Siyaset

Siyasetin sıcak ve soğuk yüzü

Siyasetin sıcak ve soğuk yüzü

Siyasetin bir sıcak bir soğuk yüzü olduğunu ifade eden Yeniden Refah Partisi Karasu İlçe Başkanı Osman Önal, “Bir milleti ve devleti yönetmek için siyasette önce ahlak ve maneviyat şarttır. İdare etmek ile yönetmek, iktidar olmak ile muktedir olmak farklı olgulardır” dedi.

Önce ahlak ve maneviyat

Yeniden Refah Partisi Karasu İlçe Başkanı Osman Önal, Siyasetin bir sıcak bir soğuk yüzü olduğunu belirtti. Önal, “Bir milleti ve devleti yönetmek için siyasette önce ahlak ve maneviyat şarttır. İdare etmek ile yönetmek, iktidar olmak ile muktedir olmak farklı olgulardır. Siyasette ahlaklı siyasetçiler milletin haklarına devletin malına dikkat eden, emanet gibi koruyup gözeten, hakkaniyetli bireylerdir. İdari yönetimlerde asıl olan herkese eşit mesafede aynı şartlarda hizmet verilmesidir. Yönetmek, hiçbir aksaklık ve eksiklik olmaksızın siyasi, kurum yapısı, mezhep, ırk gözetmeksizin, her yapıya eşit mesafede ve üst seviyede başarılı olabilmek projeler üretip hareket ve eylemler zinciri diyebiliriz. Bu zincirin bir halkasında zafiyet meydana gelirse bu bedeli zincirin her halkası çeker” diye konuştu.

Muktedir olan bir iktidar

Açıklamasına devam eden Başkan Önal, “Ülkede yönetimde söz sahibi olabilmek için bir siyasi seçimle iktidar olmak gerekir. İktidar olmak demek muktedir olduğunuz anlamına gelmez. İktidar idari sistem himayenizdedir, her şeyden, sistemin yani devletin tüm kurumları, yaşama ve yürütme organlarının işlevselliği emrinizdedir, fakat bu başarılı olmanız anlamına gelmiyor. Meclisteki milletvekillerinin maaşlarından emeklinin maaşından toplumdaki, çalışan işçi sınıfının maaşların hakkaniyetli adaletli olmasından, ticaretle uğraşanın, ticari ürünü üreten üreticiden, üretici firmaya kadar, kazancından vergilendirilmesine kadar. Hukukta barbar hukuk anlayışı değil insanı, adaletli her kanun hükmü insan onuruna, yaratılışına, hak ve hukukuna eşit adil olmasını sağlamak her yönetim alanında yetiştirdiğiniz insanları da denetleyebiliyor iseniz muktedir olan bir iktidar olursunuz” şeklinde konuştu.

Liderlik kolay bir meziyet değil

Zirvede rüzgarlar sert eser nereden eseceğini bilmekte sizin ve çevrenizdeki birinci halkadaki siyasi yol arkadaşlarınızın siyaset bilgi ve tecrübesine bağlı olduğunu belirten Başkan Osman Önal, “Yani liderlik kolay kazanılacak bir meziyet değil.  Hakkaniyetli adil olamamaktan hak huzurunda ki hesaptan korkmaktan, sorumluluktan geçer, istişareden geçer. İnsanlığın hilafına halife olmak edebiyat ve Siyonizm’in içinde onların yasaları ve ekonomik politikaları ile yola çıkmak ile olmaz. Bir söz vardır ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol. Bu gün siyasete girenlerin salt çoğunluğu devlet mesaisi içerisinde kendiişleri ile uğraşmaktan devletin vekillik görevi yerine gelmemekte. Bunun bariz görüntüsü vekil denilen kişilerin seçimden sonra bir sonraki seçime kadar halkın arasında görülmemesi vekalet veren halkın halinin eksiklerinin görüşünün sorulmamasından belli oluyor zaten” ifadelerini kullandı.

Birilerine miras kalmışçasına

Yeniden Refah Partisi Karasu İlçe Başkanı Osman Önal, “Meclis sanki bu kişilere birilerinden miras kalmışçasına yasaları, kanunları bu halka sormadan çıkartıyorlar. Sanki bu millet oy verirken kafası çalışan seçimden sonra tarımda ekonomide hukukun işlevselliğinde kafası çalışmayan bir vatandaş durumuna düşürülmekte. İstanbul sözleşmesinin istenip istenmediği soruldu mu, okullardaki eğitim sisteminin istişaresi bu millet ile yapıldı mı? Ellerindeki kriterler nedir. Batı medeniyeti diye çığırtkanlık yapanlar, batıda yasalar başbakandan sokaktaki vatandaşa kadar muktedir durumda. Yanlışlıkla devletin kredi kartını kullanan istifa edecek kadar onurlu. Belki inançsal olarak sorgulayabilirsiniz ama senin inandığın dinde de bu yapılan siyaset, insana yaklaşım adalet, ekonomi yasaları senin yaptığın gibi değil” dedi.

Hangi gençler bizim geleceğimiz

Önal, “Kimse kusura bakmasın ilkokula giden bir öğrenci okul kıyafetleri deki kalite durumunu fiyat politikasını, güncel yaşamındaki alış verişleri ile kıyas yaptığında ortadaki vurgunu anlıyor. Bu genç bireye hangi İslam’ı hangi adaleti anlatıp eğiteceksin. Meclisteki bir yemek menüsündeki fiyatla bir öğrencinin öğle yemeğinin fiyatını kıyaslandığında, hangi gençler bizim geleceğimizdir sözünü anlatabilirsiniz. Sayın vekiller sayın başkanlar, sayın bürokratlar, sayın bakanlar, kurum ve kuruluş idarecileri, sizler kendilerini kandırıyorsunuz, bu milleti değil bu aziz millet sizden vazgeçmez mi sanıyorsunuz. Bu milletin muhtaç olduğu kudret, bağrındadır, bağrında, imanında. Sizler kandıra durun kendinizi, bir bakın evlatlarınız kimler ile nasıl ticaret yapmakta nasıl işler içine girmişler. İlahi adalet illaki tecelli eder ama bugün ama yarın. Temiz, asıl, adaletli, hakkaniyetli Ömer’i anlatan değil Ömer olmaya çalışan nesiller olabilme temennisi ile Allah’a emanet olun saygı değer Karasulu hemşerilerim” şeklinde konuştu.