Karasu

Kargenç Bulgaristan’da

Kargenç Bulgaristan’da

Kargenç Kulübü, Erasmus+Spor Programı kapsamında koordine ettiği Mevsimsel Oyunlar projesini hayata geçirdi. Mevsimsel Oyunlar Projesi’nin ilk oyun etkinliği Bahar Oyunları Kampı Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlendi.

Üç ülke işbirliği

Erasmus+Spor Programı kapsamında etkinliklerle devam eden Kargenç Kulübü, üç farklı ülke ile iş birliği içinde hayata geçirilen Mevsimsel Oyunlar adlı projesinin ilk uluslararası etkinliği olan Geleneksel Bahar Oyunları Kampı’nı Bulgar ortak YSCV ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Projenin ilk oyun etkinliği Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlendi. Türkiye, Bulgaristan ve Letonya’dan eğitmenlerle birlikte 6 ila 14 yaşları arasındaki 20’den fazla coşkulu çocuğu sıcak bir şekilde bir araya geldiği etkinlikte 3 farklı ülkenin geleneksel oyunları oynatıldı.

Aktif genç nesil

Etkinliğin amacının Avrupa geleneksel oyunlarının korunmasını savunmak ve kültürler arası alışverişi teşvik etmek olduğunu belirten Kargenç Kulüp Başkanı Ersel Aydın, “Ebeveynleri kültürlerin ortak değerlerinden olan Mevsim Oyunları’na davet ediyorum. Bu etkinlikler, bir neşe ve eğlence kaynağı olmanın ötesinde, genç katılımcılar arasında fiziksel aktivite sevgisini geliştirmek ve beslemek için olağanüstü bir fırsat. Genç neslimizin aktif ve sağlıklı yaşam sevgisini geliştirmek temel amacımız” dedi.

Asil misyon

Mevsimsel Oyunlar projesinin, Avrupa’nın geleneksel oyunlarının mevsimlere göre sınıflandırarak tanıtmak ve kutlamak gibi asil bir misyonu olduğunu söyleyen Aydın, “Bu çabanın bir parçası olarak proje, çeşitli iklim bölgelerinde ikamet eden ortaklar için özel olarak hazırlanmış çok çeşitli fiziksel aktivite alternatifleri sunmaktadır. Bunu yaparak, çocuklara fiziksel aktiviteleri şevk ve zevkle kucaklamaları için ilham vermeyi amaçlıyoruz. Gençlerimizin sağlıklı yaşam sevgisini geliştirirken kültürel çeşitliliğin kökleriyle bağ kurmaları için güçlendirebileceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bulgaristan’da düzenlenen Geleneksel Bahar Oyunları Kampı, 20’den fazla coşkulu çocuğu sıcak bir şekilde bir araya getirdi.