Köşe Yazıları

Sağlıklı tırnaklar için

 

Tırnak bakımı, biz kadınların en önem verdiği konuların başında geliyor. Çünkü güzel ellerin ilk adımı olan güçlü ve sağlıklı tırnaklar, bütün havayı bir anda değiştirebilir! Sizde böyle düşünüyor ancak istediğiniz tırnaklara sahip olamıyorsanız, bu yazım tam size göre. “Tırnak bakımı nasıl yapılır?” sorusu bize en çok gelen soruların başında geliyor.

Tırnakların çabuk kırılıyorsa, öncelikle bunu bir sağlık sorunu olarak ele almalısınız. Kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sorunu kısa sürede çözer. Bununla birlikte, eğer tırnak yeme, kemirme gibi alışkanlıklarınız varsa bunu önleyebilmek için kendini psikolojik olarak motive etmelisin. Ayrıca tırnak güçlendirici serumlar ve tırnak, el kremleri de tırnaklarınızın çok daha sağlıklı görünmelerini sağlayacaktır.

Tırnaklarınızı törpüleme şeklinizde tırnak sağlığınız için önemli bir konudur. Evde manikür yaparken tırnaklarınızı küt kesip küt olarak şekil veriyorsanız, takılma olasılığı daha fazla olduğu için daha kolay kırılacaklardır. Bu yüzden küt kesmeyi tercih ediyorsanız, sivri köşeleri mutlaka hafifçe yuvarlamalısınız. Bunun yanında, törpü seçimi de son derece önemli. Sert ve metal törpüler, tırnaklarının daha kolay kırılmasına neden olabilir. Özellikle tırnaklarınız yumuşaksa, kağıt veya cam törpüleri tercih edebilirsiniz.

Ojelerinizi en fazla haftada bir silmeli, yenileme öncesinde bir-iki gün bekleyerek tırnaklarının nefes almasını sağlamalısınız. Tırnaklarını temizlerken kullandığınız ürüne de dikkat etmelisiniz. Oje temizleyicin aseton içerse de içermese de tırnaklarınız için yıpratıcı olabilir. Tırnağınızın incelmesine ve kağıt gibi soyulmalara neden olabilir. Bu etkileri engellemek için ojelerinizi temizledikten sonra mutlaka ellerinizi sabunlayarak yıkamalı, ardından da el kremi kullanmalısınız.

Yazları daha hızlı uzayan tırnaklarından da anlayabileceğiniz gibi, hızlı tırnak uzaması için en bilinen taktik su ile temastır. Gün boyunca ne kadar çok suya değerlerse, o kadar çabuk uzarlar. Ancak fazla temas da, tırnağın incelip kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden, eğer bulaşık yıkıyorsanız suya limon suyu ekleyebilir, sonrasında ise etkili nemlendiricilerle tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Kullandığınız el kremlerinin de, tırnaklar üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriğinde zeytinyağı, badem yağı ya da limon bulunan kremlere ağırlık vermenizi öneririm. El kremini mutlaka çantanıza da koymalı, her ihtiyaç anında kullanmalısınız. El kremi sürdüğünüzde, artan miktarı tırnak etlerine masaj yaparak yedirirseniz, tırnak etlerine de bakım yapmış olacaksın.

Bu basit tüyolarla sizde artık daha bakımlı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Haftaya bir sonraki yazımızda görüşmek güzelleşmek üzere hoşça kalın…