Köşe Yazıları

Şakir Şen, “OY ANAM OY”

OY ANAM OY

24 Mayıs 2023 genel seçimler, 31 Mart 2024 yerel seçimler artık gerilerde kaldı. Her seçimde olduğu gibi bu seçimin de kazananı ve kaybedenleri oldu. Bundan sonra herkes şapkasını önüne koyarak önümüzdeki yılların hesabını yapacak. Genel seçimlerin galibi olan AKP, MHP ittifakı, 9 ay sonra yapılan yerel seçimlerde mağlubiyet olarak kabul edilebilecek sonuçlar aldı. Toplam oy sayısı hesabına göre ilk defa AKP ikinci parti durumuna geldi.

Ankara ve İstanbul belediye başkanlıklarını beş yıl önce kaybeden cumhur ittifakı, bu defa meclisteki çoğunluk meclis üyesi sayısını da kaybetti. Ankara ve İstanbul belediye başkanları, meclislerinde onları rahat çalıştırmayan üyelerden kurtulmuş oldular. Bu rahatlığa kavuşurken İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu %50 oy oranını aşarken, Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş da oyların %60’ından fazlasını alarak yeni bir rekora imza attı.

Önümüzdeki 5 yıl için de hükümet olma sürecini götüren AKP’nin yapılacak yeni seçimlerde muhtemel bir mağlubiyeti kabullenmek zorunda kalacağı kanısı giderek artmaktadır. CHP’nin yeni genel seçim sonuçlarında başarılı olma şansı ise seçilen belediye başkanlarının halkın gönlünü kazanacak, nitelikli çalışmalara bağlı olduğu ise açıkça görünmektedir. Bu durumu iyi gören yeni genel başkan Özgür Özel, Eskişehir’in efsane belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında kurulan bir heyetin, belediye başkanları için yol gösterici çalışmalar yapmasının önünü açmıştır.

Artık herkes biliyor ki! Hiçbir başarı tesadüf değildir. Ülkemiz üzerinde dolaşan AKP karanlık bulutunun dağılması CHP belediyelerinin yapacağı başarılı çalışmalara bağlıdır. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu başarılı belediyecilik çalışmaları diğer başkanlar tarafından da gerçekleştiğinde CHP için tek başına iktidar yolu açılmış olur.

Önümüzdeki seçimlerde AKP’ye oy vermekten vazgeçenlere, “Ben reis çiyim; Ben AKP’liyim” diyenler de eklenecektir. Çünkü maalesef bir ülke ancak bu kadar kötü yönetilebilir. “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur. Ben ekonomistim” sözlerinden sonra ekonominin durumu ortadadır.

Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulan bir heyetle yerel seçimlerde alınan kötü sonuç sorgulanacak ve neyi yanlış yaptıkları konuşulacakmış.

AKP ülkemizde o kadar büyük yanlışlar yapmıştır ki! Asıl sormaları gereken soru ise şudur. AKP adına neyi doğru yaptık da hala birleri “ben reis çiyim ben AKP’liyim” diyerek bize oy veriyor?

Önümüzdeki yıllarda yapılacak seçimlerde, AKP’nin “oy anam oy” sözlerine yeni bir beste yapacağı zamanlar, hiç de uzak değildir. Unutmayın! Sayılı günler çabuk geçer. Yeter ki! Geçen yıllar iyi değerlendirilsin.