Köşe Yazıları

Sağlıklı saçlar

 

Saçın cildin üzerinde görünen kısmı tel, derinin altında kalan kısmı ise köktür. Yani saç folikülü bu kısma saçı besleyen küçük bir depoda diyebiliriz. Saç derisinde salgılanan sebum (yağ) tıkanan kökün, iyi beslenmesini önler. Buda saç telinin kalitesinin düşmesine, zayıflamasına ve cansızlaşmasına sebep olur. Sabunla köpürt, durula bunlar klasik tavsiyeler ama yalnızca şampuan ve kremle istediğimiz saçlara sahip olamıyoruz. Saçlarımızda bizden emek istiyor. Özellikle bu kuru soğuk havalarda saçlarımızda cildimiz gibi neme ihtiyaç duyuyor. Mevsimle ilgisi yok ben doğuştan zayıf, cansız saçlara sahibim diyorsanız üzülmeyin… Uzun, sağlıklı, parlak saçlara sahip olabilirsiniz, hem de bakım ürünlerine servet ödemeden evde iyi ve dengeli bir beslenme ile. Saçlarımız vücudumuz da olan biten her şeyin farkındadır ve bize zaman zaman cansızlaşarak, bazen dökülerek ve bazen uçlardaki kırıklarla kendini ifade eder. İşte bu nedenle beslenmenin saçlar üzerindeki olumlu etkisinden bahsetmek istiyorum bugün…

İşte muhteşem saçlara sahip olma yolunda tüketilecek 7 besin;

1- Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, brokoli gibi yeşil sebzeler vücudun sebum üretmek için gerekli A ve C vitamini kaynaklarıdır.

2- Somon: Omega-3 ile yüklenmiş somon, B12 vitamini ve demir içeren iyi bir protein kaynağıdır. Kuru kafa derisinin omega 3 yağ asitlerine ihtiyacı vardır, eksikliğinde ise kuru kafa derisi ve kurumuş saçlarla birlikte bakışlarda donuklaşmaya başlar…

3- Fasulye: Kuru fasulye ve mercimek gibi besinler saçlarımızın sağlıklı uzamasına yetecek kadar demir, çinko ve biotin içerir. Bitkisel bir protein kaynağıdırlar. Biotin eksikliği saç kırılmalarına sebep olur.

4- Yağlı tohumlar: Sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmanın en iyi yolu fındık ve ceviz tüketmekten geçtiğini biliyor muydunuz?  Bilmiyorsanız artık öğrendiniz. Beslenmenizden fındık ve cevizi ihmal etmemek, saç sağlığımız için altın değerinde.

5- Yumurta: Konu saçlar olunca yumurtanın nasıl tüketildiğinin bir önemi yok. İstediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Yumurta ayrıca güzelliğiniz içinde çok önemli olan biotin ve B12 vitamini içerir.

6- Tam tahıl: Tahıllı ekmekler veya tam tahıllarla zenginleşmiş kahvaltılık gevrekler saçlarımız için yüksek oranda çinko, demir ve B vitaminleri içeriyor.

7- Havuç: Saçların ve saç derisinin beslenmesinde çok önemli bir vitamin olan A vitamini havuçta oldukça yüksektir. Bakımlı sağlıklı saçların hayalini kuruyorsanız öğünlerinize salatalarınıza meyve sularınıza mutlaka havucu eklemeyi unutmayın.

B4 vitamini

Saç folükülü için gerekli. Patates, yumurta sarısı, meyveler, lahana domates ve ette bulunur.

B5 vitamini

Saçların uzaması ve güçlenmesi için önemli. Karaciğer, yer fıstığı, brokoli, karnabahar ve avokadoda bulunur.

Folik asit

Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır. Karaciğer, lahana, ıspanak ve kuruyemişlerde bulunur.

Demir

Saç köklerini besler. Et, ceviz, yumurta sarısında bulunuyor.

Çinko

Yağ üretimini dengeliyor. Deniz ürünleri, karaciğer, tavuk eti, kırmızı et, badem ve süt ürünlerinde bulunuyor

E vitamini

Kan dolaşımına yararlı. Folliküllerin yaşlanmasını önlüyor. Kırmızı et, bitkisel yağlar, yumurta, yeşil sebzeler ve kuruyemişte bulunur. E vitamini cildimizin elastikiyeti içinde son derece önemlidir.

Selenyum

Saç derisinin canlılığı ve kepek oluşumuna engel olmak için gerekli. Yumurta, ton balığı, domates ve çikolata bulunuyor.

Bakımlı sağlıklı saçların artık sadece bakım ürünlerinden geçmediğini güzel beslenmenin bizi her anlamda güzelleştirdiğini, asıl mucizenin yine elimizin altında olduğunu bir kez daha anladık. Beslenmemiz de ihmal etmememiz gereken besinleri artık biliyoruz. Haftaya sonraki konumuzda güzelleşmek üzere.

Sağlıkla, güzellikle hoşça kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir