Köşe Yazıları

Pastadan pay almak

 

Bir yer,  doğal ve coğrafi açından ne kadar güzel olursa olsun etkin ve verimli bir şekilde kullanılamıyorsa ne topluma ne sosyal hayata ne de bulunduğu bölgenin ekonomisine hiçbir katkısı yok demektir. Buna örnek bulmak için de çok fazla uzaklara gitmenin lüzumu yok. Ayaklarımızın altına, bastığımız toprağa baktığımız zaman en güzel örneğin aslında kendimiz olduğunu apaçık bir şekilde görüyoruz. Metropollere yakınlığımız coğrafi konum olarak en büyük nimetlerimizde biri. Birkaç milyonluk nüfuslara sahip vilayetlerden kısa sürede ulaşılabilir olmak büyük bir avantaj. Ayrıca doğamızın el değmemiş ve bakir tazeliği, kültürel bir kokteyli andıran nüfus popülasyonu, tarım ve hobi turizmine uygun çevresel şartlarımız da cabası. Kısacası elimizde olan imkanlar o kadar fazla ki yazmaya kalksak sayfa yetmez. Ancak bütün bunlara rağmen acı bir gerçek var ki o da şimdiye kadar bu nimetlerden gerektiği ölçüde faydalanamamış oluşumuz.

Daha önce bununla ilgili birkaç haber ve köşe yazısı yazmıştım. Özellikle tanıtım konusunda eksiklerimizi görmemiz lazım. Zira zenginliklerimizi sadece kendimizin bilmesi çok fazla bir şey ifade etmiyor. Bizimle alakası olmayan, daha önce gelmemiş, bölgeyi bilmeyen insanlara ulaşıp, onları cezbetmemiz lazım ki o zaman elimizdeki cevher değerli hale gelsin. Eskiden zaman zaman yapılan festivaller büyük sanatçıların katıldığı konser organizasyonları, il bazında saygınlığı olan çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Yine ulusal ve uluslararası fuar ve organizasyonlara sağlanan katılımlarla ilçenin tanıtımına katkı sağlayacak adımlar atılıyordu. Ve bunların bir şekilde geri dönüşü oluyordu. Ne kadar olduğu veya ilçeye ne kadar katkı sağladığı tartışılır elbet ama önemli olan o tanıtımlar sayesine ilçeye giriş olması. En son 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında kurulu düzen büyük sekteye uğradı. O yıl iptal edilen etkinlik ve organizasyonlar deyimi yerinde ise adeta tarihten silindi. Tekrarının telaffuzu bile olmadı. Son dört buçuk yılı aşkın süredir de bu anlamda düzenlenen ve katılım sağladığımız organizasyon sayısı yok denecek kadar az. Hal böyle olunca eksiğimiz giderek büyüyor. Üstüne bir de salgın hastalık gelince işler içinden çıkılmaz hale geldi. Ama bu arada olumlu diyebileceğimiz farklı gelişmeler de oldu. İnsanların uzun süre boyunca evlere kapanması internet ve sosyal medya kullanımını o kadar arttırdı ki iletişim ve erişim sağlayan şirketler varlıklarını iki hatta üç katına çıkardı. Ve takdir edersiniz ki yüzyılın en büyük ve en etkili kitlesel iletişim aracı internet ve sosyal medya.

Bu işe başladığımdan bu yana, yaklaşık on yıldır sürekli olarak sosyal medya tanıtımlarında daha etkili işler yapmamız gerektiği konusunda fikirlerimi dile getiriyorum. Bunlar, biraz kendi çabamızla biraz da sosyal medyayı etkili kullanabilen vatandaşlarımızın çabası ile zaman zaman karşılık buldu. Ama son birkaç aydır bu işte bir adım daha ileriye gittik. İlçemizin sosyal medya, haber organları ve ulusal basında geçmişe nazaran daha fazla yer tutmasından memnuniyet duyuyorum. Daha önceden ilçemizin itibarına leke düşürecek, kültürümüzü ve sosyal varlığımıza zarar verecek olumsuz ve art niyetli haberlerin aksine doğal ve kültürel zenginliğimizi anlatan yapılması planlanan yatırımlar ile ilgili bilgilere yer verip doğa meraklılarını heyecanlandıran cazibeyi artırıcı haberler olmasından ise ayrıca memnuniyet duyuyorum.

Bu konuda ismini özellikle zikretmem ve teşekkür etmem gereken bir arkadaşımız var. Daha önce ben de bir süre ulusal ajans muhabirliği yapmıştım. Ulusal muhabirlik teknik araç ekipman ve teçhizat gerektiren sonunda maddi kazancı da olan, beraberinde büyük sorumluluklar getiren ciddi bir iştir, zordur. Bir süre önce belediye bilgi işlem servisinde çalışan Davut Genç isimli arkadaşımız bir vesile ile ulusal ajans muhabirleri kervanına katıldı. Hem teknik teçhizat yeterli imkanlara sahip hem de etkili kullanımı konusunda yeterli bilgi ve birikme sahip. Üstelik bu iş maddiyata dayalı bir iş olmasına rağmen kendisi gönüllü olarak ve herhangi bir ücret almadan çalışıyor. Son dönemde de ilçemizi tanıtan, çok kısa süre içerisinde milyonlarca insanın erişebileceği cazibe uyandıran güzel haberlere imza attı. Kendisine bu özverili gayretlerinden dolayı ilçemiz Kocaali adına teşekkür ediyorum. Aslında benim de ta başından beri söylediğim buydu. Çağın et etkili iletişim aracını daha verimli kullanmak. Bu gün geldiğimiz noktada hedeflediğim yere doğru ilerlediğimiz görüyorum ve bundan mutluluk duyuyorum. Son olarak salgın hastalık dünyadaki bütün dengeleri bozdu değiştirdi. İnsanlar artık doğa turizmine yöneliyor ve bu bizim için büyük bir kazanç kapısı olacak şekilde capcanlı duruyor. Tanıtımda ne kadar ön plana çıkar, kendimizi podyumda ne kadar çok gösterirsek pastadan payımızı o kadar fazla alırız.

Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir