EkonomiKarasu

Püskül’den İMM Sigorta açıklaması

 

Karasu Plus Sigorta sahibi İhsan Püskül, İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası hakkında bilgi verdi. Püskül, “İMM Sigorta araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın, trafik sigortası teminatları kapsamında karşılanmasının ardından kalan kısmı (maddi ve manevi) güvence altına alan bir sigortadır” dedi.

 

MECBURİ ZAM

Karasu Plus Sigorta sahibi İhsan Püskül, İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası hakkında bilgi verdi. Püskül, “Son 6 ay içerisinde Dolar ve Euro’da yaşanan ani yükselişin hem araç bedeli ve buna olarak araç parçalarında da yaşanan ani yükselişin ister istemez sigorta şirketlerini de zam yapma mecburiyetinde bıraktı” dedi. Püskül, “Yüksek fiyatlar ödemeye başlayan araç sahibi vatandaşlarımız olası bir kazada limitleri dahilinde ödemeler aldıkları için yine mağduriyet yaşamaya başladı. İşte tam da burada devreye çok makul ve çok mantıklı olduğunu düşündüğü İMM sigortası devreye giriyor” ifadelerini kullandı.

 

TAVSİYE EDİYORUZ

İhsan Püskül, “İMM Sigorta araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın, trafik sigortası teminatları kapsamında karşılanmasının ardından kalan kısmı (maddi ve manevi) güvence altına alan bir sigortadır. Son zamanlar da artan araç ve trafik sigorta bedellerinden sonra karıştığımız maddi hasarlı kazalarda cebimizden para çıkmasını istemiyorsak ve bu anlam da daha fazla bir öneme sahip olduğunu düşündüğümüz bu poliçeyi çoğunlukla kasko poliçesi olmayan müşteriler başta olmak üzere aracı olan her vatandaşımızın almasını tavsiye ederiz” dedi.

 

LİMİTLİ VE LİMİTSİZ

Limitli ve limitsiz İhtiyari Malı Mesuliyetin farklarından da bahseden Püskül, “İMM limiti, kazada karşı araca verilen hasarın ne kadarını kasko sigortasının karşılayacağını ifade eder. Eğer İMM teminatının belirli bir limiti varsa, o limitler dahilinde karşı tarafın hasarı karşılanır. Limitsiz İMM teminatında ise karşı tarafın hasarı ne kadar olursa olsun tüm hasar masrafları limit sınırına takılmadan sigorta şirketi tarafından ödenir. Araba fiyatlarının ve tamir masraflarının çok yükseldiği bu dönemde, yüksek İMM teminat limitlerini tercih etmek ya da bazı şirketlerin sunduğu limitsiz İMM teminatlı kasko sigortalarını tercih etmek mantıklı olabilir. Çünkü bir kaza gerçekleştiğinde hasar masrafları oldukça yüksek çıkabiliyor” sözlerini kullandı.

 

ÖRNEKLERLE AÇIKLADI

İMM teminatının ne işe yaradığını örnekle açıklayan İhsan Püskül, “Eğer kasko sigortanız yok sadece trafik sigortanız varsa karşı tarafa verilen hasarların 50.000 TL’sini trafik sigortanız öder. Karşı tarafa verilen hasarın 250.000 TL olduğunu düşünelim. Sadece trafik sigortanız hasarın 50.000 TL’lik kısmını karşılayacağı için sizin ödemeniz gereken hasar masrafı 200.000 TL olacaktır. Bu durumda kasko sigortanız olsaydı İMM limitleri dahilinde kalan hasarın ödemesi de kasko poliçeniz tarafından karşılanacaktı. Bu aşamada da kasko sigortası İMM limitinin önemi ortaya çıkıyor. Çünkü karşı tarafa verilen zararın ne kadarının ödeneceği İMM limitine bağlıdır” açıklamasında bulundu.

 

LİMİT ÖNEMLİ

Aynı örnek üzerinden kasko sigortanızın da olduğunu ve İMM limitinin 100.00 TL olduğunu varsayalım” diyen Püskül, “Hesap şu şekilde yapılıyor. Karşı tarafın arabasında 250.00 TL’lik hasar ortaya çıktı. Sizin trafik sigortanız 50.000 TL’sini ödedi, geriye 200.00 TL hasar masrafı kaldı. Kasko Sigortanızın İMM limiti 100.00 TL. Geriye kalan 200.000 TL hasar masrafının 100.000 TL’sini de İMM teminatınız karşıladı. Geriye sizin kendi cebinizden ödemeniz gereken 100.00 TL kalıyor. Bu örnekte olduğu gibi İMM limitinin ne kadar olduğu da oldukça önemli. Eğer İMM teminatınız limitsiz olsaydı bu sefer cebinizden hiçbir para çıkmadan bu hasardan kurtulmuş olacaktınız” diye söyledi.

 

CEBİNİZİ GÜVENCEYE ALIN

İhsan Püskül, limitsiz İMM’nin nasıl alınacağını da açıkladı. Püskül, “Eğer aracınız kasko poliçesi yaptırmak için uygunsa poliçe kesilirken teminatı limitsiz olarak istediğinizi söylemeniz yeterli. Eğer aracınız kasko poliçesi yaptırmaya uygun değilse, trafik sigortasını satın alırken ya da trafik sigortasını satın aldıktan sonra ek bir poliçe ile limitsiz İMM poliçesi satın alabilirsiniz” dedi. İMM Sigortası’nın teminat ekletilme tarihinden itibaren bir yıl süre içinde geçerli olduğunu da belirten Püskül, limitsiz İMM teminatından 15 yaşını geçmemiş araçların faydalanabileceğini ancak teminat konusunda araçlar için 10 yaşın kritik bir sınır olduğunu söyledi.  Püskül, sınırsız İMM poliçesi maliyetinin 320 TL olduğunu, eğer kasko poliçesi üzerinden İMM’ye sahip olmak isteyenlerin ise ortalama 300 ile 500 TL arasında bir fark ödeyerek hem araç sahibi kişilerin kendilerini hem de ceplerini güvence altına almış olacaklarını sözlerine ekledi.