi, aday mı”

Parti mi, aday mı

31 Mart 2024 yerel yönetim seçimleri için adayların liste çalışması tamamlanmış bulunuyor. Buradan itibaren, meydanlar adayların olacak. İktidar partisi genel merkezi, mevcut başkanı aday gösterdikten sonra, vatandaşın mevcut durumu değerlendirmesi süreci ise fiilen başlamış oldu.
Orta ölçekli bir ilçe konumundaki Karasu’da oy verecek seçmenler, belediye başkan adaylarını genel olarak tanıma şansına sahip olmuşlardır. Bu durum, duyduğuna göre değil gördüğüne göre oy verme şansının ağırlık kazanmasını sağlayacaktır.
Ak Parti’deki aday olma yarışında, mevcut başkan, Ankara’nın adayı olarak sahaya çıkma başarısını kazanmıştır. Çok çekişmeli geçen bu yarışın kazananı olmak güzel olabilir. Esas olan ise sandıktan çıkmayı başarmaktır.
Ak Parti adayı İshak Sarı, tutum ve davranışları, yaptıkları, yapamadıkları ile ortada durmaktadır. Kendisini anlatmak için çok gayret etmesine gerek yoktur. Mart ayı sonuna kadar da başkan olarak görevinin başındadır. Kim ne derse desin! Mevcut başkanın vatandaş gözündeki oyu bellidir. Bu da doğal olarak sandığa yansıyacaktır.
Yürüyüşe çıkan Temel, yolda arkadaşı Dursun’u çalışırken görür. “Selamünaleyküm, Ula Dursun ne edeyisun.” Dursun, kaşını yarım kaldırıp baktıktan sonra, “ben seni tanımayrum” der. Temel ve Dursun eski arkadaş olmalarına rağmen, Dursun, Temel’in selamına da sorusuna da cevap vermemekte, “tanımayrum” diyerek konuyu kapatmaktadır. “Yav Dursun, biz eski arkadaşız, sen beni nasıl tanımazsın?” diye yırtınan Temel’in gayretleri boşunadır. Dursun, “Tanımayrumdan” başka bir şey dememektedir. Gayretleri boşa çıkan Temel “Ula Dursun, bundan sonra ben de seni tanımayrum” diyerek yoluna devam eder. Gün gelir Dursun’un, Temel’in vereceği bir oya ihtiyacı olur. Başlar Temel’in peşinde gezmeye Oy da Oy diye. Hikâyenin bundan sonrasında, Temel Dursun’a bir Nisan Şakası yapar mı? Yapmaz mı?
Sonucu 31 Mart seçimlerinden sonra göreceğiz.
İshak başkanın çok sayıda vatandaşla, özellikle de muhtarlarla yaşadığı durum budur.
Ankara’nın atadığı aday mı? Vatandaşın gönlünden geçen aday mı? Bir Nisan şakası gibi karşımıza Karasu Belediye Başkanı olarak çıkacak, doğrusu ben de merak ediyorum.
Çok açık görünen tablo ise Karasu’da bu belediye başkanlığı seçiminin, partiler arası bir yarıştan ziyade, adaylar arası yarışa dönüştüğü gerçeğidir.