Onları en iyi siz anlarsınız

 

Kızılay Karasu Şube Başkanı Adem Ekşi, koronavirüs salgını nedeniyle vaka sayılarında yaşanan artış, hastaların tedavilerinde kullanılan immün plazmaya talebin arttığını belirtti. Ekşi, “Onları en iyi siz anlarsınız. Yaptığınız her bağış iki hayat demek” dedi.

 

SİZDE UMUT OLUN

Kovid-19 hastalığına yakalanan hastaların tedavisinde kullanılan immün plazmaya artan talebin ardından Sakarya’da plazma bağışının kabul edilmeye başladığını belirten Türk Kızılay’ı Karasu Şube Başkanı Adem Ekşi, “Koronavirüs hastalığını geçirmiş olan kişilerin yapmış oldukları immün plazma bağışı ile yüzlerce kişinin hayata tutunabilmesi için bir umut oluyor. Hastalığı atlatmış kişilerin kanında oluşan antikorları ile (savunma hücreleri) hastaların iyileşme mücadelesine destek olması umuluyor. Kesinlikle korkulacak ve çekinilecek bir durum söz konusu değil. Plazma bağışında bulunmak isteyen kişilerin izolasyon süresi bittikten sonra 28 gün geçmesi gerekiyor. 28 günü tamamlayan kişiler 0264 291 52 26 nolu telefon numarasından daha fazla bilgi veya randevu alabilirler” şeklinde açıklamada bulundu.

ÖLÜMLE SONUÇLANA BİLİR

Mevcut durumda koronavirüs salgını nedeni ile kan stok seviyemiz olması gereken en düşük seviyenin altına indiğini belirten Ekşi, “Kan stoklarında 2020’nin ilk 9 ayında 2019 yılının aynı dönemine göre önemli bir düşüş yaşadık. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Kana ihtiyaç duyan hastaların bu elzem ihtiyaçlarını giderebilmek için mevcut stoklarımızı sürekli belli bir seviyede tutmak zorundayız. Bu durum hastanelerde tedavi görmekte olan ve tedavi sürecinde kana ihtiyaç duyan hastaların tedavilerinin gecikmesine yol açarak bazı hasta grupları için de hayati riskler doğuruyor. Bu nedenle bağışçılarımızın kan bağışları bizim için çok önemli. Toplumsal dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz kovid-19 pandemisi sürecinde kan bağışçılarımızı Kızılay kan bağışı noktalarına davet ediyoruz” dedi.

BAĞIŞLA BULAŞMAZ

Bağış miktarının azalmasının sebeplerinden birinin bağışçıların salgın nedeniyle kan merkezlerine gitmeye endişe etmeleri olduğunu ifade eden Adem Ekşi, “Kovid-19 virüsü, kan bağışı işlemi ile bağışçılara bulaşmaz. Kızılay olarak diğer viral enfeksiyonlar da dahil olmak üzere bağışçılara hastalık bulaşıcılığına karşı tüm önlemleri almış durumdayız. Kan bağışı toplama faaliyetlerinde tek kullanımlık malzemeler kullanılıyor. Çalışanlarımız da genel hijyen kurallarının yanında gözlük, maske, eldiven gibi kişisel koruyucu donanımlarla çalışıyor. Ayrıca bağış öncesinde her bağışçımızın ateşi ölçülüyor. Tüm bağışçıların maske ve dezenfektan kullanması sağlanıyor ve bağış işlemlerinde sosyal mesafe korunuyor. Bizler tüm önlemlerimizi halkımız ve hastalarımız için aldık. Siz de önlemlerinizi alarak korkmadan çekinmeden gelmelisiniz” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.