Karasu

Sahiplenilmeyi bekliyor

 

Karasu Belediyesi CHP Meclis Üyesi Şakir Şen, Karasu Limanı’nda1980’li yıllarda başlayan Karasu Balıkçı Barınağı projesinde 40 senedir bir ilerleme kaydedilmediğini belirtti. Şen, “40 yıl önce başlayan Karasu Balıkçı Barınağı projesi, sahiplenmeyi beklemektedir” dedi.

 

SAHİP ÇIKILMALI

Karasu’daki balıkçı barınağı sorununun yıllardır devam ettiğini belirten Karasu Belediyesi CHP Meclis Üyesi Şakir Şen, “Karadeniz kıyısı olan hiçbir ilçenin balıkçı barınağı sorunu yoktur. Hatta çok sayıda kıyı köyünde balıkçı barınağı vardır. Cumhurbaşkanı eski Genel Sekreteri ve Ak Parti Sakarya eski Milletvekili Mustafa İsen’in de gayretleri ile Karasu Balıkçı Limanı projesi onaylanmış ve yapımı için ödenek ayrılmasını beklemektedir. Emek vermeden bu alanda aşama kaydetmenin mümkün olamayacağı açıktır. Emek vermesi gerekenlerin de kim olduğu veya olacağı ise bellidir. Durumdan vazife çıkarmak isteyen ve konunun takipçisi olanlar olsa da Karasu Kaymakamlığı ve Karasu Belediye Başkanlığı’nın konuyu sahiplenmesi daha büyük bir değere sahiptir. 40 yıl önce başlayan Karasu Balıkçı Barınağı projesi, yeni yerinde yeniden sahiplenmeyi beklemektedir” diye konuştu.

1980 YILINDA BAŞLANDI

Balıkçı barınağı yapıldığı takdirde Karasu’da deniz sektöründe de ciddi oranda hareketlilik olacağını belirten Şen, “Karasu Balıkçı Limanı’nın harekete geçmesi ile ilçemiz sularında avlanan büyük balıkçı tekneleri bu limanı kullanacaktır. Dağıtım da doğal olarak buradan yapılacaktır. Bu durum, ilçe ekonomisi için yeni bir canlılık ve ilçe içerisinde de daha ucuz balık tüketimini beraberinde getirecektir. Unutmamak gerekir ki mevcut Karasu Limanı 1980’li yıllarda Karasu Balıkçı Barınağı olarak projelenmiş, ardından orta büyüklükte bir limana dönüştürülmüş, tamamlanmasından sonra da özelleştirilerek balıkçının tamamen dışarı atıldığı bir liman olarak, çalışmaya devam etmektedir. Balıkçı için başlayan limanın hiçbir yerinde balıkçının adı yoktur. Karasu Limanı’ndan hiçbir şekilde, balıkçının faydalanması mümkün değildir” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir