EğitimKarasu

Okumak dünyamdan hiç eksilmedi

 

Karasu Sezi Eratik Ortaokulu öğrencileri Yazar Tuğba Coşkuner ile yazar – okur söyleşisinde bir araya geldi. Çocuklar tarafından heyecanla karşılanan Coşkuner, “Yazmak ve okumak dünyamda hiç eksilmedi, hatta o dünyada kendime her gün bir öncekinden daha büyük bir yer edindim” dedi.

 

İLK ADIMIM YEREL GAZETE

Yazar – okur söyleşisi etkinliği kapsamında Karasu Sezi Eratik Ortaokulu öğrencileri, Perşembe günü Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda Yazar Tuğba Coşkuner ile bir araya geldi. Programa İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan da katıldı. Öğrenciler Coşkuner’i heyecan ve alkışla karşıladı. Yayın dünyasına öğretmen lisesinde okurken yerel gazetelerde yazarak girdiğini söyleyen Coşkuner, “Ardından dergilerin ve yayınevlerinin yazar ve yayın kurulu ekiplerinde yer aldım. Yazmak ve okumak dünyamda hiç eksilmedi, hatta o dünyada kendime her gün bir öncekinden daha büyük bir yer edindim” şeklinde konuştu.

EN İYİ ÇOCUK KİTABI ÖDÜLÜ

Öğrencilere Duvarın Ardı kitabının içeriğinden bahseden Coşkuner, “12. kitabım olan Duvarın Ardı, 2021’de Türkiye Yazarlar Birliği’nden Türkiye’nin en iyi çocuk kitabı ödülünü aldı. Distopya türünde yazılmış bir kitap. İki serilik bir kitabın ilk kitabı. İkinci kitap ise Palanka. Duvarın Ardı, nükleer savaş sonrası bir yaşlı bakım merkezine sığınan insanları anlatıyor. Buradaki insanlar, savaş olduğu ve her tarafta radyasyon olduğu için dışarı çıkamıyor. Dışarı çıkmaktan korkuyor. Bu korkuyu yöneten Hugo diye bir karakterimiz var. Hugo çok uzun süre insanları manipüle ediyor. Oradaki insanların duvarın ardına çıkışını ve yeni bir dünya arayışı hikayesini anlatıyor” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERDEN SORU YAĞMURU

Karasu’da ilk kez programa geldiğini belirten Coşkuner, “Çok heyecanlı hissediyorum. Çocukların enerjisi çok yüksek ve bu bana çok iyi geldi. Çocukların kitap hakkındaki sorularını merak ediyorum” dedi. Coşkuner, öğrencilere yazarlık hayatına nasıl başladığını da anlattı. Öğrencilerden Hamza Kayra Bilici, kitabı yazarken nerden esinlendiğini, Zeynep Aydın ise, neden yaşlı bakım merkezini seçtiğini sordu. Öğrencilerin sorularını tek tek cevaplayan Coşkuner, etkinlik sonrası öğrencilerin kitaplarını imzaladı. Öğrencilerden Ecrin Yağmur Ekiz, “Kitabı okudum, kitabın konusunu çok sevdim. Bize vermek istediği mesaj çok anlamlı. Okumak çok güzel” dedi.

ÇOCUKLARDAN YORUMLAR

Öğrencilerden Ahmet Kağan Aksu, “Kitabı çok beğendim. İki kitap okudum en çok Gizemli Yazar Per kitabı hoşuma gitti ve kitabın kağıt yapımı geri dönüşüm için kullanılabilir” dedi. Tuğçe Buğlem Sarı, “Kitap çok güzel içindeki ana karakterler ve konusu çok güzel. Kitap yazarının da kalbi çok güzel” dedi. Zeynep Aydın, “Kitap okumayı seviyorum. Canım sıkıldığında, boş vakitlerimde kitap okuyorum. Soruları okuduğumda anlamama yardımcı oluyor” diye belirtti. Yaşıtlarına seslenen Zeynep Duru Aksu ise, “Kitap okuyun ve çalışın. Yazarımızın kitaplarını okudum ve çok beğendim. Kitap okumayı seviyorum. Kitap okumak farklı düşünmemizi sağlıyor” şeklinde konuştu. Program sonrasında Yazar Coşkuner, Sakarya Nehri’ni de gezdi. (HABER: Bahar Kaya)