Köşe Yazıları

Reichstag yangını ve CHP

 

 

24 Mart 1933 yılında, “Lubbe” adında (Komünist) olduğu iddia edile Hollandalı bir işçi tarafından yakıldığı iddia edilmişti Alman Parlamento Binası Reichtag’ın.

***

Komünistlere karşı daha güçlü bir oluşum için, Cumhurbaşkanı Hindenburg, Merkez Partisi Başkanı Hitler’i, kuracağı hükümete Başbakan olarak atıyordu.

***

Kurduğu kabine ile, “mutlak gücü” ele geçirmek için, bu yangını bahane eden Hitler, 4 Şubat’ta, “Alman Halkını Koruma” adıyla yayınladığı kararname ile, Basın özgürlüğünü kısıtlıyor, polise, toplantı ve yürüyüşleri yasaklama yetkisi veriyor, muhaliflere yönelik baskı ve tutuklamalarla göz açtırmıyor, hatta 81 milletvekillini hapse attırıyordu.

***

Komünistler büyük tehlike diyerek, Cumhurbaşkanı Hidenburg’a, kişi hak ve özgürlüklerini yok eden anayasayı imzalattırıyordu.

***

Cumhurbaşkanının, 1934 yılında ölümüyle, meydan, tamamen Hitler’e kalıyor, Hitler de, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığı birleştirerek mutlak güç oluyordu.

***

İşte, 60 milyon insanın öldüğü 2. dünya savaşına sebep olan kıvılcım, böylece ateş olmuş, ateşler yangına, yangınlar da bir dönemi kül etmişti.

***

Geçen hafta, hain Pkk saldırısıyla şehit edilen Sedat polisimizin acısı, yüreklerimizi sızlatırken, bu saldırıda CHP parmağı varmış gibi, devletin en üst makamlarından atılan iftira, “tek adam” ve kafasındaki “Cumhuriyet Devrimlerini” yok etme fikrine, taşlar döşeyen bir yolun habercisi oluyordu adeta.

***

CHP, atılan bu iftiralar ve oynanmak istenen oyunlarla, Atatürk Cumhuriyetini yok etme hinliklerini, şu an gizli ajandalarında bulunduranların, tıpkı Mersin’deki olayı CHP’ye yamama gibi hile ve desiselerle, terör örgütü üyesi(?) ya da, teröre yataklık etme(?) gibi suçlamalarla, liderini hapsetme, partiyi de kapatma gibi, ülkeyi kaosa sürükleyebilecek tehlikeler göze alınacakmış gibi, her türlü tezgah kurulacaktır bugünkü AKEPE yöneticilerince.

***

Yine, geçen hafta, yürekli çıkışlarıyla her zaman saygı duyduğum, eski sağlık bakanı Doğru Parti Genel Başkanı Rıfat Serdaroğlu’nun, parti liderlerine gönderdiği mektupta, 16 Nisan 2017 referandumunda 104 ilçenin 91 inde sandıklara üye ve gözlemci göndermeyen CHP’nin oylarının nasıl çalındığını, Şanlıurfa Akçakale Bulutlu mahallesinde 2015 seçimlerinde 1005 geçerli oyun 474’ünü CHP’nin almış olmasına rağmen,2017 referandumunda CHP’nin savunduğu Evet oyunun 36 çıkması gibi bariz örneklerle açıklamış, 1 milyon 123 bin evetle kazanıldığı iddia edilen seçimin, aslında 433 bin farkla, hayır olacağını işaret etmesi, sınav sorularını çaldırıp yandaşlarına veren ve milyonlarca gencin geleceğini çalan, devletin en önemli sırlarını kozmik odadan hain fetöye çaldıran Cumhur İttifakının önümüzdeki seçimde Cumhuriyet tarihimizde benzeri olmayan oy hırsızlığı yapacağını tahmin etmesi, CHP’nin teröre yataklık ediyor, suçlamasının atılacağı kuşkusunu zihinlerde güçlendirmektedir.

***

Nasıl ki, 7 Haziran 2015 genel seçimlerini kaybeden AKEPE, koalisyon kurdurmayıp, terörün insanlarımıza korku veren, bu seçimler sonrasını yaşatıp, 1 Kasım 2015 seçimlerini kazanması gibi, 2023 seçimlerine 8 ay kala, yönetim gücünü kaybederek, halkın desteğinin azaldığını gördükçe tıpkı Reichtag Yangını gibi oyunları oynamaya hazır gibi. Allah göstermesin.