KarasuSiyaset

Gıda fiyatı dur durak bilmiyor

 

Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, gıda fiyatlarındaki artışın dur durak bilmediğini söyledi. Coşkun, “Kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaş bir yandan enerji faturalarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünürken, gıda fiyatlarında ise kış aylarının gelmesiyle birlikte fahiş zamların yapılması bekleniyor” dedi.

 

YÜZDE 99 ARTIŞ

Gıda fiyatlarındaki artışın dur durak bilmediğini söyleyen Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, “Kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaş bir yandan enerji faturalarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünürken, gıda fiyatlarında ise kış aylarının gelmesiyle birlikte fahiş zamların yapılması bekleniyor” dedi. Gıda fiyatlarının 9 ayda yüzde 99 artış gösterdiğini söyleyen Coşkun, “Ocak-eylül döneminde et ve balık fiyatları yüzde 56,7 oranında arttı. Aynı dönemde, süt, süt ürünleri ve yu­murta fiyatları yüzde 64,8, yağ fiyatları yüzde 34,6, meyve fiyatları yüzde 200,2, sebze fiyatları yüzde 197, bakliyat fiyatları yüzde 57,4 ve diğer gıda maddelerinin fiyat­ları da yüzde 99,1 oranında yükseldi” ifadelerini kullandı.

 

TÜM KALEMLERDE ARTIŞ

Sebze fiyatlarının ise son bir yılda yüzde 447 artış gösterdiğini de söyleyen Coşkun, “Meyve fiyatları son bir yılda yüzde 215,5, sebze fiyatları ise yüzde 447,1 oranın­da artış gösterdi. Bakliyatlar ise son bir yılda yüzde 130 artış gösterdi. Eylül 2021’de 100 liraya dolan bir sepet bu yılın aynı ayında 279,3 liraya yükseldi. TÜİK’in rakamlarına göre son bir yılda, ekmek fiyatı yüzde 101, makarna fiyatı yüz­de 113, süt fiyatı yüzde 121, dana eti fiyatı yüzde 95, peynir fiyatı yüzde 89 zam gördü. Mazotta ve gübrede ise artışlar yüzde 200’ün üzerinde seyrediyor. Yine aynı dönemde dolar kuru da 3 kat arttı. TÜİK’e göre de nere­deyse tüm kalemlerde yüzde 100’lük artışlar dikkat çekiyor” diye konuştu. “Can çekilen tarım sektörü içler acısı durumda” diyen Başkan Oğuzhan Coşkun, tarımdan uzaklaşan çiftçi sayılarında da artış yaşandığını söyledi.