Proje bir an önce tamamlanmalı

 

Geçmiş dönem Su Ürünleri Kooperatifi yöneticileri tarafından ödenek çıkmamasından dolayı 125 metreye kadar yapılmış olan ve bir türlü bitmeyen balıkçı barınağı projesi mağduriyeti devam ediyor. Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı, yarım kalan mendireğin 325 metreye kadar yapımının devam ettirilmesi gerektiğini böylece balıkçıların mağduriyetinin sona ereceğini belirtti.

 

PROJE TAMAMLANMALI

Karasu Yenimahalle bölgesinde bulunan balıkçıların denize giriş çıkışları ve balık sezonunda rahatlıkla çalışabilmeleri için yapılmaya başlanan balıkçı barınağı projesinin 325 metre yapılması planlanmıştı. Ödenek çıkmamasından dolayı şu an 125 metreye kadar yapımı tamamlanan projenin devam edilmesi gerektiğine dikkat çeken Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı, geçmiş dönem yönetimdeki çalışanların yapmış oldukları çalışmaları ilerletmek için gerekeni yapacaklarını söyledi. Şu an yapılmış olan mendireğin yetersiz olduğunu belirten Bıçakcı, “Projenin devamını getirmek için çalışacağız. Şu an balıkçıya tek faydası büyük balıkçı teknelerinin giriş çıkışının rahat yapılması” şeklinde konuştu.

70 TEKNE ZARAR GÖRÜYOR

Yenimahalle bölgesinde Su Ürünleri Kooperatifi’ne bağlı 70 balıkçı çalışıyor” diyen Bıçakcı, “Projenin planlanan duruma gelememesi balıkçıyı mağdur etmeye devam edecek, ödenek çıkar ve proje tamamlanırsa balıkçılar rahatlayacak” dedi. Başkan Bıçakcı, “Büyük tekneler sorun olmadan giriş çıkış yapabiliyor ancak kötü hava koşullarında nehrin dalgalanmasından dolayı tekneleri boğaz kısmına bırakamıyoruz. Bu nedenle dalgadan dolayı tekneler de zarar görüyor. Geçen haftaki fırtınada iskelelerin tabanlarına su vurmaya başladı ve fenerin plaj tarafından aşırı kum aldı. Eğer ödenek çıkmaz ve bu proje tamamlanmazsa bu gibi sıkıntıları yaşamaya devam edeceğiz” dedi ve 70 teknenin bu durumdan ötürü zarar gördüğünü sözlerine ekledi.

HAKSIZ REKABET

Balıkçı, “Balık sezonunun başlamasına az bir zaman kaldığı bu günlerde Yenimahalle bölgesindeki 70 balıkçı sezona hazır ancak denizin sezona hazır olup olmadığı hala soru kafamızda soru işareti” dedi. Başkan Bıçakcı, “Balıkçı barınağının tamamlanmamasının balık sezonunda balıkçıya ne gibi getirilerinin olacağı konusunda da soru işaretlerimiz var. Balıkçılar bu yüzden Karadeniz’deki diğer balıkçılarla haksız rekabet içerisindeler” dedi. Bıçakcı, “Limanın ve barınağın olmamasından dolayı Karadeniz’deki diğer balıkçılarla rekabet edemiyoruz. Akçakoca, Kefken, Ereğli kötü hava koşullarında rahatlıkla denize çıkabiliyor ama biz çıkamıyoruz. Bu yüzden ortada haksız bir rekabet söz konusu” diye konuştu.

BALIKÇI BAKANLIĞI KURULMALI

Balıkçıların da problemleri ve mağduriyetlerinin olabileceğini, bu yüzden danışabilecekleri bir kurumun gerekliliği üstünde duran Bıçakcı, her şeyin bir bakanlığı olduğunu ancak balıkçılığın bakanlığı olmadığı konusuna dikkat çekti. Atilla Bıçakcı, “Örneğin şu an misina ağı hakkında bir mağduriyet var. Süs eşyası yapımı için misina kullanılıyor. Bunun için satılması serbest ancak balıkçı kullanmak istediği zaman yasak ve büyük bir cezası var. Bu konuda serbestliğin gerçekleşmesi konusunda Ankara’nın karar vermesi lazım. İnsanlar kime danışmaları gerektiği konusunda bir karmaşa içerisinde. Düşünüyorum ki bu konuda başvurabileceğimiz bir bakanlığımız olsaydı işleyiş daha kolay olabilirdi” dedi. Tuğçe Erdem