Projenin üzerinden 7 yıl geçti

 

Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Salim Aydın, unutulmaya yüz tutmuş Karasu-Adapazarı demiryolu hattını tekrar gündeme taşıdı. Aydın, Karasu-Adapazarı demiryolu hattının bir an önce tamamlanması gerektiğini belirtti.

 

NEDEN TAMAMLANMIYOR

Sanayi tesislerinin kara ve denizlerdeki taşıma yükünün azaltılması demiryolu taşımacılığı ile mümkün olduğunu belirten Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Salim Aydın, “Gelişmiş ülkelerde sanayi için gerekli hammaddelerin ve fabrika üretimlerinin büyük bir bölümü denizyolu-demiryolu entegrasyonu ile taşınmaktadır. Demiryolu bağlantısı olmayan limanların verimli işletilmesi ve gelişmesi olası değildir. Türkiye’nin Karadeniz ve Akdeniz’e açılan önemli kapıları olan Trabzon ve Antalya limanlarının demiryolu bağlantıları hala yapılamamıştır. Konya-Karaman, Ankara-Sivas ve Bursa hızlı tren projelerinin de bitirilmesi hedeflenen tarihleri 5 ile 7 yıl aştığı gözlenmiştir. Bu durum bölgemizde de yaşanmaktadır. Karasu-Adapazarı demiryolu projesinin kamu yararı ve dünya ulaştırma sektörü gerçekleri göz önüne alınarak mümkün olan en kısa sürede tamamlanması ülkemiz için bir zorunluluktur” ifadelerini kullandı.

329 MİLYONLUK İHALE

Karasu-Adapazarı demiryolu ihalesinin üzerinden 7 yıl geçtiğini belirten Aydın, “Bilindiği üzere Adapazarı Arifiye hattında işletilmekte olan demiryolu hattı ile Karasu’da mevcut bulunan liman ve sanayi tesisleri arasında 73 km uzunluğunda çift hatlı demiryolu projesi 329 milyon TL bedel ile yapılması ihale edilmişti. Altyapı inşaatı üzerindeki köprüler, viyadükler ve diğer sanat yapıları ile birlikte 20.04.2011 tarihinden itibaren 750 takvim günü içinde tamamlanmak üzere ihalesi yapılan proje şimdiden 7 yıl gecikmiş durumdadır. Defalarca ek bütçe verilen fakat bitirilemeyen bu projenin en kısa sürede tamamlanması kamu kaynaklarının etkin kullanımı açısından önem arz etmektedir. Erteleme tarihi ile birlikte projenin ne zaman bitirileceği ile ilgili kesin açıklama bulunmamaktadır” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı