Köşe Yazıları

Şakir Şen, “LGS VE YKS”

LGS VE YKS

Liselere giriş sınavını (LGS) geride bıraktık. Artık önümüzde yükseköğrenim kurumlarına(YKS) giriş sınavı var. Geçtiğimiz hafta yapılan LGS’den sonra 8-9 Haziran tarihlerinde de YKS sınavları yapılacak.

LGS sınav sonuçlarından istediği başarıyı elde edemeyenler hiç üzülmesin. Zekâ açılımı tam olarak gerçekleşmediği için, 16 yaş öncesi yapılan sınav sonuçları, çocuğun ilerideki başarı durumunu belirlemekten uzaktır. Geçmiş yıllarda bu görüşümü doğrulayacak çok sayıda örnek yaşadım.

8 Haziran Cumartesi günü, YKS’nin ilk basamağı olan TYT sınavı saat 10:15’de başlayacak ve 165 dakika sürecek.

9 Haziran Pazar günü yine saat 10:15’de bu defa AYT sınavı başlayacak ve sınav süresi 180 dakikadır. Aynı gün öğleden sonra saat 15:45’de yabancı dil sınavı(YDT) uygulanacak ve sınav süresi 120 dakikadır.

Bu bilgilerden sonra, öncelikle sınava girecek öğrencilerimize ve ailelerine kolaylıklar diliyorum. Yeni yetişen kuşaklar, isimlerinin önüne yazılacak bir mesleğe sahip olabilmek için ter dökecekler. Doğal olarak, bir yıllık sınava hazırlanma süresini iyi değerlendirenler, sınavlarda daha çok soru yaparak, daha iyi sonuç alacaklardır.

Son hafta içerisinde öğrencilerin, velilerin ve vatandaşın olaydan haberdar olarak daha dikkatli hareket etmeleri, yapılacak sınavın daha sağlıklı geçmesinin önünü açacaktır.

İlk öğüdüm öğrencileredir. Unutmayın! Kalan süre içerisinde yeni bir konuyu öğrenmeye çalışmayın. Daha önce bildiğiniz öğrendiğiniz konuların tekrarını yapmaya çalışın. Sınavdan bir gün önceyi ise gezerek, dinlenerek geçirmeye çalışın.

Hafta içerisindeki yatma saatiniz, sınav günündeki ile aynı olmalıdır. Artık geç saatlere kadar ders çalışmayı bırakın. Saat 23 sıralarında yatarak, sınav gününde olacağı gibi saat 06-07 Aralığında yatağınızdan kalkın. Akşam yapamadığınız ders çalışmasını sabah saatlerinde yapın.

Unutmayın! Sınav öncesi deneme sınav ortalamanız, muhtemelen bu sınavda da gerçekleşecektir. Stres ve panik ortalamayı düşürürken, iyi alınmış uyku ve stresten uzak dikkatli bir sınav yönetimi ise ortalama başarınızı yükseltecektir.

Hiçbir sınav dünyanın sonu değildir. Sizin göreviniz mevcut bilgi birikiminizi sınava yansıtmaktır. Bunu sağlamak da sizin elinizdedir.

Sınava kadar ağır spor hareketlerinden uzak durun. Futbol maçı buna dâhildir, kendinizi çok yormayın. Sakatlanma riskinden uzak durmanız, emeğinizin değer bulmasına katkı sağlayacaktır.

Öğrenci velileri, aile ortamını misafirden uzak tuttuğu gibi çocukları ile konuşurken tartışma ortamı yaratmamalıdır. Hatta onların isteklerini yerine getirmeye daha fazla özen göstermelidir.

Vatandaşın da sınava girecek öğrencilerle sorun yaratmamaya özen göstermesi, gürültülü davranışlardan kaçınması, hatta koruyucu bir tavır sergilemesi, doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sınav için hazırlanan, bu yolda çok emekler veren öğrencilerimize, 8-9 Haziran günü yapılacak olan üniversiteye giriş sınavlarında, başarılar ve kolaylıklar diliyorum.