Kocaali

Terbiyesizliği şiddetle kınıyoruz

 

Kocaali Belediyesi’nin Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Salı günü biri ilave toplam yedi madde ile gerçekleştirildi. Gündem dışı konuşmasında Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan Kabe’ye saldırı olayını değerlendiren Başkan Acar “Kutsalımıza yapılan bu terbiyesizliği şiddetle kınıyoruz” dedi.

 

İSTİSMAR EDİYORLAR

Toplantı öncesinde gündeme dair değerlendirmede bulunan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylara değindi. Dini değerlere saldırının kabul edilemez nitelikte olduğunu belirten Acar “Gençlerimizin ve özellikle üniversitelerimizin daha iyiyi düzeli araştırması bunun için zaman zaman sivil itaatsizlik eylemlerine gerekirse ev sahipliği yapması, muhalif duruş sergilemesi bir ülkenin ilerlemesi için gerekli olan hususlar ve buna kimse itiraz edemez. İtiraz edersek yerimizde saymaya devam ederiz. En iyi hep birlikte arayacağız. Özelikle de bu işin mutfağı gibi çalışan üniversitelerimiz canla başla çalışacaklar. Eleştirileri, uygun görmedikleri durumlar olacak ve bunları da usulüne uygun olarak topluma anlatacaklar. Ancak bu hususların hiçbir yerinde toplumun kutsalına saldırmak, aşağılamak asla olamaz olmamalı. Bu ülkenin daha iyi bir ülkenin daha iyi bir yere gelmesi için canla başla çalışırken, her şeyi berbat edercesine milletin kutsalı ve inancına saldırı haline gelecek eylemlerin bulunması herkesi üzer. Biz ortaya koyulan sivil itaatsizliği anlayışla karşılıyoruz bu olabilir ancak genel kamu düzenin akışı açısından sorun olacak ve istismara neden olacak adımların atılmasını da hoş karşılamamız mümkün değil. Buna hepimizin karşı durması lazım. Ayrıca adli ve idari çalışmalar konunun nasıl istismar edildiğini ortaya koyuyor. Olayların içerisinde çok az üniversite öğrencisi olduğunu ve ağırlıklı ekseriyetle dışarıdan gelenlerin olduğunu görüyoruz. Millete olan aidiyetini kaybetme noktasına gelmiş, milli değerlerimizle kopma noktasına gelmiş olanların üniversitelerimizi karıştırmaya dönük çalışmalarına kimse fırsat vermeyecektir. Kocaali halkını temsil eden Belediye Meclisi olarak kutsalımız olan Kabe’ye dönük yapılan terbiyesizliği kınıyorum. Bunu yapanlar art niyetlidir, sivil itaatsizlik eyleminde bulunanlar değil, bunu yapanlar bu ülkenin birlik beraberliğine duygu ve düşünce dünyasına kast etmeye çalışan kaos oluşturmaya çalışan zavallılardır, tabiri caiz ise cami duvarına beyleden mahluklardır ve layık olduğu şekli ile muamele görür. Toplantı ve gösteri hakkını kullanan gençlerimizi bir taraf koyuyorum, ancak bunu istismar edenlerin hak ettikleri muameleyi hukuk ve adalet içerisinde göreceklerine inanıyoruz. Bu vesile ile Kocaali Halkı olarak Kabemize yapılan bu çirkin davranışı şiddetle kınıyoruz” şeklinde konuştu. Başkan Acar ayrıca gelen soru üzerine, İSKİ tarafından Kocaali’ye yapılacak olan belediye hizmet binası projesinin ihale aşamasında olduğunu söyledi.

