Karasu

Onlar da insan

 

Bir önceki Karasu Kaymakamı Aziz Mercan döneminde Camitepe Mahallesi’nde konut yeri ayrılmış olmasına rağmen Roman aileler kışı çadırda geçirmeye devam ettiler.

 

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Karasu’da ikamet eden ve yaklaşık 50 çadırda 300 aileyi kapsayan Roman aileler yeni konut yerleşim alanı sözlerinin tutulmaması nedeniyle zor yaşam sürdürüyor. Kışı, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan sağlanan kömürlerle ısınarak geçiren Roman aileler kovid-19 pandemisi etkisine bağlı olarak geçinmekte büyük zorluk çekiyorlar.

SORUNLARI DEVAM EDİYOR

Kendilerine 30 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimler öncesi verilen, yaşanabilir yeni konut yerleşim alanı sözlerinin tutulmadığını belirten Roman aileler, yetkililerin kendilerini yalnız bıraktıklarına tepki göstererek, “Bu kış şartlarında ısınmak ve beslenmek için büyük çile çekiyoruz. Yağmurlu havalarda korkuyla uyuyoruz” şeklinde dert yanarak sorunlarının çözülmesini istediler.

BİZ İNSAN DEĞİL MİYİZ

Karasu Romanlar Derneği Başkanı Nuray Tuna, yaşadıkları bölgenin olumsuz şartları nedeniyle durumlarının içler acısı olduğunu belirterek, “2 yıl önce Karasu Belediyesi ile Kaymakamlık bizim sorunumuzu çözmeye yönelik bir yer tahsisi belirlemişti. Aradan geçen 2 yıllık zamanda bu sorun çözülmedi ve biz bu kışı da çadırda geçirmeye devam ediyoruz.  Suriyelilere gelince var, bize gelince yok. Biz insan değil miyiz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir