Siyaset

Özen: Projelerim bile hazır

Özen: Projelerim bile hazır

Ak Parti’den Belediye Başkan Aday Adayı olan Kamil Özen saha çalışmalarına başladı. İshak Sarı’nın yanlış uygulamalar yaptığını söyleyen Özen, Başkan Sarı’nın “Gönül Belediyeciliği” söylemine uygun davranmadığını söyledi. Özen, Münir Ali Kara’nın sorularını yanıtladı.

Öncelikle kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Ben 20 Temmuz 1981’de Karasu’da dünyaya geldim. İlkokulu Kuzuluk Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda tamamladım. Ortaokulu Çıraklık Eğitim Merkezi’nde tamamladıktan sonra liseyi şimdiki adı Şehit Hasan Keleş olan Karasu Meslek Lisesi’nde tamamladım. Burada bilişim teknolojileri bölümünden mezunum. 17 yıl boyunca Karasu Belediyesi’nde görev yaptım. Bunun 10 yılı makam şoförlüğü, 7 yılı de fen işleri şoförü olarak görev yaptım. Son 3 yıldan bu yana da ticaret ile uğraşıyorum. Evli ve üç çocuk babasıyım.

Aday adayı olmaya ne zaman ve ne şekilde karar verdiniz?

Karasu Belediye Başkan Adayı olma konusu Ankara’da yaptığımız istişarelerin ardından ortaya çıktı. Daha sonra başta eşim ve fikrine güvendiğim siyasi büyüklerim ile konuyu değerlendirdik. Bunun şekillenmesi konusunda uzunca bir süreden beri görüşmelerimiz ve nabız yoklamalarımız oldu. Son zamanlarda da bu konuyu konuştuğumuz ve istişare ettiğimiz kişiler bizi yüreklendirdi ve biz de bu şekilde sahaya çıkmaya karar verdik ve “Bismillah” dedik.

Aday adayı olmanız konusunda mevcut Belediye Başkanı İshak Sarı ile olan anlaşmazlığınızın payı nedir?

Elbette birinin görevini iyi yaptığını düşünüyorsanız oraya talip olmazsınız. İshak Bey’in seçildiği günden bu yana Cumhurbaşkanımızın gönül belediyeciliği anlayışı ile ters düşen pek çok icraatları oldu. Aday olmak istememizde elbette bu yanlışların etkisi olmuştur. Ancak benim yaradılış itibarıyla kimseye kinim olmaz, kimseye olan öfkem de atacağım adımları belirlemez. Biz inatla değil inançla göreve talip oluruz. İnancımızı da bilgimizi de ilişkilerimizi de Karasu’nun hizmetine kullanmak için görev almak istiyoruz.

Aday adaylığı açıklaması için erken davrandığınızı düşünüyor musunuz?

Ben aday olmayı planlıyorum. Bununla ilgili erken davrandığımı kesinlikle düşünmüyorum. Aksine başka aday adayı olmayı düşünenler gibi nabız yoklaması yapıp, duruma göre pozisyon almayı düşünmedim. Ben net bir adamım. Aklımdaki neyse kalbimdeki neyse dilimdeki de odur. Ben aday adayı olacaktım. Bunun şekillendiğini düşündüğüm anda da sahaya çıktım. Diğerleri değerlendirme yapana kadar da sahada kendimi yeterince tanıtmış olacağım. Bundan dolayı erken davrandığımı değil de diğer aday adayı olmayı düşünenlerin geç kaldığını düşünüyorum.

Aday adaylık sürecinizde ve sonrasına Mehmet İspiroğlu ile bir görüşmeniz ya da destek talebiniz oldu mu? Daha net sormak gerekirse Mehmet İspiroğlu tarafından çıkarılmış bir aday mısınız?

Mehmet İspiroğlu bu ilçeye önemli hizmetleri olmuş, cebinde şahsi oyu bulunan Karasu’nun pek çok kesimi tarafından kabul gören bir isim. Ben de kendisi ile 10 yıllık bir süre görev yaptım. Benim aday adayı olduğum süreçte en sık karşılaştığım soru da bu oldu. Ben tek başıma bir bireyim ve aday adaylığı sürecimde eski Başkan Mehmet İspiroğlu ile hiçbir temasım olmadı. Kaldı ki zaten kendisi de yakın bir zamanda başka bir ismin adaylığını desteklediğini söyledi. Kendisi hali hazırda Ak Parti üyesi de değil. Dolayısı ile kendisi ile bir istişaremiz olmadığı gibi kendisinin bize desteğinin olmayacağı da açıkça ortadadır. Bu şekildeki söylemler hem Mehmet İspiroğlu’na hem de bana hakaret sayılır.

Mehmet İspiroğlu’nun Büyük Birlik Partisi’nden aday olması sürecinde nasıl bir tavır aldınız?

Ben bu süreçte görevimi yaptım. Bir belediye çalışanı nasıl davranırsa o şekilde davrandım. Partizanlık da yapmadım adamcılık da. Kendisi zaten attığı adımları bana danışmazdı. Onun kendi danıştığı, istişare ettiği farklı kişiler vardı. Aldığı kararlar doğrultusunda adım atardı. Neticesinde de zaten Büyük Birlik Partisi’ne geçti ve siyasi hayatına bu şekilde devam etti. Ben bu süreçte sadece işimi yaptım, kazandığım parayı hak etmeye gayret ettim.

Ankara’da tanıdığınız veya bağlantı içinde olduğunuz kimse var mı?

