KarasuMagazin

Otomobilsiz pazar istiyoruz

 

Karasu’daki kadınları bisiklet kullanımına teşvik etmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun bu yıl ikincisi düzenlenecek. 19 Eylül pazar günü saat: 16.00’da Hatice Kaya organizatörlüğünde gerçekleşecek olan turda bayanlar bisikletlerini süsleyerek Karasu Sahil Park’ta bir araya gelerek pedal çevirmeye başlayacak.

 

DÜNYA DEĞİŞİR

Aynı gün hem Karasu’da hem de dünya genelinde 150’den fazla noktada eş zamanlı yapılacak olan turun katılım koşullarıyla ilgili de bilgi veren Hatice Kaya, tura kayıt yaptırmadan, bisikletini ve kendini süsleyen her kadının katılabileceğini söyledi. Kaya, “Tur yavaş ve kısa mesafedir. Tur için bisikletinizi kendiniz temin etmelisiniz” bilgilerini de sözlerine ekledi. Etkinliğin siyasi bir eylem olmadığını da belirten Hatice Kaya, “Etkinlikte herkesin kendini temsil etmesini diliyoruz, siyasi hiçbir amacımız yok. Sadece, iklim değişikliği var ve biz bisikleti gezegenin sorunlarına bir çözüm olarak görüyoruz bu yüzden de kullanımına özendirmek istiyoruz” dedi. 19 Eylül Pazar günü saat 16.00’da tüm kadınları başlangıç noktası olan Karasu Sahil Park’a davet eden Kaya, “Kadın sokağa çıkarsa dünya değişir” sözlerini kullandı.

OTOMOBİLSİZ PAZAR

Biz otomobilsiz pazar istiyoruz” sözleriyle açıklamalarına devam eden Hatice Kaya, “Her yıl Avrupa Hareketlilik Haftası’nda, #avrupahareketlilikhaftası, #otomobilsizkentlergünü’nde Avrupa’nın büyük şehirlerinde büyük caddeler motorlu taşıtlara kapatılıyor. Dünyada bunu her pazar yapan şehirler var. Peki, bu bize ne kazandırıyor? Caddelerde motorlu taşıtlar olmayınca şehrin nasıl sessiz olduğunu, havanın temizlendiğini göreceğiz. Caddeler yaya ve motorsuz araçlara açılacak, çocuklarınız sokaklarda araba terörü olmadan güvenle en azından bir pazar oynayabilecek, bisiklete binebilecek. Bu uygulama hiç zor değil, yapılabilir” dedi. “Sosyal medyada #otomobilsizpazar, #skbt etiketlerle bizi destekleyebilirsiniz” diyen Kaya, “Etkinliğe katılan ya da katılamayan tüm herkesin desteklerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Tuğçe Erdem