OY BİRLİĞİ

Kocaali Belediyesi Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz Salı günü Belediyeye ait toplantı salonunda gerçekleştirildi. Biri ilave olmak üzere toplam yedi gündem maddesiyle gerçekleşen toplantı yaklaşık yarım saat sürdü. Bir önceki toplantıda kamu yararı gözetilerek plan bütçe komisyonuna devredilen, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün talebi üzerine 05.01.2021 tarih ve 11 sayılı Meclis Kararı ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen, mülkiyeti belediyeye ait Kestanepınarı Mahallesi’nde bulunan 103 ada, 105 parsel numaralı 3.393,01 metrekare fındıklık niteliğindeki taşınmazın satışının yapılabilmesi için, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi’nin (e) bendi gereğince, Belediye Encümenine yetki verilebilmesinin “uygun olacağına” dair 20.01.2021 tarih ve 2021/4 sayılı Plan ve Bütçe Komisyon Raporu konulu birinci madde ile Mali Hizmetler Müdürlüğünün talebi üzerine 05.01.2021 tarih ve 18 sayılı Meclis Kararı ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti belediyeye ait Karapelit Mahallesi’nde bulunan 102 ada, 53 parsel numaralı 12.263,53 metrekare fındıklık niteliğindeki taşınmazın satışının yapılabilmesi için, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (e) bendi gereğince, Belediye Encümenine yetki verilebilmesinin “uygun olacağına” dair 20.01.2021 tarih ve 2021/1 sayılı Plan ve Bütçe Komisyon Raporu konulu ikinci madde, Mali Hizmetler Müdürlüğünün talebi üzerine 05.01.2021 tarih ve 20 sayılı Meclis Kararı ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti belediyeye ait Kirazlı Mahallesi’nde bulunan 167 ada, 59 parsel numaralı 1.901,81 metrekare fındık bahçesi niteliğindeki taşınmazın satışının yapılabilmesi için, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi’nin (e) bendi gereğince, Belediye Encümenine yetki verilebilmesinin “uygun olacağına” dair 20.01.2021 tarih ve 2021/3 sayılı Plan ve Bütçe Komisyon Raporu konulu üçüncü madde ve Mali Hizmetler Müdürlüğünün talebi üzerine 05.01.2021 tarih ve 21 sayılı Meclis Kararı ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen, mülkiyeti belediyeye ait Kirazlı Mahallesi’nde bulunan 116 ada, 21 parsel numaralı 7.089,63 metrekare fındık bahçesi niteliğindeki taşınmazın satışının yapılabilmesi için, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi’nin (e) bendi gereğince, Belediye Encümenine yetki verilebilmesinin “uygun olacağına” dair 20.01.2021 tarih ve 2021/2 sayılı Plan ve Bütçe Komisyon Raporu konulu dördüncü madde Plan Bütçe Komisyonu’ndan geldiği şekli ile oy birliği ile kabul edildi.

HAKLAR BARINAĞA

Fen İşleri Müdürlüğü’nün talebi üzerine 05.01.2021 tarih ve 35 sayılı Meclis Kararı ile İmar Komisyonuna havale edilen, Alandere Mahallesi sınırları içerisinde 7054 parselin 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi’nin (e) bendi gereğince, Belediye Encümenine yetki verilerek kamulaştırmasının “uygun olacağına” dair 11.01.2021 tarih ve 2020/1 sayılı İmar Komisyon Raporu. Konulu beşinci madde İmar Komisyonu’ndan geldiği şekli ile oy birliğiyle kabul edildi. Fen İşleri Müdürlüğünün talebi üzerine “Sakarya Karasu-Büyükmelenağzı Kıyı Bandı Turizm Merkezi Kocaali Kesimi Kısmı 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı – Plan Hükümleri Değişikliği ve Madde İlave Edilmesi”ne ilişkin 21.01.2021 tarih ve E.257 sayılı yazı ile meclise sunulması konulu altıncı maddesi oy birliği ile İmar Komisyonu’na sevk edildi. Belediye Meclis üyesi Ayhan Çetin Kaya tarafından günceme ilave edilen Belediye Meclisi Şubat ayı huzuru haklarının, Kocaali Beldiyesi tarafından yapımı tamamlanan Sevimli Dostlar Hayvan Barınağına bağışlanması konulu ilave yedinci madde ise oy birliği ile kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir