EğitimKarasu

Özşen’den tercih maratonuna destek

Özşen’den tercih maratonuna destek

Üniversite sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler için tercih maratonu da başladı. Öğrencilerin bu dönemde dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgi veren Karasu Özşen Özel Öğretim Kurs Müdürü Halil Acar, “Kurumumuzun 28 yıllık bir tecrübesi var. Öğrencilerimize yol göstermek için buradayız” dedi.

Gurur dolu günler

YKS sonuçlarının açıklandığı ve tercih döneminin başladığı bu günlerde Karasu Özşen Özel Öğretim öğrencilerinin sınav sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Kurs Müdürü Halil Acar, sonuçların bekledikleri gibi olduğunu ve geçen seneye göre daha da iyileşmeler gözlemlediklerini söyledi. Acar, “Türkiye 684.sü olan bir öğrencimiz var. Bunun yanında ilk 1000’de, 1100’de ve 2000’de gibi ilk 50 binin içerisinde sıralama yapan 20 öğrencimiz var. Gurur dolu günler yaşıyoruz. Bu da uzun süreli bir emeğin bize getirmiş olduğu başarılardan kaynaklı. Özşen’in kemikleşmiş kadrosu da yadsınamaz bir gerçek” ifadelerini kullandı.

Yol göstereceğiz

Tercih döneminin de başladığını belirten Acar bu süreçte öğrencilerin dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. Acar, “Bölümleri tercih ederken öğrencilerin değerlendirmeleri iyi yapması lazım. Tavsiyemiz tercih dönemini tek başlarına yürütmemeleri. Bizim yapay zekaya sahip tercih robotlarımız var. Baktığınızda kurumumuzun da 28 yıllık bir tecrübesi var. Öğrencilerimize yol göstermek için buradayız. Öğrencilerimiz seçimlerini yaparken sadece klasik şeylere yönelmemeliler. Birçok yeni açılan bölüm var. Bu bölümleri inceleyip tercih listelerine ekleyebilirler” şeklinde konuştu.

Yeni bölümler değerlendirilmeli

Sözlerine devam eden Acar, “Örneğin sayısal bölümü için Dijital Oyun Tasarımı diye bir bölüm var. Dönemin getirileri bazında işler artık değişiyor ve sadece belli bölümlere belli alanlara odaklanıp kalmamayı, bu gibi bölümleri değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Bölümleri karşılaştırırken de iyi veya kötü şeklinde tanımlamak tam anlamıyla doğru değil. Önemli olan bir bölümü başka bir bölümle karşılaştırmak. Öğrenciler iş imkanlarını ve gelecekte neler olabileceğini değerlendirirken ülkemizin değişim hızını göz önünde bulundurmalılar. Sonrasını hesap ederek tercih yapmak önemli” dedi.

Hedefe ulaşan yol

Aldıkları puanlardan memnun olmayan ve bir sonraki sınav senesine hazırlanma konusunda şüpheleri olan öğrencilere de önerilerde bulunan Kurum Müdürü Halil Acar, “Öğrenciler açısından bir dahaki sınav yılında neler olacağı hep bir korkudur. Öğrenci sayısı artacak mı? Bir daha sınava girersem aynı psikolojiyi koruyabilir miyim? gibi sorular öğrencilerin kafasını hep kurcalar. Sınava hazırlanılan yıllar kayıp yıllar değil, öncelikle bu düşünceyi kabul etmek gerekiyor. Öğrenci hedeflerini iyi koyarsa, onun için gerekli mücadeleyi verirse hedefe ulaşan yol o kadar kolay ilerleyecektir” şeklinde konuştu.

Korkuyu normalleştirmeliler

Kurumlarında da hedefe ulaşma yolunda bir sonraki sınava hazırlama imkanını tercih eden öğrencilerinin istedikleri başarıya gün sonunda ulaştıklarını fazlasıyla deneyimlediklerini belirten Acar, “Öğrencilerimize bu durumu gözünde büyütmeyerek, içlerindeki korkuyu normalleştirerek hareket etmelerini öneriyoruz. Çünkü bir an önce üniversiteye gitmek düşüncesiyle yapılan tercihlerin ilerde mutlu etmeme ihtimali, sınava hazırlanmayı bir sonraki seneye bırakmaktan daha fazla. Artık üniversitelerde baraj kalktığı için üniversiteye gitmek oldukça kolay. Ancak iş bulabilecekleri bir bölümü tercih etmek daha önemli” dedi.

Hedef odaklı çalışma

Öğrencilerin tercih sürecinde yalnızca dört yıllık üniversiteleri değil, son zamanlarda iş imkanının yüksek olduğu iki yıllık bölümleri de değerlendirebileceklerini unutmamaları gerektiğini söyleyen Acar, “Toplumda iki yıllık üniversitelere yönelik oluşan kötü algıları bir kenara koyup, bu bölümlerin avantajlı yönlerini göz önünde bulundurarak tercih listelerine ekleyebilirler. Çünkü hem meslek hem de atanma konusu açısından oldukça avantajlı olan bölümler var. Bu tercih maratonunda öğrencilerimize her zaman bir hedef doğrultusunda mücadele etmelerini öneriyor ve bunun tekrar altını çiziyoruz” diyerek sözlerinin sonlandırdı.