Futbol kesinlikle spor değildir

 

Hep bir yazar – çizer olarak şunu söylüyorum.

Futbol artık spor olmaktan çoktan çıktı ve entrikalarla dolu olan bir şov haline geldi diye.

İşte en büyük örnek.

Dünya kupası elemelerin de dünya futbolunun iki devi arasındaki oynan FİFA organizasyonunda tarihi olaylar yaşandı. Bu takımlar Brezilya ve Arjantin. Oturduk TV başına ve izlemeye başladık. Dakikalar 6’yı gösterirken birden maç durdu ve Brezilya sağlık denetleme kurulunun yetkilileri, yetkisiz bir şekil de sahanın kenarına gelerek hakeme maçı durdurmasını ve gerekçesini izah ettiği anda. Müsabaka zaten çoktan durmuştu. Ve tabi ki beklemedikleri anda bu durumla karşılaşan Arjantinli oyuncular o anda sahadan çekildiler ve soyunma odasına gittiler.

Peki, sebep neydi? Tabi ki kovid-19.

Bu olaya nasıl gelindi ve sebep olan kimlerdi diye soracak olursanız tabi ki İngiltere Devleti idi.

İngiltere kendi kafasına göre bir karar aldı ve kırmızı bülten yayınlayarak vakaların fazla olduğu ülkeleri bu bültenin içine ekledi. Haliyle ülkesinde oynayan yabancı futbolcuları ülkelerinin milli maçlarına göndermedi. Biz de İngiltere’nin aldığı bu karardan zarar gördük çünkü bizi de kırmızı bültene almışlardı. Ve ülkemizde oynadığımız dünya kupası eleme maçı olan Karadağ ile oynadığımız maçı as oyunculardan yoksun çıktığımız için 2-2 berabere kaldık.

İngiltere, Brezilya’yı da kırmızı bültene eklemişti ve onların da dört oyuncusuna izin vermediler ama Arjantin kırmızı bültene dahil olmadığından onların oyuncularına izin verdiler tabi.

Yani tipik bir İngiliz kaprisi ve kibri bu durum.

O yüzden Arjantin tam takım olarak sahaya çıktı ama Brezilya dört eksikle sahaya çıktı.

Tamda bu yüzden Brezilya sağlık kurulu kendilerine göre bir karar alarak Arjantinli dört oyuncunun sağlık protokollerini ihlal ettikleri gerekçesi ile karantinaya almak istediler ya da bu oyuncuların oynamaması gerektiğini yetkililere açıkladılar. Başka bir gerekçeleri daha vardı Brezilya Sağlık Kurulu’nun. O da şu idi… Arjantinli dört oyuncunun sahte evraklarla İngiltere futbol federasyonunu yanılttıkları gerekçesini ortaya sürdüler ve karantinaya alınması gerekliliği varsaydılar.

Bu durumda doğal olarak da hakemler de soyunma odasına gittiler. Tabi ki FİFA yetkilileri ile görüşmek için.

Arjantinli oyuncular çok kararlıydılar ve o dört oyuncularının karantinaya alınması durumunda maça çıkmayacaklarını yetkililere ilettiler.

İşin en ilginç yanı Arjantin takımı Brezilya’ya tam üç gün önce gitmişlerdi.

Şimdi soru şu.

Brezilya Sağlık Kurulu yetkilileri neden o üç gün içerisin de olaya müdahale etmediler, daha da önemlisi takımlar maçın oynanacağı sahaya bir buçuk saat önce gelmek ve bunu FİFA yetkililerine bildirmek mecburiyetindedirler. İşte bu süre içerisinde yine neden Brezilyalılar gerekli itiraz da bulunmadılar da maçın başlamasını beklediler?

Asıl sorulması gereken soru işte tam da bu.

Maç başladıktan sonra bu müdahaleye ne gerek vardı amaç neydi ve niçin bu şekil de davranıldı ve hareket edildi.

Ve tüm bu olup bitenler tüm dünyanın gözü önünde cereyan etti ve herkes bu rezaleti izledi.

Ve bu durum bir kez daha gösterdi ki futbol artık bir spor olmaktan çoktan çıkmış ve rant ekonomisine dönüşmüş kişilerin ve “iddia” gibi yasal kumar oynatılan kurumlarca bir sermayeye dönüşmüş durumdadır artık.

Futbola emek veren bir dünya emekçi insan da bu sermayedarlara hizmet eden kişiler haline getirilmiştir. İsteyerek ya da istemeyerek. İstemeyerek derken hala işin farkında olmadıklarını kastediyorum tabi ki.

FİFA’nın kararına bakıp göreceğiz. Bakalım onlar hangi sermaye gurubunun çarkında dönmektedirler.

Selam ve dua ile…