Günümüz siyasetinde bulunduğunuz yerde ne kadar başarılı olursanız olun kendinizi Ankara’ya da anlatmak durumundasınız. Benim 17 yıllık belediyecilik tecrübem sayesinde pek çok bağlantım oldu. Bunların bazıları makam şoförlüğü yaptığım esnada olsa da öncesinde ve sonrasında da pek çok bağlantımız oldu. Kimlerle bağlantı içinde olduğum ya da kimlerle istişare ettiğim konusunda açık konuşmak istemiyorum. Ancak adaylığımızın onanması için temasta olduğumuz etkili ve yetkili makamlarda arkadaşlarımız olduğunu söylememizde bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Destek gördüğümüz ve hatta teşvik edildiğimiz Ak Parti’nin üst kademesinde pek çok isim var.

Karasu’dan destek alacağınıza inanıyor musunuz?

Ben yukarıda da söylediğim gibi Karasu’nun çocuğuyum. Bütün hayatımı Karasu’da yaşadım. Belediyede görevde olduğum esnada insanları çok iyi tartamayabilirdim. Ancak son üç yıldan bu yana sürdürdüğüm ticari hayatımda insanların bizi benimsediğini daha iyi gördük. Yılların boşuna geçmediğini, çok iyi insanlar biriktirdiğimiz tespit ettik. Zaten aday adaylığı konusunda bu çevre olmazsa olmaz. Sizin Ankara’da ne kadar tanıdığınız olursa olsun finalde vatandaşın karşısına çıkacaksınız. Ben doğduğum günden bu güne kadar toplumla iç içe oldum. Bundan dolayı kesinlikle kabul göreceğime inanıyorum. Üstelik sadece Ak Parti seçmeni tarafından değil, diğer siyasi görüşe sahip pek çok kişinin de bana destek sağlayacağından şüphem yok.

Belki söylemek için erken ama geliştirdiğiniz projeleriniz var mı?

Ben projelerimi erkenden paylaşma taraftarıyım. Aday adaylarının pek çoğu tüm enerjisini adaylık sürecine harcıyor. Ben yıllardan bu yana belediyede görev yapıyorum. Aynı zamanda toplumun içinde yer alıyorum. Bundan dolayı hem vatandaş olarak sorunları yaşayarak tecrübe ediyorum hem de bu sorunların hangi projelerle ortadan kaldırılacağı konusunda fikirlerim var. Dahası projelerimi hayata geçirecek Ankara bağlantılarına da sahibim. Karasu’nun geçmişten getirdiği kronik sorunları ortadan kaldırmak ve sonrasında gelecek vizyonunu şekillendirecek pek çok projem var. Ben sadece aday olmayı aday olduktan sonra seçilmeyi değil seçildikten sonra Karasu’ya değer katmayı planlıyorum.

Projelerin şeklinden biraz bahsetmenizi istesek… Yani altyapı odaklı mı insan odaklı mı eğitim odaklı mı?

Bir yerin belediye başkanı oranın geleceğini şekillendirmek ve insanların ufkunu açmakla görevlidir. “Bu benim işim değil” diyip kenara çekilecek değilim. Belediyenin yetki alanları içinde olan işleri gerçekleştirirken insan odaklı olmaktan geri durmayacağız. Sonuçta yaptığımız işlerin merkezinde insan var. Biz Karasuluların rahat yaşamasını sağlayacağız. Projelerimiz temelde toplum odaklı olacak. Ancak bunu yaparken ihmal edilmiş alanlara da el atacağız. Spor konusunda hassasiyetimiz olacak. Spor kulüplerimiz arasında birliği sağlayıp düzenli gelire sahip olmalarını sağlayacağız. Eğitim alanında çalışmalarımız olacak. Yine şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’nin yaptığı gibi tarımsal kalkınma projelerimiz olacak. Karasu’nun neresine bakarsanız bakın belediyeyi göreceksiniz. Tüm belediyelerde aktif olan muhtarlar müdürlüğünü aktif hale getirerek muhtarlar ve belediye koordinasyonu iyi sağlayıp kırsal mahalle ve bağlı mahalle muhtarlıklarımızın sorunlarını hızlı bir şekilde çözeceğiz. Vatandaşlarımızın sorunların çözmesine yardımcı olmak ana amacımız olacak. Benim için en önemli işlerden biri, aday gösterildiğim takdirde Karasu halkı ve ilçem için Ankara ve Büyükşehir’imizle koordinasyonlu çalışmaktır. Bunu da sağlayacağım.

Kırsal mahalleler ile ilgili bir adımınız olacak mı?

Büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesinin ardından muhtarların itibarlarına zarar verilmeye başlandı. Biz muhtarlarımızla yakın temas içinde olacağız. Muhtarlar Derneği’ni Kaymakamlık’tan Belediye’ye taşıyacağız. Pek çok mahallede muhtarlarımız kirada duruyor. Muhtarlarımızın muhtarlık binaları olacak. Dayalı döşeli muhtarlık binalarını en kısa sürede teslim edeceğiz. Belediye Meclis Üyelerimizi parmak kaldırıp indiren bireyler olmaktan kurtaracağız. Ortak akıl ile çok iyi işler çıkaracağımızdan şüphemiz yok.

Ola ki aday olamazsanız tavrınız ne olur?

Ben kurulduğu günden bu yana Ak Parti üyesiyim. Ak Parti çizgisinden hiç çıkmadım. Recep Tayyip Erdoğan’a olan bağlılığımı kimse sorgulayamaz. Aday olmak ve sonrasında da Ak Parti’ye en yüksek oyu aldırarak seçimi kazanmak için gayret edeceğim. Ancak aday gösterilmemem durumunda da yine kendim adaymış gibi Genel Merkezimizin aldığı karar doğrultusunda çalışmalarıma devam edeceğim.